'
Читаєте зараз
Надавати домедичну допомогу страшно: психологи розповіли, як подолати бар’єр

Надавати домедичну допомогу страшно: психологи розповіли, як подолати бар’єр

Ilona Kivva
Автор:
  • В Україні курси такмеду проводять з 2014 року. Знання допомагають навіть у цивільних ситуаціях, наприклад при ДТП.
  • До 2030 року травматизм унаслідок аварій на дорогах, за прогнозами, стане сьомою причиною смертності у світі.
  • Людина, яка стала свідком нещасного випадку, може відчути страх та заціпеніння, але це відчуття можна подолати.

При екстремальних ситуаціях від кількох секунд до 5–10 хвилин людиною керує інстинктивна поведінка. Тому перш за все, потрібно вийти з цього стану: опанувати страх, нормалізувати дихання, відчути контроль над рухами. Це допоможе зібратися та чітко продумати послідовність подальших дій.

Редакторка Заборони Ірина Олійник відвідала дводенний курс тактичної медицини в Києві і дізналася, чому можна там навчитися і наскільки важливо вміти подолати психологічний бар’єр.

Навички такмеду: де можуть знадобитися

Унаслідок дорожньо-транспортних пригод у світі щороку гине близько 1.3 млн людей, а травматизм є основною причиною смерті дітей та молоді, наголошують у Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ).

В Україні, згідно з даними патрульної поліції, за перші вісім місяців 2023 року сталося понад 15 000 ДТП, у яких загинуло 1 870 людей, майже 19 000 дістали травми різного ступеня тяжкості.

Важливо! За даними Health Science Reports, до 2030 року травматизм унаслідок ДТП стане сьомою причиною смертності у світі.

Читати більше новин в Telegram

Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй (ООН) вважає, що до 2030 року можливо вдвічі скоротити глобальну кількість смертей і травм. Для цього уряди, зокрема, мають приділяти більше уваги навчанню населення домедичної допомоги.

European Fire Safety Alliance стверджує, що в ЄС під час пожеж щорічно гине понад 5000 людей, а кількість постраждалих приблизно вдесятеро більша. Найуразливішими категоріями є літні люди, діти, а також люди з обмеженими фізичними можливостями. В Україні ж через ворожі обстріли постраждати може кожен. Запобігти смерті теж допоможуть знання такмеду: що потрібно робити, як побороти паніку й вибратися з вогняної пастки.

Базові навички, яких навчають на курсах, урятують і в не надзвичайних ситуаціях, втім, не менш шокових для людей навколо. Чи знали ви, що у світі 50 млн людей живуть з епілепсією? За даними МОЗ України, хворобу мають близько 100 000 громадян. Напад починається спонтанно й може статися з людиною будь-де: у транспорті, на роботі, прогулянці. Тому кожен має знати основні дії, щоб урятувати життя до приїзду швидкої.

Перша допомога: як подолати психологічний барʼєр

Перше, що може відчути цивільна людина, яка стала свідком нещасного випадку, — це страх та заціпеніння від побаченого й почутого, каже консультантка з надання психологічної допомоги військовослужбовцям та їхнім близьким, доброволиця в Добровольчому формуванні тергромади Наталія Пахар.

Наталія Пахар. Фото надане Наталією Пахар

«Організм в екстремальних умовах першочергово здатний вмикати так звану стадію вільних реакцій: від кількох секунд до 5–10 хвилин нами керує інстинктивна поведінка. Люди по-різному реагують. Одні швидко повертаються у свій ресурсний стан і починають надавати допомогу в автоматичному режимі. У гіршому випадку — продовжується заціпеніння, накочується ще й внутрішній страх, що дії можуть нашкодити або додатково травмувати постраждалого», — пояснює експертка.

Як подолати психологічний барʼєр

  1. Опануйте власний страх.

Повторіть подумки дві-три фрази, які вас зазвичай мотивують. Таким чином ви можете зібратися та допомогти людині й збільшите її шанси на виживання.

  1. Нормалізуйте власне дихання.

Коли відчуваєте наближення страху, дихайте неглибоко й повільно — вдихайте через рот, а видихайте через ніс.

  1. Опануйте власне тіло.

Кілька разів сильно напружте та розслабте м’язи тіла.

  1. Установіть контакт з потерпілим, якщо той при тямі.

Спочатку впевніться у власній безпеці. Запитайте, чи є будь-яка зброя або гострі предмети поряд; попросіть їх прибрати або заберіть самі: у шоковому стані людина може несвідомо застосувати цю зброю проти вас. Якщо ви не були свідком травматичної події, розпитайте про це пораненого — це допоможе вам зорієнтуватися, що слід робити.

  1. Усвідомте послідовність дій.

Перш ніж надавати домедичну допомогу, доречно проговорювати свої дії вголос. Це допоможе пригадати алгоритм дій у тактичній чи цивільній медицині та додатково заспокоюватиме людей навколо.

Раніше Заборона розповідала про ключові проблеми в медичній підготовці воїнів. Зокрема, йдеться про нестачу спорядження.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій