'
Читаєте зараз
Як повернутися в Україну, якщо тебе чи родичів викрали росіяни

Як повернутися в Україну, якщо тебе чи родичів викрали росіяни

Ilona Kivva
Автор:
  • В Україні запровадили спеціальні посвідчення для українців, які потрапили у Росію або на тимчасово окуповані території без документів.
  • Якщо ви звертаєтеся до волонтерів у РФ, ретельно їх перевірте інформацію. Не можна передавати свої документи третім особам та підписувати будь-які папери.
  • Якщо вас примусово вивезли на територію ворога, варто повідомити про це рідним, як тільки з’явиться така можливість.

Кожна ситуація з примусовим вивезенням українців до Російської Федерації чи на окуповані території індивідуальна і чіткого алгоритму дій немає. Водночас є кілька базових правил, які можуть допомогти максимально убезпечитися і повернутися в Україну.

Заборона зібрала поради та список з організацій, які можуть допомогти виїхати з Росії.


Посвідчення для вивезених у РФ українців: як оформити

В Україні запровадили спеціальні документи для українців, які потрапили у Росію або на тимчасово окуповані території, повідомили на урядовому порталі.

«Таких людей сотні тисяч. І ми вже стикалися з ситуаціями, коли українців вивозили без будь-яких документів або потім відбирали їх. Тому ми запускаємо документ-посвідчення особи на повернення в Україну», — розповів голова уряду Денис Шмигаль.

Документ можуть отримати члени родин примусово вивезених українців. Він вважатиметься законною підставою для перетину українського кордону.

Читати більше новин в Telegram

Де можна оформити:

  • в Державній міграційній службі;
  • у Мінреінтеграції.

Оформлення посвідчення безкоштовне і має здійснюватися не більше ніж за п’ять робочих днів.

Як діяти, якщо незаконно вивезли у РФ

Кожна історія індивідуальна, тому чіткого алгоритму подальших дій немає. Втім є кілька базових порад, які можуть допомогти з перших хвилин після викрадення, розповіла голова правління «Центру громадянських свобод» Олександра Матвійчук.

Як діяти тим, кого незаконно вивезли на територію РФ чи окупованих територій:

  1. Перш за все, варто повідомити рідних, як тільки з’явиться така можливість.

Родичі чи друзі мають звернутися до компетентних державних органів та повідомити про факт злочину, щоб українська сторона знала про випадок і могла працювати з ним.

Куди дзвонити:

  • гаряча лінія Національного інформаційного бюро — 1648 або +380442878165;
  • гаряча лінія Міністерства закордонних справ України — +380442381588;
  • гаряча лінія територіальної оборони — 0800507028;
  • Національна поліція — 102.
  1. Не підписувати жодних паперів.

Можна вибрати різні тактики, наприклад, сказати, що вам треба час подумати, бо ви у шоку, у вас стрес чи вам погано, однак орієнтуватися потрібно виключно по ситуації 

«Людина не зобов’язана оформлювати біженство чи заяву на притулок. Треба уникати маніпуляції з вашим паспортом, щоб туди не ставили ніяких відміток тощо», — підкреслила Матвійчук.

  1. Продумати свої дії так, щоб не залишитися у РФ.

Варто якнайшвидше зв’язатися з друзями\родичами у РФ, якщо вони є, і обґрунтовувати, чому ви не підписуватимете документи. Наприклад, можна відмовитися від поїздки в табір для переміщених осіб на підставі того, що у вас є друзі чи знайомі у Росії, які вас приймуть.

  1. Записати на аркуші паперу контактні телефони близьких і завжди тримати їх при собі, також можна зберігати при собі sim-карти (були зафіксовані випадки, коли у людей забирали мобільні телефони).
  2. Якщо потрапили до фільтраційних таборів:
  • нічого не розповідати;
  • поводитися максимально нейтрально;
  • не піддаватися на провокації;
  • не обговорювати політичні погляди;
  • переписки та усю інформацію, що може вас скомпрометувати, краще видалити з телефону або хоча б поставити двофакторну аутентифікацію на всі соціальні мережі. Також краще залишити лише один найменш активний месенджер.

Організації, які допомагають українцям виїхати з РФ

Є кілька волонтерських рухів, які діють на території Росії, однак закликаємо вас бути максимально обережними та перевіряти інформацію. Бо  По можливості краще кооперуватися з іншими українцями і пробувати виїхати разом.

Організації, які допомагають виїхати у ЄС або повернутися в Україну:

Українська організація, яка працює у трьох напрямках: 

  • евакуація з окупованих територій,
  • виїзд з території РФ,
  • психологічне консультування та інформаційна підтримка. 

Подати заявку можна через Telegram-бот. Оператори говорять українською, російською та англійською мовами.

Це європейська благодійна організація, філія якої діє у Росії. Волонтери допомагають виїхати на територію Євросоюзу. Вони складають маршрут для виїзду з Росії, підбирають транспорт та консультують щодо перетину кордону з країнами ЄС, а також надалі допомагають з квитками, транспортом і житлом у Естонії, Латвії та Польщі.

Щоб подати заявку, потрібно заповнити онлайн-форму і детально описати свою ситуацію.

Організація надає юридичні консультації та психологічну допомогу білорусам та українцям, які намагаються виїхати з Білорусі.

На сайті можна подати заявку на грошову допомогу чи безкоштовні квитки на автобуси до кордонів з ЄС. Гроші збирають росіяни та люди з інших країн.

Як працюють:

  • заявка подається через Telegram або Facebook;
  • з вами протягом доби зв’язуються волонтери;
  • щоб купити квитки, потрібно надати паспортні дані: ім’я, прізвище, дату народження, номер паспорта;
  • квитки купують онлайн та висилають вам.

Організація надає інструкції тим, хто перебуває в Росії та хоче виїхати в Європу. Можна знайти інформацію про документи, які необхідні для виїзду, найоптимальніші маршрути, найбільш лояльні прикордонні пункти тощо.

Важливо! Існує багато інших організацій та груп, які допомагають українцям, але не афішують свою діяльність з очевидних причин. Ретельно перевіряйте інформацію та не передавайте свої документи третім особам.

Раніше Заборона розповідала про гарячі лінії, чат-боти та сайти, які можуть допомогти відшукати зниклих під час війни українців.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій