'

NASA запустила надважливий супутник SWOT: навіщо він потрібен

Daniil Tsarevskyi
  • Приблизно 70% поверхні планети вкриті водою, але люди знають про Місяць більше, ніж про світовий океан.
  • 8 лютого 2024 року NASA запустила місію для вивчення поверхні водної поверхні Землі.
  • Це вже другий супутник за останні два роки, який агентство надіслало на орбіту з цією метою.

Місія НАСА PACE, окрім іншого, має на меті вивчати аерозолі, які суттєво впливають на клімат Землі. На борту супутника є камера та два поляриметри, які дозволять побачити те, чого вчені не могли виявити раніше. Місія розрахована на 3 роки, але потенційно може тривати і всі 10.

Заборона розповідає про надважливу місію агентства.

PACE: що за місія

Океани вкривають близько 70% поверхні Землі. Щоб краще зрозуміти обмін вуглецю між ними та атмосферою, а також те, як це впливає на зміни клімату, НАСА створила місію PACE (Plankton, Aerosol, Cloud, and ocean Ecosystem). 8 лютого 2024 року супутник, який досліджуватиме поверхню океану, за допомогою ракети SpaceX Falcon 9 дістався орбіти Землі, пише CNN.

Місія покаже як аерозолі та хмари, а також фітопланктон відображають стан океану та вплив глобального потепління. На борту супутника є два поляриметри та одна камера, які дозволять побачити те, чого вчені не могли бачити раніше.

Місія розрахована на три роки, проте на борту PACE достатньо палива, щоб знаходитись на орбіті і 10 років. Це вже більше ніж 20-й запуск NASA, спрямований на вивчення нашої планети з космосу.

Читати більше новин в Telegram

«Беззаперечно, ми перебуваємо в розпалі кліматичної кризи … NASA — це не просто космічне агентство. Ми є кліматичним агентством. Ми використовуємо унікальну точку огляду, з космосу, щоб вивчати наш цілісно, збираючи важливі дані про Землю. Потім ця інформація стає доступною для людей у ​​всьому світі, що дає їм змогу приймати обґрунтовані рішення про те, як захистити нашу планету та її мешканців для майбутніх поколінь», — заявила заступниця адміністратора NASA Памела Мелрой.

На зміну клімату впливають багато чинників, зокрема аерозолі, які вивчатиме PACE. Вони складаються із забруднювачів, як-от пил, дим та морська сіль. Аерозолі можуть відбивати, поглинати сонячне світло та впливати на формування хмар. Це відіграє величезну роль у формуванні погоди, а також впливає на якість повітря та на клімат на Землі загалом.

«Аерозолі утворюються піщаним пилом, лісовими пожежами та людською діяльністю. Вони створюють хмари, які можуть перерости в урагани, що відбуваються в Атлантиці. Вони також відбивають багато сонячної енергії. Вони відіграватимуть важливу роль у довгостроковій стабільності клімату Землі», — сказала директорка Відділу наук про Землю НАСА Карен Сен-Жермен

Розуміння складу аерозолів та їх розташування в атмосфері допоможе визначити гарячі точки забрудненого повітря та забезпечити кращі попередження. Два поляриметри PACE дозволять вивчати розмір часток, склад і кількість аерозолів в атмосфері Землі.

Супутник SWOT: чому вивчати океан будуть саме з космосу 

З орбіти PACE за допомогою засобів поляриметрів і камери вивчатиме світло, відбите від крихітного фітопланктону, щоб побачити, де вони проживають. Ці організми — це основа харчової мережі океану. Вони виробляють кисень і карбогідрати, що годують усіх морських мешканців. Фітопланктон почав фотосинтезувати раніше за дерева і рослини та вніс близько 50% усього кисню, який коли-небудь вироблявся на Землі.

Деякі види фітопланктону також можуть бути шкідливими. Вони можуть виробляти небезпечні токсини, що псує питну воду та рушить цілі екосистеми. Спостереження можуть допомогти вченим зрозуміти, які саме види небезпечні, стежити за ними, а з часом і контролювати їх.

Води біля узбережжя Аляски де цвіте фітопланктон, зняті супутником Landsat 8. Фото: NASA Ocean Color Web/Landsat з Геологічної служби США

Подібний супутник під назвою SWOT (Surface Water and Ocean Topography) від NASA та Французького космічного агентства Centre National d’Études Spatiales був запущений в грудні 2022 року. Він у сотні разів збільшив кількість озер, з яких навколоземні апарати могли збирати дані. SWOT дозволив заповнити прогалини в знаннях щодо впливу кліматичної кризи, зокрема те, як рівень моря зміщується вздовж узбережжя та територій, які можуть бути більш схильні до повеней, щоб краще прогнозувати підвищення рівня води в майбутньому.

«Багато в чому ми знаємо про поверхню Місяця більше, ніж про наші власні океани. PACE стане найсучаснішою місією, яку ми коли-небудь запускали для вивчення біології океану. Він навчить нас про океани, так само як Вебб навчає нас про космос», — сказала Карен Сен-Жермен.

Раніше Заборона розповідала про марсіанський безпілотник Ingenuity. Він перевершив усі очікування вчених, провівши на червоній планеті замість 30 днів польотів — 3 роки.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій