Читаєте зараз
Польща звернулася до Німеччини за репараціями: Берлін платити не хоче

Польща звернулася до Німеччини за репараціями: Берлін платити не хоче

Ilona Kivva
Автор:
  • Варшава оцінила збитки від нацистської окупації в $1.3 трильйона.
  • Німеччина заявляє, що поляки самі відмовилися від репарацій у минулому сторіччі.
  • У Польщі стверджують, що виплата компенсацій покладе край болючому минулому двох країн.

Варшава вимагає від Берліна виплатити репарації за Другу світову війну і вирішити цю проблему назавжди. У Німеччині вважають це питання закритим, адже влада Польщі відмовилася від претензій на кошти у 1953 році.

Заборона розповідає про суперечку між двома країнами та їхні погляди на виплату компенсацій.


Компенсації за Другу світову: нота Польщі 3 жовтня

Міністр закордонних справ Польщі Збіґнєв Рау підписав офіційну ноту до Німеччини із вимогою покриття збитків у Другій світовій війні. Варшава хоче, щоб ФРН виплатила близько $1.3 трильйона.

«Сторони мають негайно вжити заходів до постійного, всеосяжного й остаточного, юридичного та матеріального вирішення питання про наслідки агресії та німецької окупації у 1939–1945 роках […] Такий регламент дозволить польсько-німецьким відносинам базуватися на справедливості та правді, призведе до закриття болючих розділів минулого», – зауважив дипломат.

Цьому рішенню передували багато подій. У 1953 році комуністична влада Польщі оголосила про відмову від репарацій. Таке рішення було прийняте під тиском Радянського Союзу, який хотів звільнити Східну Німеччину, також свого сателіта, від будь-яких зобов’язань. Однак Варшава знову відкрила питання виплат після свого звільнення від радянського впливу.

«Німеччина має двосторонні угоди про репарації зі всіма європейськими країнами, які постраждали від воєнних дій чи були під окупацією. Польща – це єдина країна, яка не має такої угоди. І це країна, яка найбільше постраждала від німецької окупації, як з точки зору демографічних втрат, так і руйнувань», – пояснив польський історик Боґдан Мусял.

Обговорення компенсацій набуло нових обертів після приходу до влади в Польщі партії «Право і справедливість» («ПіС») у 2015 році. Представники правої політсили неодноразово повторювали заклики до репарацій, однак офіційних звернень до Берліна не було, зазначило Reuters

1 вересня 2022 року, в річницю початку Другої світової війни, у Варшаві представили звіт, згідно з яким збитки Польщі від нацистської окупації оцінили в $1.3 трильйонів. Тоді лідер «ПіС» Ярослав Качинський пообіцяв розпочати перемовини щодо репарацій із ФРН, і згодом відповідну резолюцію ухвалив польський парламент.

Однак Німеччина принципово не хоче виплачувати компенсації Польщі: у Берліні заявили, що згідно з міжнародним правом ця проблема остаточно вирішена.

«Польща давно, у 1953 році, відмовилася від подальших репарацій і кілька разів підтверджувала цю відмову. Це основа нинішнього європейського порядку. Німеччина несе політичну та моральну відповідальність за Другу світову війну», – сказав речник міністерства закордонних справ ФРН Мартін Шефер.

Крім компенсацій, Варшава хоче врегулювати й проблему пограбованих творів мистецтва та архівів. Ноту від Польщі передадуть Міністерству закордонних справ Німеччини.

Раніше Заборона розповідала про підготовку спеціального трибуналу для Росії. Він необхідний, щоб змусити країну-агресорку відповідати за її злочини в Україні.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору