'
Читаєте зараз
Посвідчення на повернення в Україну: що варто знати

Посвідчення на повернення в Україну: що варто знати

Ilona Kivva
Автор:
  • Кабінет міністрів запустив експериментальний проєкт з дистанційного оформлення документів для українців, які втратили їх.
  • Посвідчення діє тільки три місяці.
  • З документом українців мають пропускати у сусідні з Росією держави.

В Україні можна зробити спеціальні посвідчення для українців, які хочуть виїхати з держави-агресорки або з тимчасово окупованих територій, але не мають паспорта. Їхні родичі можуть оформити документ у Державній міграційній службі, однак як передати його людині у Росію, під питанням.

Заборона розповідає про документ, який може допомогти викраденим українцям повернутися додому

Як виїхати з Росії: документ від Кабміна

В Україні з 14 листопада 2022 року запустили урядовий експериментальний проєкт з оформлення спеціальних документів для людей, які потрапили у Росію або на тимчасово окуповані території.

Посвідчення є законною підставою для перетину українського кордону. Оформити його можуть члени родин примусово вивезених українців або нотаріально довірені особи у Державній міграційній службі (ДМС). Процедура повністю безплатна та має здійснюватися не більше ніж за п’ять робочих днів.

Для оформлення потрібно написати заяву з усіма даними про людину та надати низку документів (за наявності):

Читати більше новин в Telegram
  • свідоцтво про народження, документ про реєстрацію народження або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження людини, на яку буде оформлено документ (має бути у базі ДМС);
  • паспорт чи інший документ, що посвідчує особу того, хто подає заяву (можна е-документ);
  • якщо вивезеній людині менше 18 років і її немає у базі ДМС, треба додати дві кольорові фотографії (як на паспорт).

«Якщо заявником є родич вивезеної людини, який не має документів, що підтверджують родинні стосунки з нею, такі відомості вносяться працівником ДМС на підставі інформації, зазначеної в письмовій заяві. Надалі цю інформацію перевіряє працівник ДМС за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян. Якщо в вивезеної особи немає родичів в Україні чи вони не можуть звернутися до підрозділу ДМС через перебування на окупованій території, посвідчення може оформлюватися за офіційним зверненням Мінреінтеграції до ДМС», — пояснили у Центрі прав людини ZMINA.

Строк дії такого документа складає три місяці. Якщо людина за цей термін не повернулася в Україну, його треба поновлювати. Зробити це буде вже простіше, адже всі дані зберігаються у електронному реєстрі ДМС.

Посвідчення для вивезених у РФ українців: поради

Головною проблемою проєкту є логістичне питання, вважають у ZMINA. Річ у тім, що прямого транспортного сполучення з Росією (не через зони бойових дій) немає, а оформлений документ потрібно якимось чином передати людині.

«Звичайно, родичі можуть ці документи відвезти самостійно, втім це доволі дорого, довго та небезпечно. Більше надій покладають на волонтерські ініціативи та міжнародні організації, які продовжують працювати в регіоні, наприклад, УВКБ ООН, Міжнародна організація з міграції, але чи спрацює цей шлях, можна буде дізнатися лише тоді, коли будуть перші звернення і перші посвідчення на повернення, оформлені в Україні», — зазначили у організації. 

Для перетину українського кордону цей документ мати при собі, теоретично, не обов’язково, адже усі дані разом із фото будуть у реєстрі міграційної служби, доступ до якого є у Держприкордонслужби. Однак без документа набагато складніше виїхати з РФ у треті країни, наприклад, в Естонію, Латвію, Литву чи Грузію, які є основними безпечними шляхами для повернення.

Раніше Заборона розповідала про поради, як виїхати з РФ, засновані на досвіді тих, хто вже був в подібній ситуації, а також про волонтерські організації, які допомагають це зробити як у РФ, так і вже у третіх країнах.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій