'
Читаєте зараз
Польща звернулася до Німеччини за репараціями: Берлін платити не хоче

Польща звернулася до Німеччини за репараціями: Берлін платити не хоче

Ilona Kivva
Автор:
  • Варшава оцінила збитки від нацистської окупації в $1.3 трильйона.
  • Німеччина заявляє, що поляки самі відмовилися від репарацій у минулому сторіччі.
  • У Польщі стверджують, що виплата компенсацій покладе край болючому минулому двох країн.

Варшава вимагає від Берліна виплатити репарації за Другу світову війну і вирішити цю проблему назавжди. У Німеччині вважають це питання закритим, адже влада Польщі відмовилася від претензій на кошти у 1953 році.

Заборона розповідає про суперечку між двома країнами та їхні погляди на виплату компенсацій.


Компенсації за Другу світову: нота Польщі 3 жовтня

Міністр закордонних справ Польщі Збіґнєв Рау підписав офіційну ноту до Німеччини із вимогою покриття збитків у Другій світовій війні. Варшава хоче, щоб ФРН виплатила близько $1.3 трильйона.

«Сторони мають негайно вжити заходів до постійного, всеосяжного й остаточного, юридичного та матеріального вирішення питання про наслідки агресії та німецької окупації у 1939–1945 роках […] Такий регламент дозволить польсько-німецьким відносинам базуватися на справедливості та правді, призведе до закриття болючих розділів минулого», – зауважив дипломат.

Цьому рішенню передували багато подій. У 1953 році комуністична влада Польщі оголосила про відмову від репарацій. Таке рішення було прийняте під тиском Радянського Союзу, який хотів звільнити Східну Німеччину, також свого сателіта, від будь-яких зобов’язань. Однак Варшава знову відкрила питання виплат після свого звільнення від радянського впливу.

Читати більше новин в Telegram

«Німеччина має двосторонні угоди про репарації зі всіма європейськими країнами, які постраждали від воєнних дій чи були під окупацією. Польща – це єдина країна, яка не має такої угоди. І це країна, яка найбільше постраждала від німецької окупації, як з точки зору демографічних втрат, так і руйнувань», – пояснив польський історик Боґдан Мусял.

Обговорення компенсацій набуло нових обертів після приходу до влади в Польщі партії «Право і справедливість» («ПіС») у 2015 році. Представники правої політсили неодноразово повторювали заклики до репарацій, однак офіційних звернень до Берліна не було, зазначило Reuters

1 вересня 2022 року, в річницю початку Другої світової війни, у Варшаві представили звіт, згідно з яким збитки Польщі від нацистської окупації оцінили в $1.3 трильйонів. Тоді лідер «ПіС» Ярослав Качинський пообіцяв розпочати перемовини щодо репарацій із ФРН, і згодом відповідну резолюцію ухвалив польський парламент.

Однак Німеччина принципово не хоче виплачувати компенсації Польщі: у Берліні заявили, що згідно з міжнародним правом ця проблема остаточно вирішена.

«Польща давно, у 1953 році, відмовилася від подальших репарацій і кілька разів підтверджувала цю відмову. Це основа нинішнього європейського порядку. Німеччина несе політичну та моральну відповідальність за Другу світову війну», – сказав речник міністерства закордонних справ ФРН Мартін Шефер.

Крім компенсацій, Варшава хоче врегулювати й проблему пограбованих творів мистецтва та архівів. Ноту від Польщі передадуть Міністерству закордонних справ Німеччини.

Раніше Заборона розповідала про підготовку спеціального трибуналу для Росії. Він необхідний, щоб змусити країну-агресорку відповідати за її злочини в Україні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій