'
Читаєте зараз
Нагадує Маріуполь. Поранений журналіст поділився жахами Сєвєродонецького трикутника

Нагадує Маріуполь. Поранений журналіст поділився жахами Сєвєродонецького трикутника

Katerina Sergatskova
  • Микола Пастух з першого дня повномасштабного вторгнення працював фіксером-документалістом в гарячих точках.
  • Разом з іноземними журналістами він потрапив під обстріл в районі Лисичанська і був поранений.
  • Пастух розповідає, що Сєвєродонецьк та Лисичанськ знаходяться під щільними обстрілами.

28 травня в Лисичанську під обстріл потрапила група іноземних журналістів. Серед них був український журналіст, відеограф Микола Пастух, який співпрацював з іноземцями як фіксер. Його поранило уламком від снаряду – він отримав важке поранення. Все це було знято на відео. 

Заборона поспілкувалася з Миколою про обставини обстрілу і про те, що він бачив у Сєвєродонецьку незадовго до того, як у місто почали заходити російські окупаційні війська.

Іноземні журналісти потрапили під обстріл: 28 травня, Лисичанськ

З тих пір, як Росія почала повномасштабне вторгнення на території України, український відеограф та журналіст Микола Пастух почав працювати з іноземними журналістами як фіксер (фіксери працюють перекладачами, водіями та локальними продюсерами знімальних команд). Після відходу російських військ з північних регіонів України почався наступ на Донбас, і він поїхав працювати туди. Фіксер одночасно знімав документальний фільм про роботу іноземних кореспондентів на лінії фронту, а також роздавав гуманітарну допомогу сім’ям у бомбосховищах.

Микола Пастух у лікарні Львова, 31 травня 2022 року. Фото: Іван Чернічкін\Zaborona

28 травня знімальна команда збиралася їхати з Лисичанська до Сєвєродонецька. У складі групи були британський фотограф Kaoru Ng і фотограф з Гонконгу Alex Chan. Коли вони під’їхали до одного з мостів, стався вибух, і уламок снаряда (скоріш за все, це була міна) потрапив Миколі Пастуху у плече. Після цього сталося ще кілька вибухів. Журналіст вважає, що росіяни намагалися влучити саме по ним, біля мосту були ще двоє українських військових, одного з яких також поранило. 

«Я коли під’їжджав [до мосту], побачив палаючу військову вантажівку, сказав [колегам]: давайте трошки відкотимось назад, заховаємо машину і спустимось пішки, подивимось. Ми залишили машину, спустилися вниз, вони пофоткали, потім бачу — їде по мосту військовий джип. Вони порівнялися з нами і кажуть: пацани, не ступайте [далі], бо вони [росіяни] перезаряджаються і зараз будуть прильоти. Я пацанам вигукнув і почав відходити. Я чекав, поки журналісти дійдуть. І нам прилетіло», — розповідає Микола Пастух Забороні.

Читати більше новин в Telegram

Поранений журналіст керував автівкою, на якій вони добралися до лікарні в Лисичанську, а звідти згодом Миколу евакуювали до Бахмута, а потім направили на евакуаційний потяг з пораненими в Покровськ. Обстеження виявило, що уламок порвав нервовий вузол — через це у журналіста не рухаються чотири пальці на правій руці. Лікарі кажуть, що потрібна складна операція.

Сєвєродонецьк та Лисичанськ: як виглядають міста під обстрілами

За той час, що Микола Пастух провів на Донбасі, він встиг побачити, у що перетворилися такі великі міста, як Сєвєродонецьк та Лисичанськ. За офіційними даними Луганської військово-цивільної адміністрації, більше 60% будівель у Сєвєродонецьку зруйновані, критична інфраструктура пошкоджена, немає газу, воду і електрики. Сусіднє місто Рубіжне, яке вже зайнято російськими військами, не має жодної цілої будівлі. 

В обласному центрі Луганщини журналіст побував 26 травня, тобто за пару днів до того, як у місто почали пробиватися російські окупаційні війська. 

«Ситуація дуже важка. В Сєвєродонецьку і Лисичанську вже ніхто не користується кладовищем. Вмер — яму викопали з перспективою, що колись захоронять на кладовищі. У дворах малесенькі кладовища на п’ять-шість, іноді десять ям», — розповів Микола Пастух.

За його описом, ситуація нагадує Маріуполь. У цьому місті-герої на Азові під час військових дій загинуло, за оцінками мерії міста, більше 22 000 мирних жителів. Більшість з них поховані в братських могилах.

Раніше Заборона розповідала історію одного підвалу в Маріуполі, де люди провели десятки днів, рятуючись від обстрілів російської армії.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій