'
Читаєте зараз
РФ могла бити по Трипільській ТЕС новітніми Х-69: про що це свідчить

РФ могла бити по Трипільській ТЕС новітніми Х-69: про що це свідчить

Daniil Tsarevskyi
  • 11 квітня Росія ракетним ударом знищила Трипільську ТЕС. Вона генерувала понад половину енергії з усіх подібних підприємств Київщини.
  • Під час атаки ворог міг використати новітні ракети Х-69.
  • Зброя є модифікацією протикорабельної Х-59МК2, яка оснащена функціями малопомітності.

Те, що Росія знищила Трипільську ТЕС на Київщині з дозвукової крилатої ракети означає, що вони можуть успішно проходити крізь виснажену українську ППО. Також відстань цілі від лінії фронту говорить про значне покращення в тактико-технічних характеристиках зброї. Так, він, очевидно, здатен летіти як мінімум на 100 км далі, ніж вважалось.

Заборона розповідає про ймовірне застосування росіянами новітньої крилатої ракети Х-69.

Удар по Трипільській ТЕС 11 квітня: що сталось

Росія завдала удару по Трипільській ТЕС рано вранці 11 квітня. В результаті ракетної атаки електростанція була повністю знищена. Потужність Трипільської ТЕС становила близько 57% з усіх енергогенерувальних підприємств Київщини загальною потужністю 3200 МВт. Електростанція була найбільшим постачальником електроенергії у Київську, Черкаську та Житомирську області.

Щоб уразити обʼєкт ворог, найімовірніше, використовував новітні ракети Х-69, пише Defense Express з посиланням на власні джерела, що ознайомилися з уламками. 

Офіційні джерела не спішать підтверджувати, що удар здійснювався саме цим типом озброєння. Так, речник Повітряних сил ЗСУ Ілля Євлаш заявив, що тип боєприпасу ще встановлюється. При цьому він все ж не виключає, що це була саме Х-69.

Читати більше новин в Telegram

Якщо факт удару саме цими ракетами підтвердиться, то можна зробити кілька висновків.

«По-перше, її результативний удар, на жаль, говорить про можливості її проникнення повз очевидно виснажену українську протиповітряну оборону. По-друге, її запуск з літаків тактичної авіації нівелює характерну ознаку масштабних ракетних атак, коли фіксується зліт стратегічних бомбардувальників Ту-95МС та МиГ-31К», — кажуть експерти з озброєння.

Іншою проблемою є масовість: Росія здатна залучити до пусків значну кількість Су-34 чи Су-35. При цьому дальність дії самої ракети також виявилась більшою, ніж передбачалось. Вважалось, що ракета здатна летіти на 300 км, тоді як знищення Трипільської ТЕС показало, що пуски здійснювались як мінімум за 400 км. Тактична авіація також дозволяє здійснювати їх максимально близько до кордону.

Карта потенційної дальності ураження ракетами Х-69. Інфографіка: Defense Express

Єдиним позитивним моментом є те, що ракета поки не виробляється у Росії масово. Ті, що противник запускав по Україні в лютому 2024 року були вироблені наприкінці 2023-го. Відповідно, росіяни не мають запасів цієї сучасної зброї.

Також поки не виявлено пусків Х-69 з повітряного простору Білорусі. Якщо припустити, що росіяни зроблять це, як робили у 2022 році, тоді снаряд буде здатен уразити обʼєкти на всій території України, окрім Закарпаття.

Х-69: що за ракета

Зброя є модифікацією представленої у 2009 році протикорабельної Х-59МК2. Її розробляють на потужностях конструкторського бюро «Радуга».

Боєприпас вкрай подібний за характеристиками до протикорабельної ракети Х-59МК. Основна відмінність в системі наведення: активну радіолокаційну головку самонаведення замінили інерціальною навігаційною системою, поєднаною з GPS і електрооптичною цифровою системою кореляції зони наведення (DSMAC). Її, ймовірно, запозичили з крилатої ракети Х-555, яку також робить «Радуга».

Вже у 2015 році снаряд повністю переробили (буквально). Серед іншого, використали stealth-елементи. Фактично незмінною залишилася лише все та ж система наведення.

Читайте також

Так, корпус зробили квадратним, щоб пристосувати зброю для розміщення у внутрішньому відсіку Су-57. Також є можливість підвісу на зовнішніх кріпленнях.

Х-69 у прямокутному корпусі. Фото: Defence Express

У верхній частині корпусу розміщена пара висувних крил, які розкриваються в польоті. Турбовентиляторний двигун розмістили у корпусі (для розуміння, у Х-59МК2 він стоїть у зовнішній гондолі).

Точні характеристики боєприпасів невідомі, але задекларовано:

  • маса бойової частини (БЧ) — 310 кг;
  • повна маса ракети —  710 кг;
  • максимальна дальність ураження — 290 км (останні запуски показують, що можливо більший);
  • швидкість польоту — близько 700-1000 км/годину.
Детальна схема будови Х-69. Інфографіка: Мілітарний

«Х-69 в основному призначений для ураження надійних цілей з відомими координатами. Одна або кілька цілей можуть бути запрограмовані в ракеті перед польотом, і, як повідомляється, координати також можуть бути завантажені в систему наведення ракети, коли літак-носій підніметься в повітря. Точний ступінь низької спостережливості невідомий, але форма зброї, як кажуть, забезпечує деяку ступінь зменшення радіолокаційної помітності», — кажуть у The War Zone.

Аналітики схиляються до думки, що ракета за характеристиками знаходиться десь посередині між недорогою керованою зброєю авіаційного базування, як-от плануючі бомби, та високоякісними системами більшого радіусу дії, як-от крилата авіаційна ракета Х-101.

Раніше Заборона розповідала про нову російську гіперзвукову ракету «Циркон». Розробка виявилась знову не такою хорошою, як про неї розповідали в Росії.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій