Читаєте зараз
Щеплення проти кору, краснухи та паротиту: як і навіщо робити

Щеплення проти кору, краснухи та паротиту: як і навіщо робити

Анастасія Бодюл
  • Найбільш небезпечною серед вірусних інфекцій є кір — це одна з основних причин смертності дітей.
  • Останній спалах в Україні був у 2017-2019 роках. З огляду на циклічність в 4-5 років, існує загроза повторення в 2023-2024 роках.
  • Як і з іншими інфекційними захворюваннями, існує єдиний ефективний запобіжник — щеплення.

У дорослому віці вірусні захворювання переносяться з набагато важчими наслідками та навіть летальними випадками. Повноцінного лікування від кору, краснухи та паротиту немає, тому єдиний спосіб уберегтися — вакцинація. Вона створює колективний імунітет, але для цього хоча б 93% населення мають бути вакциновані.  

Заборона розповідає про необхідність щеплень та про те, як їх правильно робити.  


Вакцина КПК: як діє

В Україні існує ризик підвищення захворюваності на кір: лише у Києві вже зареєстрували 20 випадків за першу половину 2023 року. Циклічність вірусу становить 4-5 років, а востаннє серйозний спалах завершився у 2019 році, розповіла завідувачка відділу імунопрофілактики ДУ «Київський міський центр контролю та перевірки хвороб МОЗ України» Людмила Самчук.

«Попереднє поширення вірусу кору, яке відбувалося у 2017-2019 роках ми також починали з поодиноких випадків. У столиці він почав масово розноситись після відвідування дітьми новорічних свят. Надалі розповсюдження прийняло серйозні оберти: захворіли понад 8 500 дітей. Серед них майже 90% були не щеплені», — наголосила Самчук.

Вакцина КПК проти кору, краснухи та паротиту містить живі ослаблені клітини цих вірусів: після їх введення тіло виробляє антитіла до збудника вірусів. Для формування колективного імунітету потрібно, щоб щонайменше 93% були вакциновані.

Читати більше новин в Telegram

Графік вакцинації передбачає наявність двох ін’єкцій на все життя: у 12 місяців і 6 років. Основні ускладнення та проблеми, пов’язані з захворюваннями, зустрічаються саме у віці до 5 років. Перше щеплення від інфекцій і ревакцинація перед вступом до школи створюють постійний захист. Якщо дитина у 6 років не має жодного щеплення, треба зробити два з інтервалом в один місяць. 

Графік вакцинації КПК для дітей. Інфографіка: МОЗ України

Дорослим потрібно вакцинуватись лише, якщо вони ніколи не мали щеплень: слід ввести щонайменше одну ін’єкцію, а для найкращого захисту – і другу через місяць. Перевірити наявність імунітету та необхідність вакцинації можна за допомогою лабораторних аналізів на виявлення антитіл до вірусу. Також коли здорова людина вступила у контакт з хворою на кір, у неї є 72 години, щоб отримати профілактичну вакцину: це на 95% захистить від можливості зараження.

Вакцини КПК є безоплатними для дітей і дорослих із груп ризику: медиків, освітян, студентів, військових. Усі інші можуть придбати вакцину в аптеці і пройти щеплення в будь-якому закладі охорони здоров’я.

Основні протипоказання вакцинації:

  • гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38.5°C;
  • серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини;
  • захворювання і стани організму, при яких після введення препарату імунітет може не сформуватися (в умовах хімієтерапії, при вживанні великих доз стероїдних гормонів, при вживанні ліків, що пригнічують імунітет, при СНІДі);
  • вагітність.

Кір, краснуха та паротит: чим небезпечні

Кір — вірусне захворювання з високим рівнем заразливості, частіше зустрічається у дітей молодшого віку. Хвороба має тяжкий перебіг, тому є однією з головних причин дитячої смертності у світі. Може призвести до пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку, інших серйозних ускладнень. Нерідко трапляються випадки інвалідності та навіть смерті. 

На 4–5 день інфікування з’являється червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. На 6–12 день з’являються висока температура, нежить, кашель, іноді блювання і пронос. Захворювання разом із симптомами триває до чотирьох тижнів і більше.

Перебіг краснухи нагадує кір або ГРВІ: підвищення температури, червона висипка по всьому тілу, збільшення потиличних лімфовузлів. Для дітей це захворювання є типовим і часто перетікає легко. Але у підлітків та дорослих вірус може спричинити тяжкі ускладнення: захворювання суглобів, розлади центральної нервової системи. Найбільш небезпечна краснуха для вагітних жінок, оскільки може викликати викидень чи вади плоду.

Епідемічний паротит у народі найчастіше називають свинка через основний симптом — тіло хворого дуже сильно набрякає. Інфекція  характеризується болісним опухання привушних, слинних, підшлункової, статевих залоз. Від захворювання найчастіше страждають підлітки та дорослі. 

Для дорослих прояви та наслідки хвороби дуже тяжкі й можуть бути навіть летальними. Паротит вражає нервову систему, що призводить до запальних процесів у мозку, молочних залозах, яєчках, втрати слуху. У чоловіків провокує безпліддя, а у вагітних жінок — викидень або передчасні пологи.

Всі три інфекції поширюються повітряно-крапельним і контактно-побутовим шляхом. Хворий є джерелом хвороби навіть за відсутності симптомів: вірус виділяється, коли людина розмовляє, кашляє або чхає. Клітини вірусу можуть жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як людина залишила приміщення. Дитина може заразитися на кір, краснуху та паротит у дитсадку, школі чи будь-якому місці, де активно взаємодіє з іншими.

Раніше Заборона розповідала про поширення у Європі смертельної хвороби, яка викликається укусами кліщів: її симптоми схожі на звичайний грип.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій