'
Читаєте зараз
Путін вмовив Ердогана на газовий хаб для Європи. Яка вже відмовилися від газу з РФ

Путін вмовив Ердогана на газовий хаб для Європи. Яка вже відмовилися від газу з РФ

Yevheniia Kostina
  • Туреччина попередньо дала згоду на побудову енергетичного терміналу.
  • Хаб, ймовірно, буде розташовано поблизу кордону з Грецією та Болгарією. 
  • Наразі нічого невідомо ані про терміни, ані про об’єми, ані про фінансування проєкту.

Туреччина погодилася побудувати на своїй території газовий хаб. Пропозиція президенту Реджепу Ердогану поступила безпосередньо від російського колеги Володимира Путіна. Президент-терористки аргументував проєкт зручним інструментом поставок газу в Європу. Тобто країнам, які через розв’язану тією самою Росією війну практично відмовилися мати справу і вестися на шантаж Газпрома і Кремля.

Заборона розповідає про офіційні умови домовленостей між Туреччиною та Росією щодо палива.

Енергетичний хаб: Ердоган прийняв пропозицію Путіна

Туреччина спільно з Росією, можливо, побудує центр розподілу природного газу. Ініціатива Путіна щодо газового хабу в Туреччині з’явилася в той час, коли поставки російського газу в Європу знизилися через дію західних санкцій проти РФ, пише Euronews. В ЄС більше не вважають Росію надійним енергопостачальником, адже та й сама обмежила експорт палива, щоб шантажувати блок.

«Разом з Путіним ми доручили нашому Міністерству енергетики та природних ресурсів і відповідній установі з російської сторони працювати разом. Ми знайдемо найбільш відповідне місце для цього розподільчого центру і побудуємо його», — сказав Ердоган.

Міністерство енергетики Туреччини та російський «Газпром» мають підготувати техніко-економічний звіт і представити його президентам. Сам хаб буде побудовано у регіоні, де Туреччина межує з Грецією та Болгарією.

Читати більше новин в Telegram

Про об’єми, строки, інструменти фінансування та назву проєкту наразі нічого не відомо. При цьому президент РФ визнав, що центр розподілу газу в Туреччині дозволить Анкарі визначати ціну на паливо нібито без політичного забарвлення.

Журналіст Рагип Сойлу запевняє, що енергетична співпраця Ердогана та Путіна після розпочатої великої війни в Україні виглядає так:

• узгоджені 25% платежі за газ у місцевій валюті;

• обговорення 25% знижки на газ;

• ведення переговорів щодо відстрочки виплат до 2024 року;

• «Росатом» перерахував $7 млрд до скарбниці Туреччини.

Знижка на газ: домовленості Ердогана й Путіна 

Рішення про будівництво газового хабу було прийняте в умовах, коли Туреччина залишається сильно залежною від російського газу. У серпні 2022 року Анкара погодилася на умови Росії щодо оплати палива частково в рублях, а наступного місяця Ердоган прагнув домовитися з Путіним про надання знижки на газ у 25% та відтермінування платежу до 2024, пише Bloomberg.

«Ердоган прагне ще тісніших фінансових зв’язків з Росією, намагаючись стабілізувати проблемну економіку напередодні виборів наступного року […] Цього року рахунки Туреччини за природний газ перевищать $50 млрд, а РФ є її найбільшим постачальником енергії», — пояснило видання.

Цікаво, що російський імпорт до Туреччини за перші сім місяців 2022 року впав на 15% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Єдине значне зростання імпорту порівняно з минулим роком (133%) відбулося в обсягах відбору СПГ у США, незважаючи на рекордні спотові ціни на газ у 2022 році.

Джерело: @ICISOfficial

Раніше Заборона розповідала про пошкодження одразу двох російських газопроводів у Європі. Паливо з обох «Північних потоків» потрапило в море.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій