Читаєте зараз
Росіяни зруйнували та пошкодили загалом майже 2000 шкіл. Заборона показує, що окупанти зробили з закладами освіти — у фото

Росіяни зруйнували та пошкодили загалом майже 2000 шкіл. Заборона показує, що окупанти зробили з закладами освіти — у фото

PAVLO BISHKO
Росіяни навмисно руйнують школи в Україні під час війни

В Міністерстві освіти та науки України розповіли, що з початку повномасштабного вторгнення Росії окупанти пошкодили 1837 закладів освіти. Десята частина шкіл зруйнована вщент. Редактор і фотограф Заборони Павло Бішко побував у шкільних закладах Харківщини, Київщині та Чернігівщини і зафіксував, що з ними зробили російські військові.

Публікація містить зображення мертвої людини.

Харківська область наразі є лідером серед знищених і пошкоджених освітніх закладів в Україні. На сьогодні в регіоні повністю зруйновано 52 заклади освіти, з них 49 шкіл. Ще 370 освітніх закладів пошкоджено внаслідок бомбардувань та обстрілів.

Школа як штаб російської армії

Руйнування закладів освіти відбувається в основному через бомбардування і обстріли російської армії. Але є чимало випадків зруйнованих або пошкоджених шкіл у місцевостях, що були під окупацією. Наприклад, у селі Богданівка Київської області пошкоджена школа і повністю зруйнований дитячий садок «Півник» на сто місць. У школі під час окупації облаштували штаб і лікарню російської армії, а «Півник» росіяни підірвали під час відходу з села.

Також відомо, що школа в селі Катюжанка Київської області слугувала головним штабом російської армії на північному напрямку. Детальніше про це Заборона писала тут.

Школа як прихисток

Пошкоджені та вцілілі навчальні заклади також слугують прихистком для мирних жителів. Через архітектурні особливості підвальних приміщень їх можна використовувати як безпечне місце збору під час обстрілів та бомбардувань. У деяких таких підвалах досі живуть люди. 10 березня в гуртожиток Харківського аграрного університету ім. В. В. Докучаєва, що розташований поруч з навчальним закладом, влучила російська бомба. Інший снаряд потрапив у сусідній житловий будинок. Від вибухів зазнала пошкоджень адміністративна будівля університету.

З 28 лютого в університеті живе кілька десятків людей. Це мешканці сусідніх сіл Рогань, Малинівка, а також міста Чугуїв Харківської області. Через постійні обстріли люди не можуть повернутись до своїх домівок. Прихистком для них стала їдальня у підземеллі університету. 

Марія Кошель з села Рогань разом з батьками та чоловіком ховалися від обстрілів у підвалі власного будинку, коли у їхнє подвір’я влучила бомба. Жінка отримала важке поранення ноги, а також осколкові поранення по всьому тілу. Після операції Марія разом з сім’єю живе у сховищі університету. Тут вони почуваються в безпеці.

Прихистком стала також школа у селищі П’ятихатки Харківської області. Тут у підвалі-гардеробі з першого дня війни живе вчитель історії та директор школи Олександр Гряник. 

«Одне з приміщень школи зруйноване. А в уцілілому досі живуть мешканці навколишніх будинків, — розповідає він Забороні. — Я не зміг залишити стіни школи, в якій працюю вже 45 років. Відчуваю потребу перебувати в школі весь цей час».

Школа як місце ув’язнення

Під час окупації школи слугують не лише місцем дислокації російської армії, а й місцем ув’язнення.

У селі Ягідне Чернігівської області російські військові майже місяць утримували понад 300 мешканців у підвалі школи. 

«Вони зайшли у село колоною з лісу, біля якого розміщена школа. Тут вони організували свій штаб, — розповідає Забороні завідувач господарства школи Іван. — В перші дні окупації села вони обшукали кожен дім, кожну квартиру і заборонили виходити з помешкань. А згодом зігнали всіх мешканців у шкільний підвал, де нас примусово утримували до кінця березня. Від нелюдських умов перебування на наших очах у підвалі померли декілька людей старшого віку. Їхні імена ми записували на стіні, зліва від календаря. А імена тих, кого розстріляли або хто зник, записували справа».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій