'
Читаєте зараз
Пілоти ЗСУ можуть отримати шведські винищувачі: вони не гірші за F-16

Пілоти ЗСУ можуть отримати шведські винищувачі: вони не гірші за F-16

Ilona Kivva
Автор:
  • Найбільш відповідним для потреб ЗСУ варіантом є F-16. На другому місці за пріоритетністю — шведські JAS 39 Gripen, далі європейські Tornado.
  • Велика Британія та Нідерланди вже заявили, що створять літакову коаліцію, щоб акумулювати F-16 та проведуть навчання.
  • Швеція оголосила, що проведе ознайомчі тренування на JAS 39 Gripen для пілотів ЗСУ.

Навчання на шведських винищувачах не означає гарантовану передачу літаків Україні, адже країна союзниця неодноразово заявляла, що не має у авіапарку вільних авіамашин. При цьому це відкриває шлях для придбання техніки, адже Грифони є на озброєнні й інших держав. До того ж вони дешевші та значно легші в освоєнні за американські.

Заборона розповідає про тренування українських воїнів на шведських літаках та про характеристики техніки.

Швеція проведе для ВПС України навчання на Грифонах 

Кілька українських льотчиків пройдуть тренування на шведських винищувачах JAS 39 Gripen. Будуть як навчання на симуляторах, так і реальні польоти, заявив в інтерв’ю TV4 міністр оборони країни Пол Йонсон.

За його словами, поки йдеться про орієнтаційну підготовку. Тобто мета навчань — просто познайомити пілотів з технікою. Як довго вони триватимуть і скільки конкретно людей залучать, не уточнюють.

«Ймовірність того, що літаки, які мають Збройні сили Швеції, будуть використані у війні в Україні, поки вкрай низька. Міністр оборони наголошує, що шість дивізій [96 літаків], які має держава, повинні залишитися у ній. Однак ще є деякі рішення обох країн, тож навчання можна розглядати як перший крок до придбання Україною винищувача», — кажуть у TV4.

Читати більше новин в Telegram

Зазначимо, що крім Швеції «Грифони» перебувають на озброєнні Таїланду, Чехії, Угорщини, ПАР та Бразилії.

Gripen: що за винищувачі

JAS 39 Gripen, або «Грифон» — це легкий багатоцільовий винищувач четвертого покоління, розроблений шведською аерокосмічною компанією Saab у 1988 році. 

Потужність забезпечується модифікованою версією турбовентилятора F404J, розробленого та виробленого Volvo Glygmotor і оснащеного новою форсажною камерою. Максимальна швидкість сягає 2 205 км/годину. Практична стеля становить 20 000 м, а дальність — близько 3 000 кілометрів.

Gripen здатен виконувати широкий спектр місій типу повітря-повітря та повітря-земля. Особливістю є те, що він не має реверсу тяги, але при цьому добре працює на короткій відстані. 

На озброєнні стоїть 27-мм гармата Mauser BK27. Також літак може нести ракети AIM-9L, AIM-120 і IRIS-T (клас повітря-повітря) AGM-65 Maverick (повітря-земля), протикорабельну ракета Rbs 15F, бомбу DWS 39.

Ще однією особливістю «Грифонів» є його ціна: він значно дешевший за американські F-16, а також вважається простішим у навчанні.

Винищувачі для ЗСУ: які підходять

F-16 та JAS 39 Gripen — найпріоритетніші, але не єдині варіанти літаків, які підходять українським пілотам. За словами міністра оборони України Олексія Резнікова, є п’ять основних критеріїв для авіамашин:

  • ​​їх багато у країн союзниць;
  • здатні сідати на наших аеродромах;
  • швидкі в опануванні для ЗСУ;
  • дозволяють бачити не менше, ніж російські багатоцільові винищувачі Су-35;
  • можуть нести ракети з зоною дії від 150 кілометрів.

Топ-10 країн, які станом на 2022 рік мали найбільше винищувачів у авіапарку. Інфографіка: World Air Forces 2022

Наприклад, Франція має свої винищувачі Mirage — покоління, аналогічне нашим МіГ, а також більш сучасні Rafale. Однак третім за пріоритетністю для України, за інформацією TV4, є багатоцільовий винищувач Tornado, який є в Італії, Німеччини та Великої Британії. Італія навіть вже нібито згодилася надати кілька одиниць у версії IDS, але за умови, що не буде першою країною, яка офіційно оголосить передачу винищувачів.

Tornado IDS: характеристики літака

Tornado Interdictor Strike (або IDS) — спільна розробка Великої Британії, Німеччини та Італії. Серійне виробництво почалося у 1979 році. Вони досі перебувають на озброєнні Італії та Німеччини, а от Сполучене Королівство перевело їх на зберігання у 2019 році, пише Military Today.

Короткі характеристики:

  • екіпаж — двоє людей;
  • довжина — 16.72 м;
  • висота — 5.95 м;
  • максимальна злітна вага — 27.9 т;
  • двигуни — два турбовентиляторні Turbo-Union RB.199 Mk.103;
  • практична стеля — 15.21 км;
  • максимальна швидкість — 2 236 км/год;
  • озброєння — дві 27 мм гармати IWKA-Mauser;
  • чим стріляє — крилаті ракети повітряного базування Storm Shadow, протирадіолокаційні ракети AGM-88 HARM, протитанкові керовані ракети Brimstone, 454 кг вільнопадаючі бомби CPU-123/B Paveway II і GBU-28 Paveway III з лазерним наведенням, деякі версії також можуть нести бомби JDAM.

Вперше «Торнадо» використали під час операції «Буря в пустелі». За період її проведення британські винищувачі здійснили 1 422 бойових вильоти, італійські — 226. 

«На частку літаків цього типу припало 3,15 % бойових вильотів авіації антиіракської коаліції, але втрати склали 20,45 % від загальних втрат союзної авіації – найвищий показник серед усіх типів літаків, що взяли участь у «Бурі в пустелі». Це пояснюється тим, що «Торнадо» діяли, як правило, на малих висотах над районами, насиченими засобами ППО», — пояснюють у Мілітарному.

Також літаки брали участь в операціях в Югославії. Там діяли 54 літаки цього типу, які здійснили близько 1350 бойових вильотів, не зазнавши втрат. Потім застосовувалися в Іраку та Афганістані, Лівії, Сирії.

Раніше Заборона розповідала про схему передачі ВПС ЗСУ бойових винищувачів F-16. Країни-союзниці створять міжнародну коаліцію, щоб разом акумулювати необхідну кількість.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій