Сезон комарів: як уберегтись від комах у спеку (актуально і для військових)

Анастасія Могилевець
  • Нашестя комарів в Україні зазвичай спостерігають у літній, весняний та частково осінній періоди.
  • Укуси цих комах провокують свербіж і набряк, які зникають протягом кількох годин чи днів. Рідше виникають сильніші алергічні реакції.
  • Як показало дослідження, від шкідників особливо потерпають люди, які мають високий індекс маси тіла.

Військовослужбовці особливо вразливі до укусів шкідників, адже перебувають здебільшого у польових умовах. Повністю захиститися від них практично неможливо: один із основних засобів – репеленти, але і з ними треба бути вкрай обережним.

Заборона розповідає про поради, як вберегтись від укусів комах бійцям та цивільним українцям.

Репеленти від комах: що це таке та як діє

В побуті використовують репеленти – спеціальні пестициди від комах. Тобто, речовини, призначені для запобігання шкідливої дії певних факторів або її пом’якшення. Це означає, що репеленти не вбивають комах, а лише відлякують їх, пояснили в Агенції з охорони довкілля США (EPA).

Такі засоби можуть вироблять у формі кремів та спреїв для тіла, ліхтариків, настільних дифузорів, свічок тощо. Усі стаціонарні та переносні репеленти призначені лише для зовнішнього використання, якщо на етикетці не зазначено, що вони підходять для приміщення. Перед застосуванням будь-якого засобу варто прочитати інструкцію. Базові правила використання репелентів:

  • наносьте засоби лише на відкриті ділянки шкіри та/або одяг. Не використовувати під одягом;
  • не зачіпайте область біля очей і рота, навколо вух використовуйте невелику кількість;
  • використовуючи спреї, не бризкайте рідину безпосередньо на обличчя: спочатку розпиліть на руки, а потім на обличчя;
  • не варто наносити репеленти на порізи, рани або подразнену шкіру;
  • не розпилюйте продукти в закритих приміщеннях;
  • уникайте вдихання засобу – це може бути токсично;
  • не використовуйте пестициди від комах поблизу їжі.

Крім того, перевірте, чи є попередження про займистість. Якщо є, не використовуйте продукт поблизу відкритого вогню або запалених цигарок. Після повернення з вулиці в приміщення вимийте оброблену шкіру та одяг водою з милом. Не використовуйте репеленти для улюбленців, якщо засоби не призначені для тварин.

Читати більше новин в Telegram

Як захиститись від комарів у польових умовах: поради військовим

Українців комарі допікають влітку, в кінці весни та частково осінній період. Укуси провокують свербіж і набряк, проте симптоми зникають протягом кількох годин чи днів, якщо не виникають сильніші алергічні реакції.

Ризики отримати небойову травму зростають у спеку, каже старша бойова медикиня київського батальйону Сил тероборони Аліна з позивним «Лисиця». Це стосується, зокрема, і укусів різних шкідників. Проте є способи вберегтися та запобігти небезпеці для здоров’я.

Старша бойова медикиня Сил тероборони Аліна з позивним «Лисиця». Фото: Мілітарний

Не можна розчухувати такі укуси, адже так можна заносити в рану інфекцію. На тлі виснаження й інших проблем це може призвести до серйозних наслідків для здоров’я, каже пані Аліна. Також дехто має алергію на комарів – тоді вражені місця сильно розбухають, болять і запалюються.

Медикиня радить використовувати захисні засоби від комах, але уважно читати, що написано на флаконі, щоб не отруїтися. Одні продукти можна розпилювати на тіло, інші – ні, якісь можна використовувати в закритому приміщенні, інші – лише на природі. За можливості варто робити всі можливі щеплення, які пропонують медики. Хворіти на ковід в окопі буде вкрай некомфортно, наголошує пані Аліна.

«Коли лазите по посадках, там можуть бути й кліщі, і краще звертатися в медпункт одразу, якщо один з них до вас причепився, аби правильно його витягнути. Користуватися засобами, які від них захищають, як і від комарів», – каже «Лисиця».

Хвороби, що передаються через укуси комарів: яка небезпека

Десятки різновидів комарів, серед яких і малярійні, за понад 100 років розширили зону свого існування на майже 600 кілометрів. Лихоманка денге та малярія, що передаються через укуси шкідників, досягнуть Північної Європи, Америки, Азії та Австралії. Причина криється у глобальному потеплінні, пише The Guardian.

Поширеність недуг значно зросла за останні 80 років, оскільки нагрівання планети створило для комах, які їх переносять, необхідні їм тепліші та вологіші умови. Професорка Рейчел Лоу попередила, що спалахи поширяться новими регіонами протягом кількох наступних десятиліть.

Спалахи можуть бути там, де люди до цього імунологічно не готові, як і системи охорони здоров’я. Кліматична криза також посилює загрозу резистентності до антимікробних препаратів. 

Раніше лихоманка денге зустрічалася в основному в тропічних і субтропічних регіонах, оскільки холодніші нічні погодні умови вбивають личинки та яйця комах. Триваліші спекотні сезони та менш часті морози спричинили поширення інфекції. Кількість випадків зросла у вісім разів за останні два десятиліття: з 500 000 у 2000 році до понад 5 млн у 2019 році, кажуть в ВООЗ.

Ареал проживання інвазивного азійського тигрового комара розширився по всій Європі. Інфографіка: Європейський центр профілактики та контролю захворювань (ECDC)

«Посухи та повені, пов’язані зі зміною клімату, можуть призвести до більшої передачі вірусу, а накопичена вода стане додатковим місцем для розмноження комарів. З огляду на те, що проблема зміни клімату здається настільки важкою для вирішення, ми можемо очікувати збільшення випадків і, можливо, смертей від таких хвороб, як денге та малярія, по всій материковій Європі. Ми повинні передбачити спалахи та вчасно втручатися, щоб запобігти виникненню захворювань», – додала Рейчел Лоу.

Дослідження вчених з японського Інституту технології боротьби зі шкідниками Чіба показало, що люди з надлишком ваги або міцнішим і пухкішим тілом мають вищий ризик бути укушеними комарами. Річ у тім, що ці комахи використовують CO2 для пошуку своїх жертв. Що важча людина, то більше CO2 вона використовує, тож її легше виявити.

Люди, які виділяють велику кількість сечової кислоти, молочної кислоти або холестерину, частіше приваблюють комарів. Наприклад, вони часто нападають на людей, які щойно закінчили заняття спортом. Вправи збільшують рівень молочної кислоти в організмі та підвищують температуру тіла. З тієї ж причини від москітів потерпають вагітні жінки: температура їхньої черевної порожнини вища, ніж в інших людей.

Раніше Заборона розповідала про загадкову хворобу в США під назвою Alaskapox. Це вид віспи, який вперше виявили на Алясці у 2015 році.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій