'
Читаєте зараз
Понад половина областей України — у червоній зоні. Відповідаємо на всі питання про обмеження, вакцинацію та сертифікати

Понад половина областей України — у червоній зоні. Відповідаємо на всі питання про обмеження, вакцинацію та сертифікати

Anastasiia Opryshchenko
Понад половина областей України — у червоній зоні. Відповідаємо на всі питання про обмеження, вакцинацію та сертифікати

15 областей України перебувають у червоній зоні, і, можливо, їхня кількість збільшиться до 18. Кожного дня Міністерство охорони здоров’я повідомляє про нові випадки захворювання на коронавірус — цифри вимірюються тисячами. Абсолютна більшість хворих — не вакциновані. Але оскільки у порівнянні з жовтою зоною введені більш суворі обмеження, особливо для невакцинованих громадян, рівень вакцинації став поступово зростати. Розповідаємо, які обмеження діють у червоній зоні, що потрібно знати про вакцинацію та сертифікати і що загрожує за їхнє підроблення.


Які області зараз у червоній зоні?

Усього 15 — серед них Київська, Одеська, Запорізька, Львівська. Через високі темпи захворюваності в МОЗ не виключають, що до червоної зони цього тижня потраплять ще три області — Волинська, Харківська та Тернопільська.

Що заборонено в червоній зоні, а що можна?

Обмежується відвідування кафе, ресторанів, ТРЦ, кінотеатрів, театрів, непродовольчих ринків і магазинів, спортзалів, басейнів та фітнес-центрів, а також закладів культури. Їм дозволяють працювати, лише якщо працівники вакциновані хоча б однією дозою або мають негативний ПЛР-тест. Такі ж правила діють і для відвідувачів. Якщо вам протипоказане вакцинування, треба мати документ, який це підтверджує. Якщо ви нещодавно перехворіли на коронавірус, вам також потрібен документ-підтвердження.

Навчальні заклади можуть працювати в нормальному режимі лише за умови, що 100% персоналу пройшли повний курс вакцинації від коронавірусу. Поки що їх перевели на дистанційне навчання.

Лікарням заборонено проводити планові заходи з госпіталізації — крім ситуацій, коли є ризик для життя та здоров’я пацієнта. 

Громадський транспорт у Києві працює, однак через карантинні обмеження пасажир має пред’явити хоча б жовтий сертифікат (одну дозу вакцини) або негативний ПЛР-тест чи тест на антиген, зроблені не пізніше ніж 72 години тому. Перевіряти документи можуть працівники Держпродспоживслужби, Центру контролю та профілактики хвороб на місцях, а також працівники Патрульної поліції у місцях великого скупчення людей. Ті ж самі правила діють і для міжрегіональних перевезень. 

Працювати без обмежень у червоній зоні можуть такі заклади:

  • продовольчі ринки та магазини із засобами гігієни та побутовою хімією;
  • аптеки та заклади, що торгують лікарськими засобами та медичними товарами;
  • ЗМІ;
  • пошта;
  • ветеринарні клініки;
  • перукарні та салони краси (за попереднім записом).

А де взяти всі ці документи?

Або у свого сімейного лікаря, або в додатку «Дія». В першому випадку лікар може видати вам довідку про те, що ви перехворіли на коронавірус, довідку щодо протипоказань чи COVID-сертифікат паперовий документ, що свідчить про вакцинацію. В ньому мають бути: ваше ім’я, прізвище, назва вакцини, печатка лікарні та підпис лікаря. Сертифікат видають лише після двох доз вакцини.

У другому випадку сертифікат можна згенерувати у додатку «Дія» через смартфон або на порталі. Це захищений електронний документ із QR-кодами. Процедура отримання сертифікату зараз є простішою через оновлення в системі «Дія», про які ми писали тут.

Згенерувати сертифікат у додатку можна так:

  • Авторизуйтесь.
  • Натисніть «Послуги» та оберіть пункт «COVID-сертифікати», а потім — «Отримати сертифікат».
  • Поставте галочку, щоби надати згоду на передачу даних з Електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) у «Дію».

Крім того, Мінцифри з 1 листопада запустило в тестовому режимі можливість генерування COVID-сертифікатів на підставі ПЛР-тестів. Протестувати, як працюють ПЛР-тести, зараз можна у чотирьох лабораторіях: «ДІЛА», «Ескулаб», «Смартлаб» та «Дніпролаб». Сертифікат про тест генерується так само, як і сертифікат про щеплення. Зареєструватися на отримання сертифікату можна тут.

COVID-сертифікат не генерується в «Дії» — що робити?

Таке може бути, адже система працює в навантаженому режимі: тільки за останні 4 дні у додатку згенерували мільйон документів. Тому користувачі скаржаться на проблеми із сертифікатами: їх або немає у системі, або вони недостовірні.

Причин може бути кілька. Одна з них — у записі пацієнта про вакцинацію є помилка в особистих даних, або невірно вказаний номер вакцини. У такому випадку слід звернутися до пункту щеплення чи до лікаря, який його проводив, оскільки ці дані може змінювати лише лікар.

«Таке обмеження необхідне для захисту пацієнта, адже якщо хтось випадково видалить його дані в електронній системі, відновити їх буде неможливо», —  пояснили у Нацслужбі.

Для внесення чи виправлення даних про вакцинацію потрібно мати із собою паспорт громадянина України та ідентифікаційний код.

У Мінцифри повідомили, що додаток «Дія» працює без збоїв і проблема може бути у відсутності даних у реєстрі Міністерства охорони здоров’я. В разі проблем із сертифікатом треба звернутися до пунктів допомоги з отримання СOVID-сертифікатів. 

А якщо я буду без жодних документів їхати в метро, то що?

Можливо, нічого, а можливо — штраф. Наприклад, за проїзд у транспорті без жодних COVID-документів співробітники поліції можуть оштрафувати вас щонайменше на 17 тисяч гривень. Звісно, можливо, в перший, другий та навіть третій раз вам пощастить та ви не натрапите на перевірку. Але гарантувати цього не можна, тому краще не порушуйте правила карантину (і пам’ятайте, що це безвідповідально).

Бачу, можна купити сертифікат про вакцинацію і він буде як справжній. Може, краще так?

Ми вам не радимо цього робити. Почнемо з того, що це кримінальне порушення. І якщо ви свідомо використовуєте підроблені документи, вам загрожує навіть до двох років позбавлення волі. 

Також підроблений сертифікат не дає вам жодної гарантії. Якщо доведуть, що медичний запис у документі неправдивий, його зітруть, а сертифікат — анулюють. 

У Національній поліції кажуть про 870 кримінальних проваджень за виготовлення, збут та використання таких підробок. Найчастіше сертифікат підробляють у фоторедакторі, змінюючи дати та дані, і засвідчують його скопійованим підписом справжнього медпрацівника або недійсним QR-кодом. Такий сертифікат не буде генеруватися в «Дії», тому його легко перевірити. 

Добре, переконали. Де мені вакцинуватися?

Ми раді, якщо це дійсно так і ви один/одна з тих, хто змінив своє ставлення до вакцинації у позитивному напрямку. В Україні з повним списком пунктів щеплення, масової вакцинації та годинами їхньої роботи можна ознайомитися тут.

Зараз у Києві працює 56 пунктів вакцинації. Інформація про них оновлюється щодня. Щеплення відбувається за попереднім записом через електронну систему helsi.me. Вакцинація проти коронавірусу безплатна для всіх. Навіть якщо у вас немає підписаної декларації з сімейним лікарем, вам не можуть відмовити у вакцинації. 

А мандрувати в інші країни можна?

Так. Але кожна країна має свій перелік документів для в’їзду на свою територію. Найголовніші — COVID-сертифікат та міжнародне свідоцтво про вакцинацію (про різницю між ними ми вже писали раніше тут).

Станом на 27 жовтня українці можуть відвідувати інші країни за таких умов

  • Потрібен тільки сертифікат про вакцинацію в Австрії, Литві, Польщі, Словаччині, Фінляндії, Ісландії, Італії, на Мальті, у Норвегії, Румунії, Чехії, Швеції та Бельгії;
  • Визнають вакцинацію або тести — Албанія, Боснія і Герцеговина, Данія, Вірменія, Греція, Грузія, Естонія, Іспанія, Кіпр, Латвія, Молдова, Нідерланди, Німеччина, Північна Македонія, Словенія, Туреччина, Угорщина, Франція, Хорватія, Чорногорія, Швейцарія, Ірландія, Португалія;
  • Визнає тести, але не вакцинацію — Сербія;
  • Закриті для туристів з України — Азербайджан, Болгарія, Білорусь, Великобританія.

Крім цього важливо, якою вакциною щеплена людина, тому що різні країни мають власний перелік затверджених вакцин. Наприклад, Європейське агентство з лікарських засобів визнає вакцини від компаній AstraZeneca, Pfizer/BioNTech, Moderna та Johnson & Johnson.


Детальніше про вакцинацію та карантин читайте тут. 

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій