'

Польща пропускатиме бензовози для України без дозволів. Чому це важливо

Ilona Kivva
Автор:
Бензовоз
  • 6 травня Київ і Варшава домовилися про бездозвільне перевезення пального для України з ЄС.
  • Спрощення логістики дозволить частково подолати проблему дефіциту пального в Україні, який став відчутним наприкінці квітня 2022 року.
  • В інших європейських країнах для українських бензовозів діють ліміти на кількості поїздок до ЄС.

Україна домовилася з Польщею про скасування усіх дозволів на перевезення пального через кордон. Це дозволить частково скоротити дефіцит в Україні, який став особливо гострим наприкінці квітня 2022 року. Утім в інших європейських країнах, в яких Україна купує паливо, усі обмеження та ліміти, зокрема на кількість поїздок для українських бензовозів, наразі зберігаються.

Заборона розповідає про домовленість між Києвом та Варшавою про спрощення логістики пального, а також про те як проблеми транспортування впливають на дефіцит.


Бездозвільне перевезення пального з Польщі в Україну

6 травня 2022 року уряди України та Польщі домовилися про проїзд вантажівок з пальним на бездозвільній основі, повідомили у Міністерстві інфраструктури України.

«Правила уже набули чинності і їхніми перевагами можуть скористатися як українські, так і польські перевізники. Вдячний польській стороні за конструктивну роботу», — прокоментував міністр інфраструктури Александр Кубраков.

Спрощення логістики дозволить частково подолати проблему дефіциту пального в Україні, який став відчутним наприкінці квітня 2022 року. Для бездозвільного в’їзду на територію Польщі перевізникам пального необхідно пройти реєстрацію, заповнивши відповідну форму. Зробити це потрібно не пізніше, ніж за добу до перетину кордону.

Читати більше новин в Telegram

Також у Мінінфраструктури анонсували створення спільного з Польщею логістичного підприємства.

Дефіцит палива в Україні: проблеми перевезень

В Україні з кінця квітня 2022 року спостерігається гострий дефіцит пального. Ситуацію значно погіршило знищення окупантами найбільшого в Україні Кременчуцького нафтопереробного заводу 24 квітня. Крім того, від початку вторгнення росіяни знищили та пошкодили чимало нафтобаз. Це позбавило нашу державу суттєвих запасів палива, а також ускладнило зберігання нафтопродуктів, каже голова комітету Верховної Ради з питань енергетики Андрій Герус.

Український ринок пального переорієнтувався на поставки з Європи, що має чимало логістичних проблем. Паливо тепер імпортується через західний кордон бензовозами та залізничними цистернами, що коштує доволі дорого. А у деяких українських АЗС взагалі немає власних вантажівок, тому вони обмежені у способах перевезення пального.

«Є заправки, де дійсно закінчився бензин, а є з нулями на стелах, але вони продають паливо по талонах або у додатку. До перших належать мережі, які не мають власних бензовозів для імпорту з Європи. До других — великі мережі, які не бажають продавати бензин і дизель за офіційними роздрібними цінами, які на близько 10% нижчі за оптові», — розповів аналітик Upeco Олександр Сіренко.

Окрім того, у Європі діють суворі вимоги до вантажного транспорту. Українські бензовози раніше не перевозили такі обсяги нафтопродуктів, тому не адаптовані до стандартів ЄС. «Наприклад, європейське законодавство дозволяє лише нижній налив нафтопродуктів у машину, а в Україні 95% машин завжди заливали через верхню горловину. Доводиться переобладнувати», — каже директор консалтингової компанії А-95 Сергій Куюн.

Також для українських бензовозів діють ліміти кількості поїздок до ЄС, а європейські бензовози відмовляються їхати в Україну, оскільки їм анулюють страховку при перетині кордону.

Скасування усіх дозволів на перевезення з Польщі полегшує ситуацію, утім лише частково, оскільки в інших європейських країнах, в яких Україна купує паливо, обмеження продовжують діяти.

Раніше Заборона розповідала про зареєстрований у ВРУ законопроєкт про податкові зміни під час війни, який зокрема стосується регулювання ставки ПДВ на пальне.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій