'
Читаєте зараз
Росія готує публічну страту бійцям «Азову»: головне про евакуацію та обмін гладіаторів з «Азовсталі»

Росія готує публічну страту бійцям «Азову»: головне про евакуацію та обмін гладіаторів з «Азовсталі»

Ilona Kivva
Автор:
  • В ніч з 16 на 17 травня було проведено першу хвилю евакуації з комбінату поранених захисників Маріуполя.
  • Друга хвиля відбулася 17 травня вдень.
  • Операція погоджена міжнародними організаціями та вищим військовим командуванням України.

На 82 день повномасштабної війни почалася операція з вивезення українців з території «Азовсталі». Евакуація була погоджена на вищих рівнях за участі міжнародних організацій. За попередніми даними, за 14 годин комбінат покинули більше 320 людей.

Весь час Маріуполь стояв разом з ними, з ними встояла і Україна. Це прикордонники, поліцейські, добровольці, тероборона міста, 12-та бригада Національної гвардії України, 36-та окрема бригада морської піхоти, окремий загін спеціального призначення «Азов». Їх в Росії заборонено як екстремістську організацію. Незважаючи на попередні домовленості про обмін, в Держдумі РФ запропонували не віддавати азовців Україні, більш того — скасувати смертну кару.

29 червня 2022 року під час найбільшого обміну полоненими з початку повномасштабного вторгнення в Україну вдалося повернути перших 95 воїнів.

Заборона розповідає деталі операції з «Азовсталі». 


Обмін 29 червня: в Україну повернули 144 воїна

У ході масштабного обміну з полону визволили 144 захисників України, доповіли у Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України.

Читати більше новин в Telegram

«Це найбільший обмін від початку повномасштабного російського вторгнення. Зі 144 звільнених — 95 оборонців “Азовсталі”. Серед них — 43 військовослужбовці полку “Азов”», — розповіли у ГУР МО.

Загалом звільнено:

  • 59 бійців Національної гвардії;
  • 30 — Військово-морських сил;
  • 28 — ЗСУ;
  • 17 — Держприкордонслужби;
  • 9 — Територіальної оборони;
  • 1 — Національної поліції України.

Серед звільнених 23 офіцери та 69 військовослужбовців сержантського та старшинського складу. Найстаршому з них 65 років, наймолодшому — 19.

«Більшість звільнених українців мають важкі ушкодження: вогнепальні та осколкові поранення, вибухові травми, опіки, переломи, ампутації кінцівок. Всі вони отримують належну невідкладну медичну та психологічну допомогу. Координаційний штаб продовжує свою роботу з повернення усіх полонених захисників», — кажуть українські військові розвідники.

Українські захисники повернулися в Україну після російського полону, 29 червня 2022 року. Фото: ГУР МО України/Telegram
Українські захисники повернулися в Україну після російського полону, 29 червня 2022 року. Фото: ГУР МО України/Telegram
95 оборонців Азовсталі повернулися в Україну після російського полону, 29 червня 2022 року. Фото: ГУР МО України/Telegram
144 українські воїни повернулися з російського полону, 29 червня 2022 року. Фото: ГУР МО України/Telegram
144 воїни повернулися в Україну піля найбільшого з початку повномасштабої війни обміну полоненими, 29 червня 2022 року. Фото: ГУР МО України/Telegram
Обмін полоненими 29 червня 2022 року. Відео: ГУР МО України/Telegram

Евакуація з Азовсталі 16 травня

Операцію з порятунку бійців здійснюють ГУР МО України, ЗСУ, Держприкордонслужба, Нацгвардія, СБУ, Національна поліція та полк «Азов» спільно з  Міжнародним комітетом Червоного Хреста та ООН.

Вночі 53 важкопоранених українських військовослужбовців доправили до лікарні у тимчасово окупованому Новоазовську. Там їм мали надати необхідну медичну допомогу. Ще 211 військовослужбовців через гуманітарний коридор були евакуйовані до тимчасово окупованої Оленівки. На підконтрольну Україні територію усіх евакуйованих бійців мають повернути шляхом обміну. За словами міністерки ТОТ Ірини Верещук, його буде здійснено після стабілізації стану поранених.

«Вищим військовим командуванням було віддано наказ командирам підрозділів, які перебувають на “Азовсталі”,  зберегти життя особового складу. Триває операція з порятунку заблокованих на території заводу захисників України», — сказали у Генштабі.

Перед евакуацією один з лідерів азовців Дени ака Редис Прокопенко розповів про наказ та попросив про підтримку українського народу.

У Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України пояснили, що здійснити деблокаду комбінату саме військовим шляхом поки неможливо, тому для їх порятунку проводяться усі необхідні заходи.

Подвиг захисників Маріуполя

«Утримуючи позиції на “Азовсталі”, вони [захисники Маріуполя] не дозволили противнику перекинути угруповання чисельністю до 17 батальйонних тактичних груп (близько 20000 особового складу) на інші напрямки. Тим самим завадили реалізувати план щодо швидкого захоплення Запоріжжя, здійснити вихід на адміністративний кордон Донецької та Запорізької областей і створити умови для оточення угруповання ООС», — розповіли у Генеральному штабі ЗСУ.

Сковування основних сил противника навколо Маріуполя дало можливість підготувати та створити оборонні рубежі, на яких наші війська знаходяться і сьогодні та дають гідну відсіч агресору. Збройні сили України отримали критично необхідний час на формування резервів, перегрупування сил, отримання допомоги від партнерів.

Поранених захисників виносять з підвалів Азовсталі для евакуації. Відео: Андрій Цаплієнко/Telegram

Операція на Азовсталі 17 травня: доля Азову

17 травня операція продовжилася, ще 51 захисник Маріуполя покинув комбінат.

Пообіді 17 травня у Росії заявили, що є ідея заблокувати обмін евакуйованих з Азовсталі бійців полку Азов на полонених росіян. Постанову запропонував член комітету з просвітництва Держдуми РФ Анатолій Вассерман, адже азовці є «військовими злочинцями» — в Росії Азов заборонено як екстремістську організацію, хоча загін є частиною Нацгвардії. Спікер російського парламенту В’ячеслав Володін доручив оборонному комітету підготувати відповідний документ і заявив, що зробить усе, аби їх судили. Водночас депутат Держдуми Леонід Слуцький запропонував «зняти мораторій на смертну кару для нацистських злочинців».

Заступниця міністра оборони України відповіла, що заява Держдуми розраховна на внутрішню пропаганду і на внутрішні політичні процеси у Російській Федерації. «З нашого боку ми можемо сказати, що переговорний процес і операція з порятунку [бійців з Азовсталі] триває. Військова деблокада неможлива у цій ситуації. І іншої формули порятунку, ніж та, яка зараз використовується, бути не може. Операція проводитиметься до повернення військових на підконтрольну Україні територію. Для цього потрібна процедура обміну», — пояснила Ганна Маляр.

17 травня Міжнародний комітет Червоного Хреста розпочав реєстрацію українських захисників, які залишають завод «Азовсталь», у тому числі поранених. В організації наголосили, що не перевозять військовополонених до місць їх утримання.

Процес реєстрації передбачає заповнення форми з особистими даними: ім’я, дата народження та найближчий родич. Ця інформація дозволяє МКЧХ відстежувати тих, хто був захоплений, і допомагати їм підтримувати зв’язок зі своїми сім’ями.

«МКЧХ повинен мати негайний доступ до всіх полонених у всіх місцях їх утримання, має бути дозволено опитувати їх без свідків, а тривалість і частоту цих побачень не повинні бути надмірно обмежено», — підкреслили в організації.

Доля евакуйованих бійців з Азовсталі: 18-24 травня

18 травня російські ЗМІ повідомили, що бійців полку «Азов», які вийшли із заводу, привезли в СІЗО №1 у Ростові-на-Дону. Деяких захисників Маріуполя відправили в ізолятор Таганрога.

19 травня стало відомо, що заступник командира полку «Азов», капітан Святослав Паламар та інші командири залишилися на «Азовсталі». 

Звернення заступника командира полку «Азов» Святослава Паламара «Калини». Відео: Андрій Цаплієнко/Telegram

20 травня британська розвідка доповіла, що з маріупольського металургійного заводу, ймовірно, вийшло близько 1700 українських військових, «там залишається невідома кількість українських бійців».

Один із захисників Азовсталі з позивним Орест опублікував пост у Twitter, у якому зазначив, що покинув завод і тепер перебуває у полоні.

«Поки я буду в полоні, залишу вам фото в найкращій якості, відправляйте їх на всі журналістські премії і фотоконкурси, якщо щось виграю, після виходу буде дуже приємно. Дякую всім за підтримку. До зустрічі», — написав боєць.

Командир полку «Азов» Денис Прокопенко записав відеозвернення, у якому зазначив, що вище військове керівництво дало наказ про припинення оборони міста та дало новий — щодо збереження життя особового складу. Він зазначив, що важкопоранених бійців вдалося евакуювати. 

Звернення командира полку «Азов» Дениса Прокопенка. Відео: Азов/Telegram

Інформацію підтвердив президент України Володимир Зеленський.

«На сьогодні вивезено всіх цивільних людей, тих, які були заблоковані на заводі. Евакуація інших цивільних людей, які були біля заводу або які були в Маріуполі, розпочата давно вже. [З Азовсталі] цивільних вивезено, медиків – вивезено, вивезено важкопоранених, вивезено поранених. На цю мить, коли ми з вами говоримо, я знаю, що відбувається. Мені здається, що найближчим часом, навіть не днями, думаю, найближчим часом завершиться вивезення всіх», — заявив Зеленський.

Останній день на «Азовсталі»

Відео змонтоване BABYLON’13 на основі матеріалів, переданих гарнізоном Маріуполя. Відео: Андрющенко Time/Telegram

21 травня депутат Держдуми РФ і учасник переговорного процесу Леонід Слуцький заявив, що Москва вивчить можливість обміну затриманого в Україні Віктора Медведчука на захисників Маріуполя. Однак пізніше цю інформацію спростував речник Кремля Дмитро Пєсков.

«Ми вже говорили, що Медведчук є громадянином України, — він не має стосунку до Росії, і він не є військовим, а у випадку з бійцями “Азова” йдеться про військових. Тому це зовсім різні категорії осіб, і тут навряд чи можна говорити про будь-які обміни», — сказав Пєсков.

Захисники Маріуполя вийшли на зв’язок з полону: 25 травня

25 травня 2022 року командиру полку «Азов», підполковнику Денису Прокопенку, який перебуває у російському полоні, дозволили зателефонувати своїй дружині Катерині, пише The Guardian

Вона розповіла виданню, що українських воїнів утримують у задовільних умовах.

«Він сказав, що з ним все добре, і запитав, як я. Я чула з інших джерел, що умови більш-менш прийнятні», – розповіла Катерина Прокопенко. При цьому британське видання зазначає, що невідомо, чи міг командир полку під час розмови вільно висловлюватися.

Жінка зазначає, що більшість бійців «Азову» утримують у  в’язниці в тимчасово окупованій Оленівці Донецької області. Важкопоранені «азовці» перебувають у лікарні Новоазовська.

Станом на 25 травня 2022 року, нікого з бійців полку до Росії не вивозили.

Того ж дня у Москві заявили, що обговорення обміну полоненими між Москвою і Києвом буде можливе лише після суду над українськими військовими.

«Всі речі розглядатимемо після того, як ті, хто здався в полон, будуть відповідним чином засуджені, винесено вирок, тоді можуть бути якісь інші кроки. До цього всі розмови про обмін передчасні», – сказав заступник голови МЗС РФ Андрій Руденко.

Президент України зазначив, що переговорний процес щодо повернення захисників Маріуполя триває.

Раніше Заборона розповідала про звернення родичок маріупольських захисників до лідерів світу, зокрема Ердогана про евакуацію бійців: бо здача в полон означає смерть.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій