«Провокація» в Брянській області: хто за цим може стояти?

Anastasiia Opryshchenko

2 березня губернатор Брянської області Росії написав у своєму телеграм-каналі, що група українських диверсантів нібито перетнула кордон з Росією, відкрила вогонь по мирних жителях та взяла їх у полон. Проте з часом росЗМІ поширили фейки, які офіційна влада регіону не підтвердила. Україна відкинула заяву про українську ДРГ як навмисну провокацію, а президент Росії Володимир Путін назвав це терактом. Однак відповідальність за вторгнення на територію Росії на себе взяв «Російський добровольчий корпус» (РДК), заявивши, що це боротьба проти режиму РФ. Заборона розповідає, що сталося в Брянській області та що відомо про РДК, його учасників і їхні наміри.


Що сталося в Брянській області? 

2 березня прокремлівські телеграм-канали заявили, що «українські диверсанти» у складі 40 осіб проникли на територію Брянської області, а саме в село Сушани й селище Любечани Климівського району (відстань між ними — 21 кілометр). Губернатор Брянської області Олександр Богомаз також заявив, що на територію області проникла «ДРГ з України» та обстріляла авто, внаслідок чого загинув місцевий мешканець і була поранена 11-річна дитина. Українське оперативне командування «Північ» попереджало про можливу провокацію в цьому районі понад тиждень тому. 

Пізніше російськими телеграм-каналами почали ширитися різні теорії від «очевидців», згідно з якими «українська ДРГ» нібито підірвала електропідстанцію та газову станцію, через що всіх дітей зі шкіл в окрузі евакуювали. Згодом державне інформаційне агентство ТАРС повідомило, що в Сушанах давно немає відкритих шкіл і діти вчаться дистанційно. Протягом дня пропагандисти ніяк не могли дійти згоди, що обстріляла ворожа ДРГ — шкільний автобус чи автомобіль із цивільними, взяла вона людей у заручники чи захопила магазин, а також хто все-таки постраждав. Влада регіону майже нічого з цього переліку не підтвердила.

Після цього російська ФСБ заявила, що в області «знешкоджують озброєних українських націоналістів, які порушили державний кордон». Фото й відео, які могли б це підтвердити, не оприлюднили. Президент РФ Володимир Путін назвав події терактом та скасував заплановану на 3 березня поїздку. Кремлівські ЗМІ заявили про ймовірне скликання Ради національної безпеки РФ.

Водночас у Державній прикордонній службі повідомили, що не мають інформації про «проникнення ДРГ» на територію РФ і повністю контролюють ситуацію на кордоні. Також там заявили, що Росія може вдатися до провокацій, щоб дискредитувати українські сили оборони.

Секретар РНБО Олексій Данілов підкреслив, що українські військові не перетинали ніяких кордонів, а громадяни РФ, ймовірно, перебували на своїй території. «Пропаганда зараз може вигадувати що завгодно про хлопчиків, про дівчаток та заручників. Я думаю, що, коли вони зрозуміли, що туди зайшли росіяни, вони взяли таймаут, аби подумати, як пояснити громадянам те, що сталося. Ми ще багато почуємо про “Російський добровольчий корпус”, який звільнятиме РФ», — сказав він.

Тим часом «Російський добровольчий корпус» ствердив, що це їхні бійці увійшли в Брянську область, щоб «показати співвітчизникам, що вільні російські люди зі зброєю в руках можуть боротися з режимом». Водночас заяви про атаки на цивільних заперечили.

Що таке «Російський добровольчий корпус»?

Заборона вже розповідала про російські партизанські рухи восени 2022 року — прочитати більше про них можна тут. Тоді про «Російський добровольчий корпус» відомо було мало. В розмові з російськими ЗМІ члени РДК заявляли, що корпус складається з російських правих емігрантів, які живуть в Україні. Але їхні слова про участь у війні чи співпрацю з ЗСУ теж неможливо підтвердити. Свою точну чисельність корпус не розкриває. У військовому формуванні стверджують, що виконують бойові завдання на південному сході України. Також нічого не було відомо про керівництво чи учасників РДК.

Спочатку РДК пов’язували з колишнім депутатом російської Держдуми та представником легіону «Свобода Росії» Іллею Пономарьовим. Сам він спростував цю інформацію. Однак на своїй сторінці в телеграмі заявив, що познайомився з РДК влітку 2022-го й підтримує їхню діяльність і цілі. У коментарі Забороні Пономарьов переконує: люди на відео йому знайомі, й немає сумнівів, що РДК перебували в Брянській області. Крім них, за словами Пономарьова, в операції в Брянській області брали участь місцеві російські партизани. За його словами, сьогодні «корпус» налічує не менше як 40–50 бійців, деякі з них належать до російських правих організацій і воювали в складі українських добровольчих формувань з 2014 року. Деякі вже долучилися після 2022-го. 

«Я б сказав, що рівень автономності РДК більший, ніж у легіону “Свобода Росії”. Тому що РДК — це підрозділ, який воював тут з 2014 року, і вони від початку були окремою групою людей, які мають більшу автономність, вирішуючи, що хочуть робити. Формально РДК зараз є частиною іноземного легіону, тобто вони підпорядковані ГУР, але це не означає, що вони є їхніми керівниками», — каже Ілля Пономарьов Забороні.

Про ймовірний зрив учасниками РДК провокацій Росії, як стверджує Пономарьов, йому нічого не відомо. «Це була несподіванка для РФ, і вони не були готові до такого, тому такий різнобій у коментарях офіційних представників щодо кількості загиблих чи захоплених у заручники», — сказав він.

Чи дійсно РДК були в Брянській області?

Наразі є два відеоролики й кілька фото, які опублікував «Російський добровольчий корпус» на своїй сторінці. Перше відео нібито зроблене біля Любечанського фельдшерського пункту (Климівський район Брянської області), проте Забороні не вдалося знайти жодних фото цього місця. Утім, ймовірно, що воно розташоване тут. Друге відео зроблено біля «Пошти Росії», цю локацію можна знайти за цими координатами.

Невідомий боєць «Російського добровольчого корпусу» підтвердив російському виданню «Важливі історії», що РДК заходив на територію Брянської області. «Я щойно звідти. Нас на цьому завданні було 45 людей. Зайшли, відзняли, зробили засідку на дві БМП. Дітей постраждалих не бачив. Але був один постраждалий прикордонник. Жодних заручників не брали». 

Один з фігурантів відео, записаних РДК, — Денис Нікітін (Капустін). Заборона вже розповідала, що він російський неонацист, який просуває в Україні ідеї «білої раси». Денис Нікітін очолює РДК. Народився в Москві, тривалий час організовував європейські спортивні заходи з єдиноборств, бойові тренування й інші транснаціональні заходи, на яких запрошував учасників правих рухів з Європи. У 2008 році Нікітін створив бренд White Rex — одяг із нацистською символікою. Як і деякі інші ультраправі росіяни, він має зв’язки з ультраправими в Україні. 

Раніше Нікітін був ключовою фігурою в міжнародній діяльності азовського руху. Однак 2018 року в Німеччині Капустіна заарештували та звинуватили в участі в угрупованні з виробництва наркотиків, йому загрожувало до 10 років ув’язнення. Зрештою йому вдалося уникнути покарання. Після цього Німеччина заборонила Капустіну доступ до Шенгенської зони у 2019 році, обмеживши його Україною. Нещодавно він звернувся до Зеленського щодо українського паспорта, однак чи отримав його, досі невідомо.

Ще один учасник РДК на відео — Олексій Огурцов, або Освальд Лемох (псевдонім). Він народився в Рибінську Ярославської області. Переїхав до Москви, працював у приватній охоронній організації та інкасатором. Брав участь у націоналістичному русі, «Руських маршах». Судячи з його інстаграм-сторінки, у 2018 році опинився в Україні.

Крім цього, в інстаграмі Освальда Лемоха можна знайти фотографії, які вказують на його участь в українській ультраправій консервативній організації — «Традиція і Порядок». Її учасники неодноразово нападали на марші рівності та зривали заходи. Ми зв’язалися з Олексієм Огурцовим, однак він відмовився коментувати питання Заборони про свою участь у РДК і перебування на території Брянської області. 

На одному з відео також є російський доброволець Олександр із позивним «Фортуна». Влітку він разом з Денисом Нікітіним проводив пресконференцію щодо створення РДК. Пізніше цей військовий давав коментарі в репортажі CNN з острова Зміїний.

Також можливим учасником так званої «брянської операції» міг бути Ілля Богданов. Він народився 2 серпня 1988 року у Владивостоці. Був агентом ФСБ, але воює на боці України з 2014 року. У Росії проти нього порушено кримінальну справу про дезертирство, від слідства він утік. Приїхавши в Україну в липні 2014 року, Богданов вступив у добробат Нацгвардії «Донбас». Потім воював у складі «Правого сектору», де пізніше став командиром взводу. Набув українського громадянства й до вторгнення займався бізнесом у Києві. На запитання Заборони Ілля Богданов відповів, що не може нічого коментувати — чекає дозволу від командування. «Ми солдати, все вирішують нагорі», — сказав він.

У розмові із Забороною Ілля Пономарьов сказав, що «не бачив Богданова на фото, та й спільні друзі казали, що він в Україні».

Це ІПСО чи ні?

У соціальних мережах уже встигли назвати події в прикордонній зоні Брянської області Росії «Ґляйвіцьким інцидентом». Ідеться про інсценування нацистами нападу поляків на німецьку радіостанцію «Зендер Ґляйвіц» у місті Ґлівіце ввечері 31 серпня 1939 року. Атака була операцією під фальшивим прапором, яка разом із приблизно двома десятками подібних німецьких інсценувань є частиною операції «Гіммлер» напередодні вторгнення в Польщу, що послугувало формальним приводом до Другої світової війни в Європі.

«Історія з диверсійною групою в Росії — це класична навмисна провокація. Росія хоче налякати свій народ, щоб виправдати напад на іншу країну й бідність після року війни», — написав у Twitter радник президента України Михайло Подоляк.

Ілля Пономарьов у коментарі Забороні висловив думку, що Путіну не потрібні спеціальні приводи, аби посилити, наприклад, бомбардування України. «Операція в Брянській області показала, що він не контролює кордон і що росіяни не можуть його захистити. Крім цього, це точно надихає багатьох росіян на опір, і, що більше, ігнорувати існування російських партизанських рухів неможливо», — сказав він.

Одеський телеграм-канал «Скринька пандори» ввечері 2 березня оприлюднив текстове інтерв’ю з нібито медиком з РДК. Той заявив, що операцію готували близько місяця, а також наголосив, що Росія не готова до захисту своїх кордонів.

Речник ГУР Андрій Юсов, посилаючись на відео РДК, заявив, що події в Брянській області — «протистояння всередині РФ між громадянами самої РФ» та свідчення, що «народ Росії починає прокидатися». 

Журналіст видання Bellingcat та автор книжки про «Азов» Майкл Колборн припускає, що бойовий підрозділ, очолюваний Денисом Нікітіним, своєю появою в Брянській області може дати Путіну ще більше виправдання для нападу Росії на Україну.

3 березня губернатор Брянської області Олександр Богомаз заявив, що нібито внаслідок інциденту було поранено 10-річного хлопчика Федора. Також пропагандистські ЗМІ написали, що хлопчик із пораненням зміг урятувати двох дівчат під час обстрілу. Тепер Федір у лікарні, загрози життю немає, а про його подвиг уже пишуть вірші.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій