Читаєте зараз
Підземні заводи: як Україна може продовжити тренд новацій в оборонному виробництві

Підземні заводи: як Україна може продовжити тренд новацій в оборонному виробництві

Svitlana Hudkova

Підземні оборонні заводи є важливим компонентом національної безпеки багатьох країн. Зрозуміло, що через секретність про них відомо небагато. Подейкують, начебто Україна будує свою мережу, щоби не просто поставити свій ВПК на безперервні рейки, але і для вдосконалення логістики.

Детальніше про підземні об’єкти у світі та про те, чи є вони в Україні, разом з експертом розбиралася редакторка Заборони Світлана Гудкова.


Військові заводи під землею

Підземні оборонні підприємства будували в деяких країнах з великим військовим потенціалом або історією конфліктів. І ця практика доволі давня. Так, Японія спорудила свій перший підземний завод із виробництва літаків ще в 1930-х роках. Особливої популярності будівництво таких підприємств набуло під час Другої світової. Від початку війни об’єкти цього типу зводили в Британії, а з 1943 року підземні підприємства, на яких штампували деталі для авіації та стрілецьку зброю, споруджували в нацистській Німеччині.

У ті часи активно працювала над питанням безпеки військових підприємств і Швеція. Ще до початку WWII в скельних породах шведи почали будувати приховані підприємства, що випускають високоточні електровимірювальні прилади. А наприкінці Другої світової був зведений підземний авіазавод Saab. Шведські підприємства показали високу та ефективну продуктивність, тому в країні і досі глибоко під землею функціонує авіаційна промисловість: заводи з виготовлення планерів, ракет, двигунів та електроніки.

У 1960-х у Китаї збудували секретний підземний військовий об’єкт під назвою «Атомний завод № 816», де розробляли та тестували ядерну зброю. Зокрема, там відбувалося випробування перших китайських термоядерних бомб.

Читати більше новин в Telegram

Загалом під час Холодної війни підземні ядерні випробування були нормальною практикою, а надто в США та СРСР. Тож на території цих країн також залишилися підземні чинні об’єкти, наприклад найбільший ядерний полігон США у штаті Невада.

Досі підземні випробування проводять і в Північній Кореї. Також відомо, що у 2018 році КНДР завершила проєкт із розширення підземних військових заводів. Серед об’єктів — завод хімічної зброї, тракторний завод загального машинобудування в місті Канге та завод електричних проводів у сусідньому місті Сонган.

У 2017 році видання The Times of Israel повідомляло, що Корпус вартових Ісламської революції створив уже третій підземний об’єкт з виробництва балістичних ракет на південному заході Ірану.

А під час військової операції в Секторі Гази в січні 2024 року ізраїльська армія викрила найбільший підземний завод із виробництва зброї терористичної організації ХАМАС. В тунелях завглибшки до 30 метрів виробляли снаряди дальністю польоту приблизно 100 кілометрів.

Чи є в Україні підземні оборонні підприємства?

Не виключено, що і в самому Ізраїлі також є підземні виробництва зброї та техніки. Принаймні про це раніше натякав колишній міністр оборони Олексій Резніков. Мовляв, країна, яка вже давно живе під постійною загрозою ракетного обстрілу, має безліч виробництв. Тож і українські заводи слід розміщувати в соляних шахтах, що допоможе вберегти їх від ракетних ударів РФ.

«Треба подивитися на наші шахти, на наші соляні розробки, де можна створити систему захисту для підприємств, які матимуть природний захист — ґрунтовий, базальтовий шар або подібне», — заявляв тодішній голова Міноборони України.

Надалі тема про необхідність розбудови підземного військово-промислового комплексу лунала частіше. І от у травні 2024 року іспанська газета El Mundo з посиланням на свої джерела заявила, що Україна створює власну мережу для виробництва зброї та військової техніки. За словами авторів, деякі заводи повністю перемістили з поверхні, а інші лише закамуфлювали «величезними декораціями». Підприємства залучені до виготовлення всіх типів безпілотників, включно з морськими та наземними, боєприпасів, бронеавтомобілів «Козак», ракет «Нептун» і протитанкових комплексів «Стугна». 

Та чи дійсно подібні заводи існують в Україні? Загалом ще у 2023 році це підтвердив голова СБУ Василь Малюк. Саме він заявив, що знамениті морські дрони, які знищують Чорноморський флот РФ у Криму, виробляють під землею: «Виготовлення наших дронів здійснюється на одному з підземних виробництв на території України».

Водночас у коментарі DW директор КВП «Українська бронетехніка» Владислав Бельбас пояснив, що не всі оборонні виробництва можна перенести. Його компанія виробляє артилерійські та мінометні снаряди — таку продукцію небезпечно виготовляти під землею. 

«Дуже складно організувати підземне виробництво вибухових речовин. Проблема в тому, що в разі нештатної ситуації загинуть усі співробітники. Через перепади тиску та інше», — пояснив він.

Майбутнє за оборонним підземним виробництвом

Скільки заводів під землею є в Україні та що вони виробляють — цілком таємна інформація з огляду на важливість гарантування безпеки відповідних підприємств. Єдине на сьогодні офіційне підтвердження, що такі об’єкти є на нашій території, — це слова Василя Малюка. 

Олександр Мусієнко. Фото: Олександр Мусієнко / Facebook

Водночас його заява, досвід інших країн, а також чутки про те, що під час Холодної війни Радянський Союз мав розгалужену мережу підземних військових об’єктів, зокрема й на території сучасної України, говорять про те, що такі заводи є. І, ймовірно, не тільки той один, про який згадував голова СБУ. 

Підземні заводи мають розвиватися в Україні, адже, по-перше, вироблення достатньої кількості боєприпасів, зброї та техніки послабить залежність від допомоги Заходу. А по-друге, розвиток ВПК сприятиме економічному зростанню країни, вважає військовий експерт Олександр Мусієнко.

«Саме оборонна промисловість має стати тим локомотивом економіки, яка буде рухати нас уперед. Туди потрібно вкладати як державні кошти, так і приватні. Це сектори подвійного призначення, які за собою тягнуть суміжні економічні галузі. Підземні заводи — це чудовий вихід для нас, адже ворогу буде складніше знищити таке виробництво. Звісно, є ракети, які здатні пробивати бункери, але все залежить від ступеня захищеності підземного об’єкта, який можна створити так, щоб звести нанівець шкоду від будь-яких атак ворога. Для цього також треба працювати над збільшенням систем ППО», — говорить експерт.

Коли український ВПК повністю закриватиме потреби армії, Україна зможе стати потужним хабом з виробництва зброї для забезпечення європейських країн і не тільки. «І таким чином фактично зробити ставку на оборонну індустрію з погляду покращення економічної ситуації й майбутнього економічного зростання держави», — додав Мусієнко.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій