'
Читаєте зараз
Острів Шрьодінгера. Хто і чим вибив росіян зі Зміїного: хроніка подій

Острів Шрьодінгера. Хто і чим вибив росіян зі Зміїного: хроніка подій

Ilona Kivva
Автор:
  • 30 червня захисники Одещини обстріляли окупантів з вітчизняних гаубиць «Богдана» та іноземної зброї, після чого загарбники поспіхом полишили  український острів.
  • Боротьба РФ і України за стратегічно важливі території в Чорному морі тривала з перших днів війни.
  • Зміїний став відомим на весь світ завдяки легендарній фразі українського прикордонника: «Русский военный корабль, иди нах*й», яку він використав у відповідь на пропозицію росіян здатися.

Острів Зміїний був окупований майже чотири місяці. На 127-й день другої фази війни Збройні сили України (ЗСУ) повністю звільнили його від загарбників. Окупанти не витримали вогню артилерійських, ракетних та авіаційних ударів українських військових і евакуювали залишки гарнізону з острова в Чорному морі швидкісними катерами, назвавши свою втечу ‘кроком доброї волі’.

Заборона розповідає, як точилися бої за український острів в Чорному морі.


Зачистка Зміїного 7 липня: подробиці операції від ССО

До острова Зміїний з 6 на 7 липня на підводних носіях підійшли бойові плавці 73 морського центру спецоперацій імені кошового отамана Антіна Головатого ССО України. Вони  встановили  прохідну зону для човнів основної групи і подали сигнал, розповіли у ССО.

«Першими на острів зійшли інженери, які розчищали прохід від мінних загороджень та пасток для решти групи. Після виходу на плато острову група приступила до виконання завдань: огляду місцевості, фіксації та збору даних про ворожу техніку, озброєння та матеріально-технічні засоби противника, завезені ним на Зміїний», — розповіли українські воїни.

Військові ЗСУ встановлюють прапор України на звільненому від окупантів острові Зміїний, 7 липня 2022 року. Фото: Сили Спеціальних Операцій ЗС України/Telegram

Одним із завдань бійців було повернення українських прапорів на острів.

Читати більше новин в Telegram

Окрім українського державного стяга, над Зміїним також замайорів прапор 73-го центру спеціального призначення ССО України.

Стяг 73-го окремого морського центру спп майорить на Зміїному на фоні зруйнованої інфраструктури острова. Фото: Сили Спеціальних Операцій ЗС України/Telegram

«Коли наші воїни виконували завдання, російські судна почали маневрування в напрямку  Зміїного. Виконавши задачу, зведена група покинула острів. Після цього росіяни завдавали удар по Зміїному, влучивши у пірс. Група українських воїнів у повному складі неушкодженою повернулася на базу», — поділилися подробицями українські спецпризначенці.

У операції брали участь воїни 73-го окремого морського центру спеціального призначення, інженери 59-ї окремої мотопіхотної бригади, бійці ГУР МО та 801-го окремого загону ВМС України.

Український захисник стоїть біля російської техніки, 7 липня 2022 року. Фото: Сили Спеціальних Операцій ЗС України/Telegram
Команда ССО, ГУР МО, 73-го окремого морського центру спп, 59-ї ОМБр та 801-го окремого загону ВМС під час зачистки Зміїного, 7 липня 2022 року. Фото: Сили Спеціальних Операцій ЗС України/Telegram

Росіяни покинули Зміїний: 30 червня

Окупанти втекли з острова Зміїний, бо не витримали масованої атаки з боку ЗСУ. Захисники Одещини вжили усіх необхідних заходів, щоб звільнити стратегічно важливі українські території, пояснив Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.

«Не витримавши вогню наших артилерійських, ракетних та авіаційних ударів, окупанти залишили острів Зміїний. Низький уклін конструкторам та виробникам української самохідної гаубиці «Богдана», яка відіграла важливу роль у звільненні острова. Подяка іноземним партнерам за надані засоби ураження» — написав Залужний.

За інформацією оперативного командування «Південь», рашисти тікали з острову поспіхом. Вони евакуювалися двома швидкісними катерами. Звільнений від окупантів Зміїний охопила пожежа й лунали вибухи, ймовірно, через залишене на ньому російське озброєння. 

Острів Зміїний охопила пожежа. Фото: ОК «Південь»

Міноборони Російської Федерації підтвердило виведення російських військ з острова Зміїний, проте назвали це не втечею, а ‘кроком доброї волі’. Таким способом Росія нібито продемонструвала світовій спільноті, що не перешкоджає зусиллям ООН в організації гуманітарного коридору із вивезення зерна з території України.

«30 червня в якості кроку доброї волі Збройні сили Російської Федерації завершили виконання поставлених завдань на острові Зміїний і вивели гарнізон, який знаходився там», — заявили в МО РФ.

Чому острів в Чорному морі важливий

Чорноморський острів Зміїний дозволяє контролювати надводну та частково повітряну обстановку на півдні нашої держави, зазначив начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) генерал-майор Кирило Буданов. За його словами, острів має стратегічне значення як для України, так і для РФ. Для ворога він був особливим з тієї причини, що це єдиний регіон, через який рашисти могли б намагатися висадити десант на територію окупованого Придністровського регіону Молдови.

«Той, хто контролює острів, може будь-якої миті заблокувати рух цивільних суден в усіх напрямках на південь України… Це стратегічно важлива точка, щоб відкрити торгові морські шляхи, завозити нам зброю та виключити будь-які можливі воєнні дії Росії на території «ПМР», з якої вони можуть атакувати західну частину України», — заявляв Буданов.

Радник голови Міністерства внутрішніх справ України Вадим Денисенко повідомив, що Україна нівелювала весь Чорноморський флот РФ в південно-західній частині акваторії, практично при цьому не маючи свого. Він додав, що, ймовірно, окупанти будуть робити спроби підходити ближче до узбережжя українського півдня, проте вони будуть марними через знищені українськими військовими рашистські ППО на Зміїному.

«Після того, як ми знищили крейсер «Москва», росіяни розраховували зробити з нього таку собі ‘скелю-авіаносець’, на який вони поставлять ППО і зможуть контролювати всю цю частину Чорного моря. Тепер росіяни нічого не можуть зробити в акваторії, крім, на жаль, обстрілів українських міст ракетами зі своїх кораблів. Але з точки зору висадки десанту вони неспроможні у цій частині моря», —  резюмував Денисенко. 

Острів Зміїний — це скелястий клаптик землі посеред Чорного моря довжиною 615 та шириною 560 метрів. Він був територією Румунії, поки в 1948 році його не передали Радянському Союзу. Тоді його почали використовувати як радіолокаційну базу. Україна отримала контроль над островом після розвалу СРСР, однак Румунія продовжувала претендувати на його територію. У 2009 році Міжнародний суд ООН постановив, що Румунії належить майже 80% Чорноморського континентального шельфу, але сам острів залишився частиною України і окреслює її територіальні води.

Русский военный корабль, иди нахуй: як точилися бої за Зміїний

Боротьба за Зміїний не припинялася жодного дня. Українським захисникам вдавалося поступово знищувати російських військових і техніку як на острові, так і в морі.

Ключові дати боїв за острів Зміїний:

24 лютого 2022 року, в перший день великої війни, два російські військові кораблі підійшли до острова Зміїний. Одним з них був флагман флоту РФ — нині покійний крейсер «Москва». Прикордонникам Одещини, які несли службу на острові, окупанти запропонували здатися. Саме тоді з вуст одного з військових прозвучала фраза, що стала справжнім гаслом для України у протистоянні загарбникам: «Русский военный корабль, иди нах*й».

13 квітня українські військові завдали удару ракетами «Нептун» по крейсеру  «Москва». В результаті той затонув, це стало переломним моментом у боях за Зміїний, адже без підтримки бойового судна, кораблі постачання РФ стали практично беззахисними.

3 травня Збройні сили знищили ворожий командний пункт турецькими байрактарами.

7 травня внаслідок повітряного бою противник зазнав втрат, як в острівних силах, так і в морських суднах. Також ЗСУ знищили російський десантний катер типу «Серна» і два десантно-штурмові катери типу «Раптор» за допомогою Bayraktar TB2 та збили гелікоптер окупантів Мі-8 з десантом на борту. 

17 червня українські моряки вразили протикорабельними ракетами Harpoon буксир «Василий Бех» ЧФ РФ поблизу Зміїного, чим завадили окупантам транспортувати на острів особовий склад, боєприпаси і озброєння.

21 червня бійці з Одещини знищили на Зміїному зенітно-ракетний комплекс «Панцир-С1», станцію радіолокації та автомобільну техніку.

27 червня Збройні сили завдали понад 10 точних ударів по острову та вразили ще один «Панцир-С1». 

29 червня завдяки ЗСУ Росія втратила черговий зенітний ракетно-гарматний комплекс на українському острові.

30 червня українські військові обстріляли Зміїний з вітчизняних самохідних гаубиць «Богдана», остаточно звільнивши острів від окупантів. Залишки російського гарнізону тікали з українських територій Чорним морем. 

Перейменуємо острів Зміїний в Мис Доброї Волі: меми

Українці традиційно творчо і з гумором сприйняли заяву РФ про ‘крок доброї волі’.

Раніше Заборона розповідала про найбільший обмін полоненими з початку повномасштабного вторгнення в Україну.  В рамках обміну вдалося повернути 144 захисників України, з яких 95 оборонці Азовсталі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій