'
Читаєте зараз
Німеччина змінює закон про громадянство: чому це важливо для українців

Німеччина змінює закон про громадянство: чому це важливо для українців

Анастасія Бодюл
  • Нове законодавство спростить процедуру отримання німецького паспорта: для цього треба буде прожити в країні п’ять років. В окремих випадках термін можуть скоротити до трьох.
  • Уряд дозволить мати одночасно декілька громадянств.
  • Зміни набудуть чинності восени 2023 року, якщо у парламенті не буде правок.

Нововведення може допомогти українським біженцям, які зараз живуть в Німеччині. Поки що вони мають дозвіл на проживання завдяки статусу тимчасового захисту: програма діятиме до 4 березня 2024 року, але є ризик, що її не продовжать. Тому єдиний легальний варіант закріпитися в країні — отримати німецький паспорт.

Заборона розповідає про законодавчу реформу у ФРН.


Німецьке громадянство: нові правила

На розгляд парламенту 23 серпня 2023 року внесли пропозиції щодо змін до закону про громадянство. Основне нововведення, запропоноване міністром внутрішніх справ Ненсі Фезер, — спрощена процедура отримання німецького паспорта для негромадян ЄС, пише Deutsche Welle.

Реформа розробляється з моменту приходу до влади соціал-демократів восени 2021 року. Вона є частиною широкомасштабного перегляду  імміграційного законодавства Німеччини. Зміни спрямовані на заохочення більшої кількості кваліфікованих працівників приїжджати до країни та заповнювати величезну нестачу на ринку праці.

Загалом законодавство зазнає таких нововведень:

Читати більше новин в Telegram
  • іммігрантам, які легально проживають у Німеччині, буде дозволено подавати документи на отримання громадянства через п’ять років, а не через вісім. У окремих випадках термін можуть скоротити до трьох років, якщо людина продемонструє високий рівень інтеграції у суспільство та відповідні знання мови;
  • народжені в Німеччині діти автоматично отримуватимуть громадянство, якщо принаймні один із батьків легально проживає в країні п’ять і більше років;
  • іммігранти віком від 67 років зможуть складати усний, а не письмовий іспит з німецької мови;
  • буде дозволено мати кілька громадянств. Раніше така можливість була доступна лише громадянам ЄС, Швейцарії та тих країн, де закон не передбачає відмову від громадянства (Іран, Афганістан, Марокко, Сирія).

Зміни можуть набути чинності вже восени 2023 року після обговорень серед законодавців.

Статус захисту для українців в Німеччині: чому можуть не продовжити

Наразі українці можуть в’їжджати на територію Німеччини без візи. Однак перебувати у країні без реєстрації дозволено до 90 днів: далі потрібно подати заяву на отримання тимчасового захисту. Ця посвідка дозволяє залишатись у Німеччині протягом одного року. 

Директива про тимчасовий захист для українців почала діяти у лютому 2022 року. Схему для біженців розробили вже давно — після воєн на Балканах. Для українських громадян програму захисту автоматично продовжували вже двічі: вона діятиме до 4 березня 2024 року. Втретє автоматичного продовження не передбачається — міністри внутрішніх справ країн ЄС мають проголосувати за поновлення програми.

Цілком ймовірно, що бюрократичні процедури можуть затягнутися. Для того, щоб виділити фінансування та виплати й підготувати соціальне житло, німецьким містам вже зараз потрібна гарантія, що програму продовжать. Без неї підготовка до прийому українців після березня-2024 року не розпочнеться. 

Для самих українських біженців затягування з продовженням статусу може спричинити незручності ще до 2024 року. Приміром, для отримання дозволу на житло, що субсидується, в Німеччині потрібна посвідка на проживання терміном на один рік. Якщо захист таки скасують, єдиний варіант закріпитися в країні — отримати громадянство. За новими правилами, для цього не потрібно відмовлятись від українського паспорта.

Раніше Заборона розповідала про вихід з громадянства РФ в Україні. Процедуру можуть дозволити лише за власною згодою: зараз для цього треба окремий дозвіл країни-терористки.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій