'
Читаєте зараз
Рахували руками. Чим оскандалився український Нацвідбір на Євробачення-2022

Рахували руками. Чим оскандалився український Нацвідбір на Євробачення-2022

Iryna Troian
Автор:
Alina Pash
  • Переможницею українського Нацвідбору на Євробачення у 2022 році стала Alina Pash.
  • Учасники гурту Kalush Orchestra, які посіли друге місце, заявили про фальсифікації. Рахувати бали довелося на папері.
  • Втім, головна перепона не в цьому: виявилося, що Держприкордонслужба не видавала Аліні Паш документ, що підтвердив би непорушення співачкою закону України.

Стало відомо ім’я виконавиці, що має представити Україну на міжнародному пісенному конкурсі Євробачення, що відбудеться в травні в італійському Турині. Незважаючи на нервовий ефір та подальші звинувачення у фальсифікаціях, виграла Alina Pash із піснею «Тіні забутих предків». Згодом виявилося, що скандали тільки почалися, адже в гру вступила Державна прикордонна служба України.

Заборона розповідає про скандали, що спіткали фінал українського відбору на Євробачення-2022.


Alina Pash представить Україну на Євробаченні-2022

12 лютого у Києві відбувся фінал Національного відбору на Євробачення у 2022 році. За результатами голосування, Україну на 66-му міжнародному пісенному конкурсі в Турині (Італія) представить співачка Alina Pash із піснею «Тіні забутих предків». Вона отримала 15 балів: вісім від журі та сім — від глядачів. 

Друге місце з відривом у лише один бал посів гурт Kalush Orchestra із піснею Stefania. На третьому місці опинився співак Wellboy з треком Nozzy Bossy — він отримав сім балів від журі, глядачі віддали шість балів.

Результати голосування у фіналі Національного відбору на Євробачення-2022, 12 лютого 2022 року. Інфографіка: Суспільне

Аліна Паш — українська співачка та реперка із Закарпаття. Дівчина працювала із гуртом «Гарячий шоколад», була бек-вокалісткою гурту «Скай» та співачки Ірини Білик. Брала участь у шостому сезоні вокального шоу «Х-фактор», де посіла третє місце. У 2018 році запустила сольний проєкт Alina Pash. Візитною карткою співачки стали закарпатські мотиви у піснях, електроніка та хіп-хоп. 

Читати більше новин в Telegram

Пісня записана українською та англійською мовами, «щоб шанувальники Євробачення з усього світу змогли зрозуміти меседж» співачки. За словами Alina Pash, у цій композиції втілена історія українського народу. Букмекери оцінили шанси української співачки на Євробаченні-2022 та поки що спрогнозували їй друге місце. 

Поїздка в Крим та порушення закону

Раніше Заборона розповідала про скандал, в який потрапила до Нацвідбору Alina Pash. Її звинуватили у порушенні правил конкурсу. У 2015 році вона виступила у тимчасово окупованому Росією Криму. Однак офіційний організатор-мовник Суспільне не знайшов правопорушень з боку співачки. 

«Суспільне проаналізувало ряд звинувачень: публічних та тих, що надійшли у зверненнях громадян. Інформація, яка наводиться як доказ порушення вимог Нацвідбору, не містить фактів та документів, що підтверджують порушення фіналісткою правил перетину кордону України», — розповів мовник.

15 лютого в коментарі УП речник ДПСУ Андрій Демченко заявив, що Державна прикордонна служба не видавала Аліні Паш довідку про законний перетин державний кордон України через КПВВ Чаплинка у 2015 році.

«Держприкордонслужба проаналізувала інформацію, що була поширена Суспільним мовником України про документ, начебто, наданий відомством фізичній особі для представлення в рамках відбору на Євробачення. Повідомляємо, що нам не відомо, який документ опублікований мовником, адже підрозділами Держприкордонслужби такий не створювався та під таким номером нікому не надавався», — йдеться в заяві.

Гурт Kalush Orchestra заявив про фальсифікацію

Учасники гурту Kalush Orchestra звинуватили мовника у фальсифікації балів від журі та глядачів і попросили організаторів конкурсу показати дані. 

Річ у тім, що під час оголошення результатів глядацького голосування ведучий Тімур Мірошниченко кілька разів помилявся у балах учасників, які набрали найменшу кількість голосів. Згодом на сцені зникло електронне табло підрахунку голосів. Тож глядачі та учасники не могли бачити, хто та скільки балів отримав. Лист із балами передали члену журі Ярославу Лодигіну, який на ходу на папері додавав результати голосування. 

Kalush Orchestra готові судитися із Суспільним через фальсифікацію голосування. 13 лютого 2022 року вони також повідомили, що подали петицію до президента України. 

Реакція Суспільного на звинувачення

Офіційний мовник вибачився за технічні помилки під час Нацвідбору та заявив, що результати конкурсу достовірні. 

«Під час оголошення результатів голосування глядачів у прямому ефірі були помилково названі різні бали учасників, що набрали найменші бали, а саме: Michael Soul (1 бал), гурт Our Atlantic (2 бали), Barleben (3 бали) та гурт Cloudless (4 бали), а також з технічних причин не відображалася таблиця загальних результатів на екрані. Суспільний мовник просить вибачення у глядачів та артистів: Michael Soul, гурту Our Atlantic, гурту Cloudless та Barleben», — йдеться у заяві Суспільного.

У підрядника-виробника телеверсії Нацвідбору ТОВ «Френдс Про ТВ» пояснили, що редакторка, яка дублювала результати в навушник ведучому Тімуру Мірошниченку, переплутала стовпчики і почала читати підсумкові результати замість голосування глядачів. 

«Треба було підказувати ведучому оцінки від глядачів, а вона читала суму, яка виходить у підсумку. Вона спантеличила ведучого і графічного редактора, що виводив таблицю з результатами на екран. Через спроби внести правки у файлі стався збій і таблиця зникла з екрана. Ми перепрошуємо за ці незручності, особливо за той стрес, що пережив Тімур», — повідомив продюсер та керівник компанії «Френдс Про ТВ» Олексій Гончаренко.

Перевірку підрахунків здійснювала ТОВ «Аудиторська фірма PwC», яка шостий рік в Україні є незалежним консультантом та аудитором для перевірки правильності підрахунку голосів у Національному відборі на Євробачення. 

«Ми провели процедури, щоб впевнитись, що результати голосування глядачів з системи SMS-голосування, суддів та загальний бал правильно передані ведучим в конверті, а також що загальний рейтинг учасника визначено на основі суми отриманих балів та відповідно до правил Національного відбору», — зазначила партнер PwC в Україні Олена Волкова.

Раніше Заборона розповідала про те, які українські пісні потрапили до рейтингу найкращих в історії Євробачення.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій