Парламентські вибори в Португалії: як можуть вплинути на допомогу Україні
- В листопаді 2023 року премʼєр-міністр Португалії Антоніу Кошта пішов у відставку через корупційне розслідування навколо нього.
- Позачергові парламентські вибори пройдуть 10 березня 2024 року.
- Португалія — одна з країн, яка надає військову допомогу Україні.
Міністр закордонних справ Португалії запевнив, що позачергові парламентські вибори не вплинуть на підтримку України. Хоч найбільше голосів і набирають партії з неоднозначною репутацією, але ключові кандидати на пост прем’єр-міністра уже неодноразово висловлювали свою позицію щодо російської агресії.
Заборона розповідає про майбутні вибори в Португалії та про те, що від них очікувати.
Португалія: вибори у березні 2024
Останні парламентські вибори в країні пройшли у 2022 році. Наступні мали б відбутись у 2026-му, але премʼєр-міністр Антоніу Кошта стикнувся зі звинувачення в корупції в листопаді 2023 року, тож був змушений подати у відставку. Тепер позачергові вибори заплановані на 10 березня 2024 року, а за формування уряду в тому числі буде боротись ультраправий політик, який набирає популярності, пише The Guardian.
Корупція стала чи не головною проблемою в Португалії. Масштабне розслідування можливих посадових злочинів, активної та пасивної корупції політиків і торгівлі впливом в уряді призвело до того, що у резиденції Кошти провели обшуки. Премʼєр-міністра, який працював на посаді свій вже третій строк, підозрювали в незаконних діях, які стосуються великих інвестиційних проєктів з екології. Колишній премʼєр і голова соціалістичної партії залишається підозрюваним у справі.
Перед судом також постане ще один колишній премʼєр-міністр — Хосе Сократес. Його звинувачують у розкраданні близько €34 мільйонів. Він, як і Кошта, був лідером «Португальських Соціалістів» (PS) (правляча партія_.
Читати більше новин в TelegramЩе одна проблема в країні — житлова: ціни зросли у два рази за 8 років правління PS, а зарплати лишаються низькими.
У виданні зазначають, що є три головних кандидати це:
- Педро Нуну Сантуша — новий глава партії PS (змінив Кошту);
- Луїш Монтенегро — «Португальські Соціал-демократи» (PSD);
- Андре Вентура — ультраправа «Досить!» (Chega!).
Андре Вентура, Педро Сантуш та Луїш Монтенегро: що кажуть про Україну
Від початку повномасштабного вторгнення Португалія допомагала Україні. Примуром, у 2023 році країна передала три танки Leopard 2 А6, 14 бронетранспортерів М113, а також 105-мм артилерію.
Також держава висловлювала готовність навчати українських пілотів на винищувачах F-16. Крім цього, держава надає захист українським тимчасовим переселенцям.
Основними питаннями, які турбують виборців Португалії, є внутрішньополітичні, а серед провідних партій не ведуться дебати щодо припинення чи зменшення допомоги Україні.
Передбачається, що лідер PS Нуну Сантуш, скоріше за все, продовжуватиме політику помірної прихильності до України, яку вів його попередник. Проте шанси його партії бути обраною падають, якщо вірити рейтингам. Кандидат також замішений в скандалі з державною авіакомпанією TAP. Через це він був змушений піти з посади міністра інфраструктури у 2022 році.
Нуну Сантуш підтримує Україну, як і його попередник. Свою промову на мітингу PS у Гімарайші 24 лютого він розпочав зі згадки про вже два роки боротьби України проти Росії, пообіцявши підтримати повну солідарність з українським народом.
PSD на чолі з Луїсом Монтенегро також стикаються зі звинуваченнями в корупції. Два депутати були змушені піти у відставку через розслідування про хабарництво на Мадейрі, проте це не заважає партії бути першою у передвиборчих опитуваннях із 31% голосів (у PS 29%).
Монтенегро відкрито виступає за продовження підтримки України. Він каже, що повністю погоджується з позицією уряду у цьому питанні. Лідер PSD додає, що правильно було б зберегти темпи підтримки, які були досі.
Лідер партії Досить! Андре Вентура здається найбільш небезпечним кандидатом через крайньоправу орієнтованість його партії, проте він конкретно та однозначно висловлювався про повномасштабне вторгнення після його початку.
«Наступна виконавча влада повинна продовжувати посилювати військову підтримку України, а також гуманітарну підтримку і гарантувати, що Європейський Союз зможе, незалежно від американських виборів, зберегти підтримку. Ми не дозволимо Україні залишитися наодинці або програти цю війну. Важливо, щоб усі, включно з моїми союзниками в Європі, усвідомили це, якщо Україна програє цю війну, то ми всі програємо війну», — заявив нещодавно Андре Вентура.
Chega набирає близько 14% голосів, що вдвічі більше ніж у 2022 році. Проте, навіть якщо PSD переможе, вона зможе утворити більшість тільки в коаліції з крайньоправою партією Вентури. Особливостями Chega є те, що партія підтримує смертну кару та хімічну кастрацію для повторних ґвалтівників і хоче абсолютної нетерпимості до нелегальної імміграції. В партії також заявляли, що хочуть більшої свободи від ЄС для налагодження деяких двосторонніх економічних зв’язків.
Також зауважимо, що в Україну 5 лютого з дводенним візитом приїздив міністр закордонних справ Португалії Жуау Гомеш Кравіньо. Політик запевнив, що парламентські вибори не вплинуть на підтримку з боку його країни.
«Ми також говорили про зовнішню політику Португалії у зв’язку з майбутніми виборами 10 березня. Природно, наступний уряд буде ознайомлено з нашою позицією. Однак я не бачу причин, зважаючи на широку підтримку України в усьому політичному спектрі Португалії, я не бачу підстав припускати будь-які зміни в постійній підтримці, яку Португалія надає Україні», — заявив Жоау Кравіньо.
Загалом навіть якби гіпотетична партія з антиукраїнською позицією перемогла на виборах, це, ймовірно, не вплинуло б на підтримку України. Так, у Нідерландах на виборах перемогла праворадикальна «Партія свободи» з антиукраїнськими поглядами, але їй так і не вдалось сформувати уряд більшості.
Раніше Заборона розповідала про можливість виборів в Україні у 2024 році. Проведення виборів під час дії воєнного стану обмежується з кількох причин.
Читати більше новин в Telegram