Читаєте зараз
Ремонт моста Метро у Києві: наскільки ймовірне закриття та чому почались проблеми

Ремонт моста Метро у Києві: наскільки ймовірне закриття та чому почались проблеми

Daniil Tsarevskyi
  • У Київраді 19 грудня повідомили, що через аварійний стан можуть закрити міст Метро. У КМДА такий варіант вже заперечили.
  • Європейський банк реконструкції та розвитку ще до повномасштабного вторгнення оцінював ремонт споруди в €500 мільйонів. Він може затягнутися навіть на кілька років.
  • У Києві вже закрито рух між кількома станціями синьої гілки метрополітену.

Ще у 2018 році співавтор проєкту мосту Метро заявляв, що споруду необхідно реконструювати і для цього доведеться обмежити рух поїздів. Мер Києва Віталій Кличко визнав, що той в аварійному стані у липні 2023 року.

Заборона розповідає про транспортний колапс у Києві.

Столичний міст Метро: закриють чи ні

Голова постійної комісії Київради з питань бюджету Андрій Вітренко заявив, що у Києві можуть закрити міст Метро через аварійний стан. Подібне рішення можуть ухвалити тільки після експертизи стану споруди. 

«Це, як на мене, апокаліптичний сценарій, тому що ми всі розуміємо, яке значення мають мости для Києва, що їх катастрофічно не вистачає. Це стратегічні об’єкти для пересування не лише громадян. У нас в країні воєнний стан, який пов’язаний з певними обмеженнями та необхідністю ресурсного забезпечення діяльності Сил оборони. Тому це страшна подія, яка може статися будь-якої миті», — наголосив посадовець.

Мер Києва Віталій Кличко визнав міст Метро аварійним ще у липні 2023 року. За оцінкою Європейського банку реконструкції та розвитку (проводилась ще до повномасштабного вторгнення), ремонтні роботи коштуватимуть €500 мільйонів. Вже тоді повідомлялось про перспективу закриття споруди у 2024 році. 

Читати більше новин в Telegram

Цікаво, що Державна комісія з перевірки мостових споруд разом з мостом Метро перевіряла міст Патона. В результаті огляду на обох спорудах було виявлено:

  • наскрізну корозію балок у місцях зʼєднання з поперечними вузлами та в головних елементах прогонів;
  • поздовжні тріщини у поверхнях опор;
  • руйнування бетону. 

Зауважимо, що співавтор проєкту моста Метро Герогій Росновський заявляв про аварійність ще у 2018 році. Він наголошував, що необхідна реконструкція, а для цього треба розбирати автодороги. Лінію метрополітену можна було б і залишити, але рух обмежувався б тільки однією колією.

Пошкодження на одному з мостів Києва. Фото: Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України

Попри заяву з Київради директор Департаменту транспортної інфраструктури КМДА Руслан Кандибор заявив, що виконання робіт з посилення опір мосту не вплине на рух червоної гілки метрополітену. Ймовірно, буде перекрито тільки рух по автомобільній частині мосту, який збудували у 1965 році.

«Про цю проблему знали давно, але чомусь не реагували. Напевне, було не на часі чи не було політичної волі. Бо ж це треба перекривати критично важливі мости та дуже швидко робити капітальний ремонт, брати на себе відповідальність. А міст стоїть, то може й ще стоятиме, а потім наступники віршуватимуть цю проблему», — розмірковує голова ради Всеукраїнського центру реформ транспортної інфраструктури Володимир Наумов.

Експерти вважають, що повномасштабна реконструкція може зайняти кілька років.

Деміївська-Теремки: чому закрили рух

Київська влада 8 грудня 2023 року наказала перекрити рух поїздів від станції «Деміївська» до «Теремків». Спочатку в КМДА збирались закрити станції пізніше — з 9 грудня, проте при ранковому огляді було знайдено нові тріщини, через які тунель між станціями Либідь та Деміївська почав наповнюватись водою.

Розглядаються три основні причини виникнення аварійної ситуації:

  • генеральний підрядник з розбудови метро «Київметробуд» неякісно виконала роботи;
  • збільшення притоку річки Либідь. Ділянку метро прокладали через пливуни – водонасичені породи, здатні до просідання чи переміщення;
  • забудова міста в районі пролягання ґрунтових вод. Поряд знаходиться ТРЦ Ocean Plaza, а у вересні 2024 планується відкрити Ocean Mall.

«Основна версія: метрополітен просто забив на обслуговування споруди та довів її до такого стану. Такі конструкції не руйнуються миттєво – це наслідок багаторічної бездіяльності», — каже інженер-конструктор Дмитро Макогон.

При будівництві підрядник гарантував 10 років експлуатації, тоді як минуло 13. Для оцінки строків та ціни ремонту, ззовні буде розрито яму завширшки 20 метрів та глибиною в 10 метрів. 

Експерти вважають, що шість місяців на реконструкцію ділянки — це занадто оптимістичний прогноз: так тільки на проєктування робіт між «Почайною» та «Тараса Шевченка» заклали 5 місяців. 

Метрополітен уже закупив послуги з огляду тунелю між станціями «Либідська» та «Деміївська». Підряд має виконати ДП «Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій». тільки на це виділено термін до 1 березня. Технічний огляд, за результатами якого підрядник запропонує, як зміцнити тунель, коштуватиме 734 000 грн.

Раніше Заборона розповідала про вручення підозри заступнику голови КМДА Петру Оленичу. Посадовець підозрюється у зловживанні службовим становищем для передачі частини парку під забудову.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій