Читаєте зараз
Шестирічний хлопчик питає, чи полегшає, якщо втопитися. Жителі Херсона розповіли про катів

Шестирічний хлопчик питає, чи полегшає, якщо втопитися. Жителі Херсона розповіли про катів

Yevheniia Kostina
Катівні та вбивства за порушення комендантської години — що росіяни робили в Херсоні

Місто-герой Херсон не зміг встояти перед навалою російських військ: командування гнало з Криму зранку 24 лютого на Запоріжжя, Маріуполь та Донбас величезну кількість техніки та зброї. За місяці окупації через катівні пройшли, ймовірно, тисячі жителів мирного міста. В часи панування ворога до слідчих та ЗМІ долітали поодинокі факти знущань, після звільнення Херсона страшні свідчення правоохоронці та журналісти фіксують щодня.

Розповідаємо про жахи, які довелося пережити українцям в російському пеклі. У перші дні деокупації головна редакторка Заборони Катерина Сергацкова побувала в Херсоні і дізналася про злочини росіян безпосередньо від жертв.


Катування та тортури за ЗСУ: Склотара в Херсоні

Російські війська добралися до Херсону через тиждень після повномасштабного вторгнення. Ворог за кілька днів кількісною перевагою у зброї та силі зламав спротив тероборони, тож з березня 2022 року обласний центр знаходився в окупації і вірив в ЗСУ. 11 листопада Міноборони України повідомило, що після восьми місяців російської окупації Херсон вільний.

«Площа Свободи стала центром тяжіння в місті після того, як окупанти втекли. Мешканці Херсону виходять на центральні вулиці, щоб побачити знайомих, зловити мобільний зв’язок (в центрі він працює краще, ніж в інших частинах міста) і розповісти свої історії, які вони тримали при собі місяцями. Місцеві мешканці не втомлюються говорити про те, що вони бачили і чули», — ділиться Катерина Сергацкова в своїй статті Офіційна причина смерті — серцевий напад. Так сказав снайпер. Заборона побувала в деокупованому Херсоні й розповідає історії з міста.

За два тижні після визволення міста правоохоронці виявили дев’ять катівень, виявили 432 тіла замордованих або просто вбитих людей.

Читати більше новин в Telegram

«Мою жінку якось забрали з мішком на голові. От так приїхали і забрали — «за зв’язки з ЗСУ». Тримали добу. Але ми змогли її визволити швидко, хоча у нас дійсно були знайомі в ЗСУ і ми чекали повернення України і вірили, що так і буде», — розповів Олександр. 

Основним місцем утримання був ізолятор на оптовій базі на північному сході міста в районі, який місцеві називають Склотара. Мешканець Херсону Євген перебував в цьому ізоляторі під час окупації: поліцейські його заарештували за крадіжку ще до приходу росіян, а в квітні відпустили. Влітку його знов заарештували — цього разу росіяни, які тримали його в Склотарі до жовтня. 

Він каже, що робітники ізолятора били його дубинками та катували током — так тут робили з кожним. Євген розповідає, що кожного дня зранку до вечора він чув крики — людей катували, щоб вибити покази про співпрацю з ЗСУ або змусити працювати на окупантів.

Комендантська година в Херсоні

Поки і місті панували російська армія і колаборанти, тут була запроваджена комендантська година. Порушення її жорстко каралося: від доправлення до ізолятора чи одразу катівні до розстрілу на місці.

Про один із багатьох випадків Забороні розповіла жителька Херсона Катерина. Вчервні вони разом з чоловіком і сином їхали по Таврійському району. Комендантська година розпочиналася о десятій. На годиннику було 22:10, як раптом Катерина

«Відчула, як продавлює в крісло. Машина набирала швидкості. Повернула голову — чоловік лежав на рулі. Його нога тиснула на педаль газу, і машина врізалась у стіну. Російський снайпер влучив чоловіку прямо в голову. Невже він не бачив, що їде цивільна машина з дитиною? Ми спеціально обвішали автомобіль тряпками, [щоб було видно], що це цивільні, їхали 20 кілометрів на годину, зі включеним світлом. Потім коли [російський солдат] відкрив машину, він дуже здивувався, коли побачив мене зі сином», — розповідає Катерина.

Відеорепортажі виходять на ютуб-каналі Заборони, а також у мережі European Broadcasting Union, що об’єднує 112 суспільних мовників у 55 країнах, і через агенцію Getty Images.

Чоловік помер на місці, жінка отримала численні переломи, дитина — відкриті переломи ніг і надрив селезінки. 

Через кілька днів Катерина отямилась в лікарні і пішла писати заяву до поліції, де тоді працювали росіяни і місцеві колаборанти. Там їй сказали, що не можна говорити про снайпера та про обставини аварії, інакше буде гірше — офіційно чоловік помер від серцевого нападу

«Як з цим жити далі? Дитина постійно запитує: чи не боляче буде, якщо втопитися. Таке сталося не тільки зі мною. У моїй знайомій дядю зняв снайпер, коли той йшов на роботу зранку, коли комендантська година ще не закінчилась», — ділиться жінка.

Вона вже подала заяву в українську поліцію, проте не чекає, що вбивцю покарають [бо як встановити особи і де шукати — невідомо], але це буде одним із багатьох свідоцтв того, що робили окупанти в єдиному обласному центрі, який їм вдалося захопити в новій фазі війни.

Раніше Заборона у фотографіях з Херсону розповідала про перші дні святкування свободи не тільки херсонцями, українською армією та журналістами, а й усім світом.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій