'
Читаєте зараз
Масовані БпЛА-атаки на нафтобази РФ: на що і як сильно вони можуть вплинути (ви здивуєтеся)

Масовані БпЛА-атаки на нафтобази РФ: на що і як сильно вони можуть вплинути (ви здивуєтеся)

Daniil Tsarevskyi
  • Атаки на російські НПЗ почались ще у перший рік війни, але від початку 2024 року вони суттєво почастішали. 
  • Українська сторона заявила про причетність не до всіх ударів, але керування більшості операцій прямо чи через ЗМІ підтверджували ГУР або СБУ.
  • Найімовірніше, йдеться про цілеспрямовану операцію, яка може дати кілька важливих результатів.

Атаки на нафтопереробні заводи (НПЗ) напряму позначаються на експортних можливостях Росії. Від початку березня РФ перестала продавати бензин за кордон, щоб уникнути підвищення цін всередині країни. Попри те, що країна-терористка видобуває нафту, велика кількість палива йде на фронт, щоб живити техніку. Також прямі збитки можуть зростати до сотень мільйонів доларів, оскільки відновлення підприємств коштує дорого.

Заборона розповідає про наслідки від ударів по російських заводах.

Рязань, Ростов, Кстово: удар дронів 13 березня

На території Росії 13 березня 2024 року були атаковані нафтопереробні заводи в Рязанській, Нижньогородській та Ленінградській областях. Це, за даними низки ЗМІ, була частина спеціальної операції Служби безпеки України.

На території «Рязаньнефтепродукт» розпочалась пожежа, постраждали двоє людей. Один із дронів, ймовірно, поцілив в установку з первинної обробки нафтопродуктів. Площа пожежі становила від 100 до 200 м². НПЗ є сьомим найбільшим у Росії.

Також БпЛА нібито атакував «Лукойл-Нижегороднефтеоргсинтез» у місті Кстово в Нижньогородській області. Російські пропагандисти-співучасники повідомляють, що він потрапив прямо в установку перегонки нафти. На території розгорілась пожежа. 

Читати більше новин в Telegram

А от «Новошахтинский завод нефтепродуктов» у Ростовській області РФ взагалі вимушено призупинив роботу після ударів. Ще один дрон нібито знищили на підльоті до Ленінградської області.

Напади на нафтобази: хронологія за 2024 рік

Атаки на російські НПЗ почались ще у перший рік війни. Перша з відомих відбулась 22 червня 2022 року — на «Новошахтинский завод нефтепродуктов» (саме він через атаку 13 березня 2024 року призупинив роботу). Напади особливо посилились від початку 2024 року. Це вже призвело до того, що влада РФ ухвалила заборону експортувати бензин пів року, пише The Telegraph.

Так, від початку січня 2024 року було уражено ряд російських НПЗ та нафтобаз:

  • 18 та 21 січня у Ленінградській області — атака на експортний термінал сирої нафти в Усть-Лузі (на деякий час зупинила продаж російської сировини);  
  • 19 та 20 січня — атаки на нафтобазу в Клинцях, Брянська область;
  • 25 січня — атака на НПЗ у Туапсе, Краснодарська область;
  • 29 січня — атака на НПЗ «Славнафта-ЯНОС», що у Ярославльській області;
  • 31 січня — падіння безпілотника біля «ЛУКОЙЛ-Нижегороднефтеоргсинтез»;
  • 3 лютого — атака на «Лукойл-Волгограднафтопереробка» у Волгоградській області;
  • 15 лютого — атака на нафтобазу ТОВ «Полевая» у Курській області.
  • 5 березня — атака на нафтобазу під Бєлгородом;
  • тощо.

Пожежа на нафтобазі в Орловській області РФ, 12 березня 2024. Фото: X

Також 12 березня сталась масштабна атака одразу на кілька обʼєктів. Так, безпілотники цілили у обʼєкти в дев’яти областях. Серед іншого, було пошкоджено головний блок перегонки сирої нафти (AVT-6) на «ЛУКОЙЛ-Нижегороднефтеоргсинтез». Це частково зупинило роботу підприємства, яке переробляє близько 5.8% сирої нафти в Росії та 11% бензину, який вже заборонили експортувати, щоб уникнути дефіциту.

Пожежа на НПЗ в Нижегородській області РФ, 12 березня 2024. Фото: Telegram

БпЛА-атаки СБУ і ГУР: наслідки для РФ

Подібні атаки впливають на експорт Росії. У РФ вже заборонили продаж бензину за кордон. Пошкодження НПЗ та нафтобаз можуть зменшити прибутки від продажу нафти. 

Так, в лютому, після атак на експортний термінал в Усть-Лузі тижневі показники переробки нафти в Росії тоді впали до найнижчого рівня майже за два місяці.

При цьому, страждає не тільки експорт, а і внутрішній ринок. Військова техніка потребує палива, а перебої в постачанні прямо впливають навіть на ціни в самій Росії.

Атаки також не варто переоцінювати. НПЗ достатньо захищені, оскільки будуються з урахуванням досвіду Другої світової війни. Так, ураження частини заводу може навіть не зупинити його роботу на відчутний термін.

«При влучанні у газофракційну установку є шанс влаштувати вибух більше і завдати значної шкоди цій установці, але решта заводу все одно лишиться недоторканою … якщо атаки продовжаться з теперішньою інтенсивністю, незручність може перетворитися на проблему, — казав ще в лютому 2024 року науковий співробітник Фонду Карнегі Сергій Вакуленко.

Проте, навіть якщо НПЗ не буде зруйновано, його доведеться відновлювати, а це коштує дорого. Так, у 2014 році сталась аварія на Ачинському заводі у Краснодарському краї. В результаті вибуху підприємство повністю зупинило свою роботу. Частину ліній вдалось запустити через 3 місяці, а повністю відновити роботу — тільки у 2016-му році. Страхові виплати склали $430 мільйонів. А от реконструкція нафтопереробного заводу під Волгоградом, який також пошкодили на початку року 2024 року, раніше обійшлась росіянам у $120 мільйонів.

Раніше Заборона розповідала про збитки задані чорноморському флоту РФ Україною. Так, захисникам вдалось потопити чи уразити вже понад 20 військових суден окупантів, серед яких підводний човен та крейсер Москва.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій