'
Читаєте зараз
Прощавай, SWIFT! Чому Україна й партнери так цього жадали? Чи зупинить це Путіна?

Прощавай, SWIFT! Чому Україна й партнери так цього жадали? Чи зупинить це Путіна?

Iryna Troian
Автор:
SWIFT
  • Країни ЄС підтримали відключення Росії від системи SWIFT після вторгнення російських військових в Україну. Але не повністю.
  • SWIFT — це електронна система передачі й проведення платежів, якою користуються банки та фінустанови по всьому світу. Відповідно, й їхні клієнти.
  • Відсутність цієї системи може обмежити доступ до світових фінансових ринків.

26 лютого 2022 року впала остання барикада у вигляді Німеччини на шляху до відключення країни-агресора від міжбанківської системи SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications). Єврокомісія погодилася на одну з найпотужніших санкцій, щоправда, не повною мірою. З систему можуть викинути не всю РФ, а кілька банків, втім, найбільших.

Це має зупинити всі міжнародні платежі з російськими банками та іншими фінансовими установами. Таке рішення в Європейському Союзі розглянули у зв’язку з вторгненням Російської Федерації в Україну 24 лютого 2022 року. 

Заборона розповідає детальніше, що таке міжнародна система SWIFT.


Система платежів SWIFT: як вона функціонує

Товариство всесвітніх міжбанківських фінансових телекомунікацій (SWIFT) — це міжнародна міжбанківська система передавання інформації та проведення платежів. Цю систему можна порівняти із таким собі банківським месенджером, який швидко надсилає повідомлення щодо транзакцій від платника до одержувача. 

SWIFT утворили у 1973 році зі штаб-квартирою у Бельгії. З того часу послугами системи користується понад 11 000 фінансових установ із 200 країн світу. Зокрема, її використовують банки, торговці сировиною й цінними паперами, клірингові системи тощо. 

Читати більше новин в Telegram

Загалом систему створили як мережу обміну повідомленнями, що використовується банками та іншими фінустановами для швидкого, точного і безпечного надсилання, отримання інформації. До прикладу, інструкції з переказу грошей. SWIFT не зберігає і не переказує гроші, але дозволяє фінансовим компаніям і банкам отримувати інформацію один від одного про майбутні операції. Замість грошей використовують платіжні доручення, в яких можна дізнатися, звідки треба зняти кошти та куди вони мають надійти.

Кожному члену системи присвоюють унікальний ідентифікаційний банківський код для безпечного обміну інформацією. Він гарантує, що кошти потраплять на правильний рахунок. Якщо ж код заблокують, то члена SWIFT виключать. 

Відімкнення банку від системи усуває його від міжнародних фінансових потоків. А це у свою чергу ускладнить міжбанківські платіжні операції, переміщення валюти та торгівлю з іншими країнами.

Якщо відключити Банк Росії та заблокувати активи, то це вдарить по курсу національної валюти — рубль просто не буде чим стримувати. Нижче — розгорнуте пояснення.

Що в Росії з активами

Станом на 18 лютого міжнародні резерви Банку Росії становили еквівалент $643 млрд (вони розміщені в активах, номінованих у різних валютах, а також у золоті), пише РБК. На 1 лютого $311 млрд резервів було розміщено у цінних паперах іноземних емітентів, $152 млрд — у готівковій валюті та депозитах у банках за кордоном.

Ще $132 млрд зберігалося в золоті на території Росії (майже 74 млн тройських унцій), близько $30 млрд — у резервах у Міжнародному валютному фонді (МВФ) та спеціальних правах запозичення (SDR, розрахункова одиниця МВФ). Ця частина резервів практично захищена від блокування.

ЯК КОЖЕН МОЖЕ ДОПОМОГТИ НИЩИТИ ВОРОГА: Як допомогти армії: де здати кров в Україні та куди надсилати гроші

Валютну та географічну структуру своїх активів Банк Росії востаннє розкривав у січні 2022 року, станом на середину 2021 року. Цей розподіл розкривається з піврічним лагом, тому поточна структура може відрізнятися з огляду на санкційні ризики в останні місяці та тижні. Отже за даними на 30 червня в доларових активах знаходилося 16,4% резервів ЦП, або $96 мільярдів. Втім, фактичний обсяг може бути меншим з урахуванням того, що останнім часом ЦБ міг вивести з доларів ще частину резервів. Активи еквівалентом $189 млрд були номіновані в євро на середину 2021 року, випливає з даних Банку Росії. І ще $38 млрд у британських фунтах.

25 лютого, після введення американських санкцій проти ВТБ та Сбєрбанку, Банк Росії заявив, що має достатньо коштів в іноземній валюті для підтримки підсанкційних банків.

Рейтингове агентство Moody’s зазначає, що валютні резерви Банку Росії в обсязі $469 млрд на кінець січня (без урахування золота) більш ніж утричі перевищували весь обсяг майбутніх платежів із зовнішнього боргу російських резидентів на 2022 рік і майже дорівнювали всьому зовнішньому боргу країни. Однак якщо і США, і ЄС заблокують активи Банку Росії, то він може позбутися майже половини ($285 млрд) своїх резервів, виходячи з даних на середину 2021 року, без урахування можливих переказів коштів у такі валюти, як ієна або юань.

ВИ МОЖЕТЕ ПІДТРИМАТИ ЗАБОРОНУ: швидкий донат підбадьорить

У разі внесення Банку Росії до списку SDN уряд не зможе (чи не захоче) виплачувати іноземним інвесторам доларові боргові платежі, зазначає російський РБК. Саме на такий випадок при випуску єврооблігацій після 2016 року Росія додавала особливу умову: якщо з причин, що не залежать від держави, стануть неможливими виплати в доларах чи євро, платежі інвесторам мають бути здійснені у британських фунтах або швейцарських франках, а якщо й у цих валютах вони будуть неможливі, то в рублях. Проте значна частка торгованих євробондів Росії не включає цю умову.

Тобто що очікує росіян:

  • дуже високий рівень невизначеності;
  • це спричинить волатильність рубля та акцій;
  • зростуть ціни на сировину;
  • рубль полетить вниз;
  • паніка в торгівлі (нові цінники в кращому випадку);
  • паніка в населення.

Нагадаємо, що тільки після першого пакету санкцій, в перший день підступного вторгнення, росіяни зняли в банкоматах близько 111 млрд рублів. Так-так, в цей час українці перераховували з карток гроші для підтримки своєї армії. Тоді зібрали близько 35 млн гривень, а далі, за даними на 26 лютого, тільки через ПриватБанк пройшло більше 1 млрд гривень!

Раніше Заборона розповідала про те, як світ реагує на початок повномасштабної війни між Росією та Україною.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій