'
Читаєте зараз
НАТО готується розчавити Росію? Байден розповів про посилення оборони Європи

НАТО готується розчавити Росію? Байден розповів про посилення оборони Європи

Markiian Oliiarnyk
Джо Байден
  • Більшість країн Альянсу погодилися збільшити безпекові бюджети і витрачати на оборону понад 2% ВВП.
  • США створять постійний штаб п’ятого армійського корпусу у Польщі, а також перекинуть у Європу додаткові кораблі, літаки та системи ППО.
  • Джо Байден анонсував допомогу для України від учасників формату «Рамштайн», які зобов’язалися передати ЗСУ 600 танків та 500 артилерійських систем.

Північноатлантичний альянс вирішив як слід підготуватися до можливого нападу Росії на східний фланг. Союзники планують збільшити у вісім разів чисельність сил швидкого реагування, а США хочуть створити постійним штаб своєї армії у Східній Європі. Також було анонсовано нові поставки важкого озброєння для Збройних сил України.

Заборона розповідає про збільшення обороноздатності НАТО на тлі загрози з боку Кремля, а також про обіцянки Байдена щодо нової зброї для України.


Підготовка Альянсу до нападу РФ: що планується

Ухваливши нову стратегічну концепцію НАТО, в якій Росія визначена як найбільша загроза для безпеки блоку, країни-члени домовилися про збільшення обороноздатності східного флангу та розширення воєнних бюджетів. Раніше більшість країн Альянсу витрачали на оборону менше 2% ВВП — це частка, яка визначена документами блоку як зобов’язання. А тепер деякі з них, наприклад, Словаччина, Чехія та Нідерланди згодні витрачати стільки грошей, а більшість навіть вперше перевищили це зобов’язання.

«Подивіться, наприклад, на Німеччину: Берлін зобов’язався і надалі витрачати 2% ВВП, але при цьому оголосив про створення нового спеціального фонду для Бундесверу у розмірі понад $100 мільярдів… Польща, Румунія, Естонія, Латвія, Литва витрачають вже понад 2.5%, а деякі навіть і всі 3%. Разом ми розгортаємо більше ресурсів і можливостей для зміцнення Альянсу в усіх сферах — на суші, в повітрі, на морі, в кібернетичному просторі та космосі», — розповів президент США Джо Байден. 

На саміті НАТО у Мадриді учасники підтвердили, що зобов’язання за статтею 5 є священним, і якщо Росія нападе на країну-членкиню, Альянс захищатиме кожен сантиметр своєї території. Для цього й було ухвалено рішення про збільшення чисельності сил швидкого реагування з 40 000 до понад 300 000. І важливу роль у цьому відіграють США.

Читати більше новин в Telegram

«Сполучені Штати роблять саме те, про що я попереджав, якщо Путін вторгнеться [в Україну]: зміцнюють позицію наших сил у Європі. Ми розмістимо більше кораблів в Іспанії. Ми надамо більше систем ППО Італії та Німеччині; поставимо більше винищувачів F-35 до Сполученого Королівства; і щоб зміцнити наш східний фланг, створимо новий постійний штаб п’ятого армійського корпусу США у Польщі. Крім того, додаткова бригадна бойова група буде розміщена в Румунії і додаткові ротаційні дислокації в країнах Балтії», — уточнив американський лідер.

Чисельність американського контингенту у Європі, дані на 4 лютого 2022 року. Інфографіка: Statista

Байден анонсував великі поставки зброї для України: про що йдеться

На саміті у Мадриді країни-члени НАТО домовилися про безстрокове надання військової допомоги Україні. За словами Джо Байдена, союзники зацікавлені у тому, аби українці могли себе захистити. Так, перед міністром оборони США Ллойдом Остіном поставлена задача зібрати у форматі «Рамштайн», у якому беруть участь понад 50 країн, великий пакет допомоги від союзників. Зокрема йдеться про:

  • 140 000 протитанкових систем;
  • 600 танків;
  • 500 артилерійських систем;
  • понад 600 000 артилерійських снарядів;
  • перспективні реактивні системи залпового вогню;
  • протикорабельні системи;
  • системи протиповітряної оборони.

Окрім того, американський президент анонсував новий пакет військової допомоги від США на суму понад $800 млн. Він містить передові західні системи ППО (ймовірно, йдеться про комплекс NASAMS, про який можна прочитати тут), а також артилерію та боєприпаси до неї, контрбатарейні радари і ракети для реактивних систем залпового вогню HIMARS.

«На кожному кроці цієї подорожі ми встановлюємо маркер єдності, рішучості та глибоких можливостей демократичних націй робити те, що потрібно. Путін думав, що зможе зламати Трансатлантичний альянс. Він намагався нас послабити. Він очікував, що наша рішучість зламається. Але зараз він отримує саме те, чого ніколи не хотів», — заявив президент Байден.

Раніше Заборона розповідала про оцінку британського прем’єр-міністра Бориса Джонсона щодо перспектив ведення переговорів між Україною та країною-агресоркою, а також про розвінчання міфів кремлівської пропаганди щодо НАТО.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій