Читаєте зараз
Республіканка Ніккі Гейлі має шанс обійти Трампа: хто вона і що каже про Україну

Республіканка Ніккі Гейлі має шанс обійти Трампа: хто вона і що каже про Україну

Daniil Tsarevskyi
  • Вибори 47-ого президента США відбудуться у листопаді 2024 року, але передвиборча кампанія вже почалася.
  • Головний антитрампівський кандидат Кріс Крісті зняв свою кандидатуру від республіканців.
  • Нікі Гейлі та Рон ДеСантіс змагаються за друге після Дональда Трампа місце на праймеріз.

Електорат Кріса Крісті, найімовірніше, підтримає Нікі Гейлі. Вона вважається головною опозицією Трампу всередині республіканської партії. Голоси головного антитрампіста можуть стати вирішальними в боротьбі. Гейлі, на відміну від ДеСантіса, активно виступає за підтримку України, хоч і критикує Байдена.

Заборона розповідає про внутрішньопартійну боротьбу республіканців.

Зняття Кріса Крісті: як вплине на праймеріз

Нікі Гейлі 14 лютого 2023 року оголосила, що візьме участь у виборах президента США. Тоді республіканка була першою, хто зголосився кинути виклик Дональду Трампу: ДеСантіс, наприклад, зробив відповідну заяву лише в травні. За кілька днів до кокусів в Айові (партійних зборів, на яких обиратимуть висуванця. Система подібна до праймеріз, фактично, це одне і те ж, але праймеріз ширше поняття)) їй допоміг Кріс Крісті: головний антитрампівський кандидат знявся з перегонів, пише The Hill.

Успіх в опитуваннях Ніккі Гейлі зробив безсенсовним подальшу боротьбу антитрампіста, який йшов на вибори з місією знищити Трампа. Логічнішим вдавалось консолідуватись навколо лідера, який реально здатен навʼязати боротьбу експрезиденту США.

Таким кандидатом видається Нікі Гейлі. Перед кокусами в Айові вона має 18.3% підтримки серед потенційних учасників зборів. Тоді як третій головний кандидат після неї та Трампа, ДеСантіс — 17.4%. Очікувано лідирує в опитуванні 45-й президент США із 54%. 

Читати більше новин в Telegram

При цьому голоси виборців Крісті можуть додати кілька відсотків Гейлі на кокусах. Дві третини його прихильників в опитуваннях вказували, що республіканка їх другий вибір. 

Топ-2 в Айові може стане потужним кроком для Гейлі перед праймеріз в Нью-Гемпширі, де Трамп має найслабші позиції. Там попередні опитування показали, що Гейлі відстає від нього лише на рівні до 7%. Крісті тут же мав від 10 до 12%. Таким чином, з підтримкою радикальних до Трампа виборців Крісті, Гейлі має шанси навіть обійти експрезидента у штаті.

Головним супротивником Гейлі є губернатор Флориди ДеСантіс. Вони боротимуться за друге місце в Айові й результати покажуть, хто насправді може навʼязати боротьбу Трампу.

Нікі Гейлі: чим відома та що каже про Україну

Жінка народилась у сімʼї мігрантів 1972 року в Бамбергу, Південній Кароліні. Вона була другим в історії США індійсько-американським губернатором і першим не білим у своєму рідному штаті (з 2011 по 2017 рік). У середині 2010-х років вона критикувала Трампа, а потім працювала послом в ООН за його президентства, пише Politico.

Під час терміну Гейлі економіка Південної Кароліни зростала, а рівень безробіття падав. Її переобрали на другий термін у 2014 році. Вона відзначилася роботою в ООН, підтримавши рішення вийти з ядерної угоди з Іраном та тверду позицію стосовно Північної Кореї. У 2018 році політикиня покинула посаду. Пізніше (у 2019 році) Гейлі приєдналась до ради директорів Boeing, але покинула компанію, коли через COVID-19 вони вирішили звернутись до федерального уряду.

Республіканка  активно виступає за підтримку України, чим відрізняється від Рона ДеСантіса та Дональда Трампа. При цьому вона критикує Джо Байдена — за її словами саме він підготував ґрунт для нападу Росії.

«Перемога Росії призведе до ще більш смертоносної глобальної кризи. Це більше, ніж Україна. Це війна за свободу, і ми маємо виграти її. Це не просто територіальна суперечка, як кажуть вони», — заявила Гейлі, натякаючи на ДеСантіса.

Рон ДеСантіс: коротко про політика

Американець з італійським корінням виріс в штаті Флорида. У молоді роки професійно займався бейсболом та навіть представляв флоридську команду Данідіна у Світовій серії Малої ліги 1991 року, а згодом став капітаном команди Єльського університету. Після Єлю вступив до Гарвардської школи права. Потім служив в армії, серед місць служби — Ірак та військова в’язниця Гуантанамо.

ДеСантіс балотувався до Конгресу США в 2012 році. Він пройшов від округу Орландо і став членом-засновником ультраправої фракції. Активно просував медичну реформу та зменшення рівня соціального забезпечення. Наприклад, у рамках кампанії він пропонував підвищити пенсійний вік до 70 років. Після трьох термінів у Конгресі подався на посаду губернатора і переміг з мінімальним відривом від опонентів. Вже восени 2022 року переобрався — цього разу з суттєвою перевагою у голосах.

Свою політичну діяльність він називає «війною проти пробудження», яка спрямована на посилення культурних, расових та гендерних розбіжностей. 

Кілька найбільш суперечливих законів, які підтримав губернатор Флориди:

  • закон «Не кажи гей», або документ про батьківські права в освіті — він забороняє навчання або обговорення питань ЛГБТК+ у державних школах Флориди для всіх класів;

Найгучніша політична боротьба губернатора розгорнулася проти гіганта розваг Disney, який публічно виступив проти його закону «Не кажи гей». У відповідь ДеСантіс взяв контроль над керівним органом флоридського відділу компанії і призначив лояльних людей, які погрожують взяти на себе планування парку. Дісней у відповідь подав у суд, процес триває.

  • фінансування інклюзії — закон забороняє державне та федеральне фінансування програм різноманітності, справедливості та інклюзії в коледжах та університетах штату;
  • аборти — закон був підписаний навесні-2023. Він забороняє робити аборти, якщо термін вагітності досяг шести тижнів;
  • зброя — закон дозволяє жителям Флориди носити приховану вогнепальну зброю без дозволу;
  • закон про вибори — підписаний ввечері 24 травня 2023 року. Він дозволяє ДеСантісу балотуватися в президенти, не залишаючи посади губернатора. Раніше правила штату вимагали подати у відставку, перш ніж балотуватися.

«ДеСантіс веде консервативну політику, яка багато в чому збігається з баченням Дональда Трампа. Займає критичну позицію щодо мігрантів та права на аборти, водночас підтримує розширення збройних прав та обмеження у шкільних програмах курсів про расові та гендерні питання», — зазначили у CNN.

Раніше Заборона розповідала про ймовірні сценарії виборів у США у 2024 році. У Дональда Трампа великі шанси перемогти, якщо він змагатиметься з Байденом.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій