На випадок нападу РФ: країни Альянсу узгодили план оборони
- Плани регіональної оборони розроблені під керівництвом головнокомандувача ОЗС НАТО Кріса Каволі.
- У стратегії визначається, куди саме країнам потрібно буде спрямувати свої сили для захисту блоку.
- Для реалізації планів був важливим етапом Мадридський проєкт, який передбачав збільшення кількості військ до 300 000.
Ключову роль у регіональних оборонних стратегіях відіграють три плани. В них прописаний захист північної, південної та центральної частин блоку у випадку нападу Російської Федерації. Додатково передбачені моделі дій для спецпризначенців та кіберсил. Особливу увагу приділять артилерії, яка показала свою високу ефективність під час війни в Україні.
Заборона розповідає про Вільнюський проєкт оборонного блоку.
Захист територій НАТО: регіональні плани
Плани регіональної оборони розроблені під керівництвом головнокомандувача Об’єднаних збройних сил Північноатлантичного Альянсу у Європі Кріса Каволі. Вони засекречені та охоплюють близько 4000 сторінок, пише The Economist.
Центральне місце займають три:
- для півночі — охоплює Атлантику та Європейську Арктику;
- для центру — від країн Балтії, центральної Європи і до Альп;
- для півдня — оборона Середземного і Чорного морів.
Є також підплани для космосу, кібероперацій і спецназу. Всі вони містять чіткі вказівки для збройних сил Європи та Північної Америки щодо того, як діяти у разі виникнення загострення на кордонах блоку. Наприклад, там прописано, куди саме країнам потрібно буде спрямувати свої сили. Реформування оборони продиктоване суттєвим розширенням Альянсу за останні 30 років, а отже і збільшенням протяжності кордонів, які треба охороняти.
Читати більше новин в Telegram«Перше і найважливіше призначення документів — стримування. Росія перебуває в центрі уваги, але не виключно, що південний план, за наполяганням Туреччини, розподіляє увагу між загрозою з боку Росії та терористичних груп», — зазначили в The Economist.
Зброя NATO: пріоритети
Також в стратегії передбачено збільшення збройного арсеналу, зокрема, реактивних літаків, танків і артилерії. Річ у тім, що присутність в Афганістані та Іраку вимагали накопичення іншої техніки: протимінних машин, транспортних вертольотів та легкої піхоти, тож танкові, авіа- та артилерійські парки дещо просіли (не тільки за кількістю, а і за станом, якщо згадати історію з Leopard, які Україні мала передати Іспанія).
«У нас не було жодних вимог до країн протягом останніх 30 років. Тепер мета полягає в тому, щоб знову привести попит і пропозицію у відповідність за допомогою механізму, відомого як ‘вимога до структури сил’. По суті, це список того, що необхідно генералу Каволі, щоб його військова стратегія працювала, як вона задумана», — каже генерал зі штабу Об’єднаних сил НАТО в Європі Метью Ван Вагенен.
По озброєнню є п’ять пріоритетів:
- боєздатні сухопутні сили — особливо важкі бронетанкові бригади;
- комплексні системи протиповітряної та протиракетної оборони, здатні захищати рухомі підрозділи;
- вогневі засоби великої дальності, такі як артилерія та ракетні установки;
- цифрові мережі, які дозволяють швидко та безпечно переміщати дані по полю бою та назад до штабу;
- матеріально-технічне забезпечення для переміщення великих армій по всій Європі.
Цей список сформували після вивчення українського досвіду війни проти Росії.
Країни-членкині НАТО досягли згоди щодо оборонних планів 10 липня 2023 року — напередодні саміту у Вільнюсі (проводиться 11 та 12 липня), де його мають остаточно затвердити.
У рамках домовленостей вдалося досягти згоди з Туреччиною, яка була головною перешкодою для офіційного затвердження стратегії. Країна ветувала плани через формулювання щодо географічних місць, таких як Кіпр. Також погодилися підвищити цільовий показник військових витрат, зробивши 2% національного ВВП держав мінімальною вимогою.
На повну реалізацію стратегії, за підрахунками, знадобиться кілька років, але офіційні особи наголосили, що за потреби Альянс може негайно розпочати програму.
Мадридський проєкт: що передбачав
Це вже не перші кроки Альянсу зі зміцнення обороноздатності (але перші настільки комплексні). Так, на саміті у Мадриді у 2022 році союзники по блоку домовилися, що спільно утримуватимуть понад 100 000 військовослужбовців у повній бойовій готовності. Вони зможуть розгорнутися для участі у бойових діях впродовж не більше 10 днів. Ще 200 000 мають бути готовими по місцях дислокації, тобто на базах.
Таким чином, контингент НАТО мають розширити з 40 000 до понад 300 000 професійних військовослужбовців (станом на 2023 рік, у процесі реалізації). Це майже п’ята частина з усіх об’єднаних сил (близько 1.7 млн) та 12-та частина від загальної чисельності усіх регулярних військ членів блоку (понад 3.7 мільйона).
У рамках плану до кордонів РФ також було перекинуто більше техніки, озброєння та боєприпасів, переважно ППО та авіації. Країни розпочали спільні відпрацювання локальних оборонних операцій. Так, у червні-2023 США, Німеччина та Британія перевіряли, наскільки швидко зможуть збільшити кількість військ у Польщі, Литві та Естонії. Італія має провести аналогічний тест у Болгарії.
Раніше Заборона розповідала про угоду між Кремлем і Мінськом щодо розміщення ядерних боєприпасів у Білорусі. Таке рішення може мати дві мети.
Читати більше новин в Telegram