Санкції проти РФ: країни G7 закриють обхідні шляхи для ворога

Анастасія Могилевець
  • Лідери Групи семи на саміті, що стартував 13 червня, вирішили посилити тиск на доходи Росії від енергоносіїв та металу.
  • Також G7 планують ввести жорсткіші заходи для боротьби з російським тіньовим флотом, який обходить санкції.
  • Країни обіцяють завадити доступу РФ до товарів та послуг, від яких залежить розвиток її енергетичних проєктів.

Міжнародні партнери вже обмежували транспортування російської нафти у 2022 році. На початку дії санкції показали значну ефективність. Втім, РФ навчилася обходити їх, використовуючи так званий тіньовий флот. Тепер західні лідери шукають спосіб закрити цю лазівку, але не все так просто.

Заборона розповідає про плани G7 щодо обмеження доходів Кремля.

Група семи: обмеження для РФ у 2024 році

Саміт лідерів G7 проходить в Італії 13-15 червня. Під час зустрічі лідери Великої сімки заявили про наміри посилити дотримання обмежень ціни на російську нафту, зменшити прибутки РФ від металів і енергоносіїв та боротися з її тіньовим флотом, йдеться в заяві, до якої отримав доступ Bloomberg.

Обмеження цін на російську сировину та похідні продукти від G7 забороняють західним судновласникам, страховикам і посередникам працювати з вантажами Росії, вартість яких перевищує встановлені ліміти.

Однак Москва змогла уникнути суттєвого впливу цих обмежень — зібрала флот танкерів, які працюють у важкодоступних юрисдикціях, і звернулася до постачальників послуг не із західних країн.

Читати більше новин в Telegram

США, Велика Британія й інші держави Євросоюзу вже почали вводити санкції проти суден, залучених до цих перевезень. Натомість тепер Група семи планує запровадити додаткові санкції та започаткувати інноваційну діяльність проти тіньового флоту Кремля.

Крім того, лідери G7 спрямовані на більш активне перешкоджання розвитку майбутніх енергетичних проєктів Росії. Лідери хочуть завадити їй отримати доступ до товарів і послуг, від яких ці проєкти залежать.

Тіньовий флот Росії: що це таке

Наприкінці 2022 року країни Великої сімки та ЄС погодили обмеження вартості нафтопродуктів, які РФ переправляє морем в західні країни.  Максимальну ціну на сировину країни-агресорки встановили на рівні $60 за барель. Це мало зменшити доходи Москви та водночас зберегти стабільність світового ринку, пише The Wall Street Journal.

Спочатку це дійсно подіяло. Але згодом Росія навчилася обходити санкції, що реанімувало її доходи. Кремль поставив мету: у 2024 році збільшити військові витрати майже на 70%, досягнувши рекорду бюджету на війну — понад $100 мільярдів. Тож прибутки від енергоресурсів дозволять Росії продовжувати агресивну загарбницьку політику без додаткового фінансового навантаження.

Річ у тім, що РФ перевозить нафту флотом із застарілих танкерів, безліч з яких вже непридатна для експлуатації. Вони виходять з російських портів із вимкненими транспондерами, а дорогою змінюють назву та колір. А на терміналах російську сировину змішують з іншою, щоб ускладнити її виявлення. Саме цей флот і називають тіньовим через те, що його використання старанно приховують.

Вантаж минає декілька компаній з різних країн, щоб заплутати шлях. Ключові кінцеві покупці — Китай, Індія та Туреччина, країни, що не долучилися до обмеження цін на нафту з РФ. Крім того, російські постачальники відкрили десятки представництв в ОАЕ та Шрі-Ланці, де розташовані перевалкові пункти для танкерів.

«Конвенція ООН гарантує суднам право вільного проходу територіальними морями. Тому запобігання входу суден тіньового флоту в територіальні води або виключну економічну зону стикається зі значними проблемами. Імплементація та виконання санкцій ЄС є відповідальністю держав-членів», — каже комісар з фінансових послуг МакГінесс.

У травні 2024 року Європейський Союз вже пропонував застосувати обмеження щодо 11 суден, які допомагають Росії обходити санкції. Їм хочуть заборонити доступ до портів і якірних стоянок ЄС, європейським провайдерам заборонять займатися передачею вантажів із судна на судно. Анонсовані санкції також торкнуться страхування і техобслуговування танкерів, це:

  • бункерування;
  • послуги з постачання суден, зміни екіпажу, навантаження і розвантаження вантажів;
  • фендеринг (захист судна від зіткнення з причалом, доком або іншим судном поблизу берега);
  • буксирування.

Обмеження експорту алюмінію, міді та нікелю з РФ: як працює

У квітні 2024 року Міністерство фінансів США в координації зі Сполученим Королівством ввели нові обмеження проти експорту Росією деяких металів. Санкції ввели в контексті заяви лідерів G7 щодо скорочення доходів Росії від продажу металів.

«Ці нові кроки забороняють імпорт алюмінію, міді та нікелю російського походження в Сполучені Штати, а також обмежують використання алюмінію, міді та нікелю російського походження на світових біржах металів і в позабіржовій торгівлі деривативами», — йшлося в заяві Міністерства фінансів США.

Так, вироблена після 13 квітня 2024 року російська продукція не може продаватися на ключовій світовій біржі, де визначається бенчмарк (іншим словом — еталон) на кольорові метали, та надходити на її склади. Як пояснили на Лондонській біржі металів (LME), випущений до 13 квітня метал з РФ може прийматися, якщо продавець надасть докази щодо терміну його виробництва.

Після запровадження санкцій журналісти Bloomberg писали, що російський алюмінієвий гігант «Русал» ризикує втратити 36% продажів. Це теоретично може змусити компанію скоротити виробництво до мінімумів з 2008 року.

Раніше Заборона розповідала про масовані атаки дронів на нафтозаводи Росії. Цілеспрямовані операції України можуть дати кілька важливих результатів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій