Південна Корея хоче вибитися у лідери з експорту зброї: що цікавого є для України

Ilona Kivva
Автор:
  • У топ-5 лідерів з експорту зброї станом на 2021 рік, за даними SIPRI, входять США, Росія, Франція, Німеччина та Китай (статистика за 2022 рік має вийти 14 березня 2023 року).
  • Найшвидше зростаючою у цій сфері є Південна Корея. Суттєво повпливали заключені у 2022 році контракти з Польщею, Єгиптом та ОАЕ.
  • Країна виробляє сучасні винищувачі та боєприпаси, але найбільше розвинуто дві галузі воєнпрому.

Південна Корея до 2027 року має намір увійти в топ країн-лідерок з експорту військової техніки та боєприпасів. Так, у 2022 році держава уклала кілька великих контрактів на постачання винищувачів, артустановок та танків. Конкурентною перевагою є продаж технологій для самостійного виробництва зброї країнами-покупцями. Серед наявного озброєння є кілька видів техніки, які особливо підходять Збройним силам України: вони вкрай подібні до тих, що захисники вже отримали від держав-союзниць, тож не вимагають додаткового навчання чи специфічних снарядів.

Заборона розповідає про масштабний план східноазійської держави.


Експорт зброї: план Південної Кореї до 2027 року

Після повномасштабного російського вторгнення в Україну великі постачальники зброї, серед яких США, Франція та Німеччина зіткнулися з серйозним браком виробництва ракетних установок та іншої зброї. Покупці почали шукати інших виробників — чи не найшвидше наростила потужності Південна Корея, пише The New York Times.

У період з 2017 по 2021, за даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI), корейський воєнпром став найшвидше зростаючим серед 25 найбільших світових експортерів зброї і посів восьме місце з часткою світового ринку у 2.8%. У 2022 році експорт зброї зріс на 140% — до рекордних $17.3 мільярдів. Більшу частину цієї суми ($12.4 млрд), отримано від продажу Польщі ​танків, ​гаубиць, ​винищувачів і РСЗВ. Також у 2022 році було укладено менші контракти з Єгиптом та ОАЕ.

Робочий стоїть біля південнокорейського танку Black Panther K2 в порту. Гдиня, Польща, 6 грудня 2022 року. Фото: AP Photo/Michal Dyjuk

Ще одна перевага — передача технологій. Приміром, у Польщі будуть виробляти корейські танки K2 та FA-50, але з поміткою PL. Тобто куплено право на виготовлення за технологією Південної Кореї, але з власною модернізацією.

Читати більше новин в Telegram

Ще один приклад — турецький танк Altay, який має надійти на озброєння до кінця 2023 року. Корея брала участь у розробці броні, передала технологію виготовлення гармат, а також поставила силову установку та низку інших систем.

Таким чином, до 2027 року держава може вийти на четверте місце у якості експортера озброєння, витіснивши Німеччину. 

«На відміну від держав, які скоротили свої війська та потужності з виробництва техніки і боєприпасів наприкінці Холодної війни, Південна Корея зберегла надійний внутрішній ланцюжок оборонних поставок, щоб задовольнити попит власних збройних сил і захиститися від КНДР. Країни східної Європи поспішали переоснащувати та модернізувати свої війська після того, як відправили в Україну зброю радянських часів — Південна Корея стала привабливим варіантом», — кажуть у The New York Times.

Південнокорейський ВПК: що є цікавого для ЗСУ

Країна станом на 7 березня 2023 року досі офіційно відмовляється надсилати летальне озброєння ЗСУ. Хоча 3 березня прем’єр-міністр країни Хан Док Су заявив, що його уряд збільшив витрати на підтримку України, зокрема, у виробництві електроенергії. Рішення щодо поставок техніки та/чи боєприпасів також поставили на розгляд, тож, ймовірно, у найближчі місяці ситуація може змінитися.

Південна Корея виробляє сучасні винищувачі та боєприпаси, включно з високоточними ракетами та снарядами. Але найбільше розвинуто дві галузі воєнпрому:

  • бронетехніка;
  • артилерія.

Не виключено, що Україна може претендувати на кейс Польщі: коли передається розробка чи технологія, яка накладається на інженерні рішення.

HyundaiRotem: танки та БТР

Зокрема, компанія випускає основні бойові танки K2 Black Panther. При виробництві використовувалися лише місцеві технології, пише Military Today.

«K2 є одним із найдосконаліших основних бойових танків у світі, перевершуючи все, що є у Північної Кореї чи Китаю. Крім того, це найдорожчий основний бойовий танк, що обігнав навіть японський Type 90 MBT. Захист подібний до M1A2 Abrams, але K2 значно легший. Ймовірно, він перевершує Абрамс. Машина має передову систему управління вогнем, що дозволяє відстежувати та вражати не лише основні бойові танки, але й низьколітаючі вертольоти», — пояснили експерти зі зброї.

Чорна пантера озброєна гладкоствольною гарматою CN08 120 mm/L55, яка комплектується автоматом заряджання, аналогічним тому, що використовується на французькому основному бойовому танку Leclerc. Це означає, що корейські танки відповідають стандартам НАТО

У 2022 році виробник представив нові варіації K2 Black Panther, які мають посилену броню та покращенні характеристики стрільби.

Також HyundaiRotem виробляє БТР. Одним із найкращих серед південнокорейських зразків вважається K808. Він є у двох конфігураціях: 8х8 і 6х6. Перший призначений для використання підрозділами швидкого розгортання та для роботи у зонах бойових дій, а другий — для оборони тилових районів та конвоїв.

Машина має суцільнозварний сталевий броньовий корпус і забезпечує захист від вогню зі стрілецької зброї та від осколків артилерійських снарядів. Також витримує влучення бронебійних боєприпасів калібру 12.7 міліметрів. БТР вміщує до дев’яти військових у повному спорядженні і має високу прохідність (є повною амфібією). 

У 2022 році було представлено нове покоління цих БТР — White Tiger — з посиленою бронею та системою активного захисту, а також з баштою HITFACT зі 105-мм гарматою.

Також цікавими для ЗСУ можуть бути роботизовані машини HR-Sherpa на колісному шасі 6х6 від цієї ж компанії. Це багатоцільовий безпілотний транспортний засіб цивільного та військового призначення. Він оснащений додатковою системою дистанційного керування озброєнням (RCWS), тому добре підходить для розвідувальних місій на великі відстані. Його також можна налаштувати для евакуації припасів і поранених, підтримки вогню та виявлення небезпечних речовин.

Hanwha Defense: БМП

Однією з найвідоміших їх зразків є K21 NIFV. Це бойова машина піхоти (БМП), подібна за характеристиками до американських M2 Bradley, які є одними з найкращих у світі. При цьому будівництво К21 коштує вдвічі дешевше. 

«K21 легший в порівнянні з більшістю сучасних БМП, так як він розроблений з використанням композитних матеріалів. Склад броні К-21 поки тримається в секреті. На броньовик встановлена ​​40-мм гармата Bofors XK, яка поєднується з передовою системою керування вогнем. Такі системи зазвичай використовуються на новітніх основних бойових танках. Він стріляє протитанковими, фугасними, димовими та багатоцільовими боєприпасами. K-21 також несе дві пускові установки протиракетної зброї, — пояснили збройні експерти.

Ще одна відома бронемашина цієї компанії — AS-21 Redback. Вона була спеціально розроблена для австралійської армії, щоб замінити поточний парк бронетранспортерів M113AS4. Тобто це експортний варіант. Заснований він на базі K21.

У 2022 році БМП тільки пройшла тестування, тож поки не була випробувана у реальних бойових операціях. За заявленими характеристиками, це одна з найбільш захищених БМП у світі:

  • корпус і вежа забезпечують повний захист від 30 мм бронебійних снарядів;
  • здатна вистояти від вибухів мін і саморобних вибухових пристроїв, еквівалентних 10 кг тротилу будь-де під корпусом або під будь-яким місцем гусениці;
  • екіпаж і пасажири розміщуються на сидіннях, які поглинають енергію вибуху;
  • додатково можна встановити ізраїльську систему активного захисту Iron Fist від Elbit, яка захищає навіть від протитанкових снарядів.

БМП озброєний 30-мм автоматичною гарматою Mk44S Bushmaster II, яка стріляє боєприпасами калібру 30×173 мм. Вони використовуються у 19 країнах, серед яких США, Велика Британія та інші членкині НАТО. Тож гармата доволі універсальна. Ба більше, її можна модернізувати до 40-мм. для цього потрібно замінити лише три частини без змінення вежі.

Гаубиці та альтернатива HIMARS з Південної Кореї

Щодо артилерійських систем, то найвідомішою зброєю Південної Кореї серед усіх видів є самохідна установка К9 Thunder. Вона має калібр 155 мм, тобто такий же як і у більшості натівської техніки цього типу. Максимальна дальність стрільби становить 30 км стандартним фугасним снарядом і 40 км реактивним снарядом, а скорострільність — шість пострілів/хвилину. На підготовку до удару по точці потрібно 30 с, а на рух — 60 секунд. 

Гаубиця перебуває на озброєнні Фінляндії, Індії, Естонії, Норвегії, Австралії. Договір на поставку систем у 2022 році також уклали Єгипет та Польща. Станом на 2023 рік це одна з найбільш комерційно успішних артустановок у світі.

Також калібр 155 мм має причепна гаубиця KH-179 виробництва Hyundai WIA. Базова конструкція цієї гаубиці схожа на американську M114A2. Установка може вести вогонь реактивними снарядами на відстань до 30 км, а дальність прямою наводкою становить до 1.5 кілометра. Практично усі артсистеми цього типу заміняють на сучасніші, тож незабаром потреба корейської армії в них повністю відпаде.

Ще одним цікавим екземпляром є самохідна зенітна установка K30 Biho, або «Летючий тигр» від компанії Doosan. Це перша передова корейська система зброї. Вона виробляється як для власної армії країни, так і на експорт.

Техніка має здвоєні 30-мм гармати. Циклічна скорострільність однієї становить 600 пострілів у хвилину — кожна забезпечена 300 готовими до використання боєприпасами. Стріляє снарядами HE-FRAG (осколково-фугасними). Ефективна вогнева дальність становить близько трьох кілометрів.

Серед реактивних систем залпового вогню особливо виділяється K239 Chunmoo. По суті це корейський аналог американських М270 — перших версій відомих HIMARS.

Це багатокаліберна реактивна система — від типу ракет залежить дальність удару: від 23 до 80 кілометрів. Максимальна дальність забезпечується тими ж ракетами, що використовуються у РСЗВ M270 і M142 HIMARS. Для системи також була розроблена нова балістична ракета малої дальності, прототипом для якої стали американські ATACMS.

Chunmoo може руйнувати укріплення, мости, злітно-посадкові смуги та скупчення військ і техніки. Одна пускова установка повним залпом покриває площу розміром з три футбольні поля.

У 2022 році Польща завершила переговори з Південною Кореєю про придбання 288 пускових установок із 23 000 ракетами та ліцензії на самостійне виробництво боєприпасів.

Раніше Заборона розповідала про зброю, яку виробляє Китай. Деякі зразки техніки та боєприпасів КНР потенційно може передати Росії.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій