'
Читаєте зараз
Одне з найбільших міст світу може опинитись без води: до чого тут іспанські колонізатори

Одне з найбільших міст світу може опинитись без води: до чого тут іспанські колонізатори

Daniil Tsarevskyi
  • Сучасний Мехіко збудований на місці міста ацтеків Теночтітлан. Раніше тут була система каналів та озер.
  • У 2023 році у Мексиці почалась посуха. В результаті 60% території країни страждають від помірного до сильного бездощівʼя.
  • У Мехіко в цьому році може настати «нульовий день» — це коли водоносна система більше не зможе живити жителів міста.

Ацтеки збудували мережу каналів та мостів, що дозволяло ефективно використовувати воду. Все змінилось, коли прийшли іспанці — вони висушили озера та засипали канали, які заважали їм будувати власне місто. Тепер через кілька сторіч Мехіко відчуває наслідки.

Заборона розповідає про проблеми з водою одного з найбільших міст світу.

Посуха в Мексиці: чим особлива

У 2023 році Мексика зіткнулась з екстремальною посухою. Станом на лютий 2024 року 60% країни відчуває це на собі в ступені від помірного до надзвичайного. В столиці Мехіко цей показник сягає 90%, пише CNN.

Ситуація має тільки погіршитись, оскільки сезон дощів настане лише за кілька місяців. Температура вже довгий час підвищується, а навіть мінімальне похолодання очікується у квітні або травні.

Причина — кліматичні зміни. Посухи стають довшими, температура підвищується, а дощі, коли приходять, стають сильнішими. Так, лише влітку 2023 року, у Мексиці через аномальну спеку померли близько 200 людей. Вчені стверджують, що це будо б неможливо, якби не зміна клімату.

Читати більше новин в Telegram

«Якби люди не нагрівали планету, спалюючи нафту, вугілля та газ, такі теплові хвилі були б надзвичайно рідкісними. Оскільки світ продовжує спалювати викопне паливо, це вже не є чимось незвичайним», — сказала викладач кліматології Імперського коледжу Лондона Фрідеріке Отто.

Мехіко: проблеми з водою

Кліматичні наслідки найбільше торкнулись столиці країни — Мехіко. Централізована система водопостачання не справляється з мегаполісом, що невпинно зростає. Так, місту загрожує так званий нульовий день, коли резервуари Кацамали (системи, що живить столицю) більше не зможуть забезпечувати жителів.

«У Мехіко може закінчитися вода до настання сезону дощів, якщо вона продовжить використовувати її таким же чином. Цілком ймовірно, що нас чекає нульовий день», — сказала керівниця відділу економічного зростання та навколишнього середовища Столичного автономного університету в Мехіко Фабіола Соса Родрігес.

Кацамала постачає 25% води, яку використовує долина Мехіко, проте в результаті посухи потужність помп довелось зменшити до 39%. Це зробили, щоб високі температури, які спричиняють випаровування води, не вичерпали резервуар повністю.

Основне ж джерело води для міста — це підземні джерела. Останні роки їх так активно використовують, що місто почало тонути — зі швидкістю в 50 см/рік. Їх також не вдається ефективно поповнювати, оскільки дощі висихають на вулицях великого Мехіко, навіть не дістаючись землі.

І хоча офіційні особи заперечують можливість настання «нульового дня»,науковці прогнозують, що без сильних дощів він може трапитись вже 26 червня 2024 року.

Іспанські колонізатори: як причетні до посухи у Мексиці

Місто Мехіко побудовано на багатому глиною ґрунті. Регіон схильний до землетрусів і дуже вразливий до зміни клімату. Ацтеки збудували тут Теночтітлан у 1325 році, коли поряд була низка озер. Вони розширили місто та збудували мережу каналів та мостів, що дозволяло ефективно використовувати воду.

На початку 16 століття прийшли іспанці, які зруйнували більшу частину міста, осушивши дно озера та засипавши канали. Вода тоді заважала їм будувати. В результаті тепер у сезон дощів місто заливає, а коли посуха — воно пересихає.

Врятувати місто має вдосконалений забір дощової води та очищення стічних вод. Це зменшить залежність від резервуарів Кацамали, а збільшення кількості свердловин також дозволить підвищити видобуток.

Раніше Заборона розповідала про одну з найбільших агломерацій, яка вже довгий час тоне. Столиця Індонезії може опуститись під воду до 2030 року.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій