Читаєте зараз
Союз вже формується: що стане альтернативою НАТО у Європі та яка роль України

Союз вже формується: що стане альтернативою НАТО у Європі та яка роль України

Svitlana Hudkova

Європа замислилась над посиленням власної обороноздатності на тлі російської агресії в Україні та скандальних заяв Дональда Трампа, який бореться за крісло президента Сполучених Штатів. Імовірний кандидат від Республіканської партії ще за минулої президентської каденції критикував союзників по Північноатлантичному альянсу та погрожував виходом з нього. Тепер же він відкрито заявляє, що буде заохочувати Росію атакувати будь-якого члена НАТО, який не платить по рахунках як частина військового Альянсу.

Тож які варіанти розглядає Європа у разі перемоги Трампа на президентських виборах у США? Чи дійсно Америка може вийти з Північноатлантичного альянсу? Та чи є у нових союзах місце для України? Разом з експертами в цих питаннях розбиралась редакторка Заборони Світлана Гудкова.


Трамп: варто заохочувати росіян

Заява Трампа, яка влаштувала переполох у європейських країнах-членкинях НАТО, пролунала на передвиборчому мітингу в Південній Кароліні. Там він переповів розмову з президентом однієї з «великих країн», який запитав, чи будуть США захищати їх від вторгнення Росії, навіть якщо вони не заплатять.

«Ні, я не став би вас захищати. Насправді я заохочував би їх [росіян] робити все, що їм заманеться. Ти маєш заплатити. Ти маєш платити по рахунках», — відповів на це Трамп, який теж має заплатити сотні мільйонів доларів згідно з кількома судовими рішеннями.

Це спонукало європейських чиновників обговорювати створення загальноконтинентального доповнення до НАТО, яке працювало б узгоджено з гарантіями безпеки США та могло б слугувати надійною альтернативою в разі скасування цих гарантій.

Читати більше новин в Telegram

Безпекова система Європи

Ігор Тодоров. Фото: Ігор Тодоров / Facebook 

За словами професора Ужгородського національного університету та заступника голови Координаційної ради Громадської ліги «Україна-НАТО» Ігоря Тодорова, занепокоєність цілком виправдана. Широкомасштабна агресія РФ нарешті відкрила очі європейським лідерам та підштовхнула країни Європи звернути увагу на власну оборону. 

«Ми бачимо, що Європа прокидається саме в контексті розбудови власної безпекової системи. Бо за багато років НАТО привчило європейських союзників цілком покладатися на США, та й самі Сполучені Штати це влаштовувало. Але світ показує, що можливі різні варіанти, особливо в умовах геополітичних зсувів, які ми спостерігаємо тепер. Руйнується більш-менш стала система міжнародних відносин, глобальна міжнародна безпека стоїть під питанням, тому і європейські країни мають на це реагувати», — вважає експерт.

Сергій Кузан. Фото: Сергій Кузан / Facebook

Що ж може зробити Європа? На думку голови Українського центру безпеки та співпраці, військового експерта Сергія Кузана, найперший крок — збільшення воєнних видатків. «Війна з РФ показала, що рівень армій в європейських країнах абсолютно недостатній. Навіть підготовка до війни з такою начебто застарілою, але численною армією, як у Росії, потребує значного збільшення воєнних видатків», — говорить він.

По-друге ж, Європа мала б включити у свою оборонну структуру українські збройні сили. За словами військового експерта, станом на зараз в Європі є лише одна країна, яка може себе повноцінно захистити і готова до повномасштабної війни, — Туреччина. Всі інші, хоч і готувалися до проведення воєнних операцій, не можуть вести повноцінну тривалу масштабну війну.

«Тому без України Європі ніяк. І європейці мали б зрозуміти, що їм вигідно зараз віддати свої запаси Києву, щоб ми завдали максимального ураження тому півмільйонному угрупованню російських військ, яке перебуває на нашій території, — зазначає Кузан. — Для Європи буде неймовірним подарунком, якщо Україна завдасть поразки російським військам. А якщо українські військові отримають далекобійну зброю та зможуть уражати воєнні об’єкти на території РФ, це значною мірою ослабить росіян, і в них просто не залишиться сил повноцінно воювати, наприклад, з тими ж країнами Балтії».

Альтернатива НАТО та місце України

Альтернатива не означає розпад Альянсу. Навіть якщо США і вийдуть з НАТО, оборонний союз може зберегтися у Європі. Проте Ігор Тодоров впевнений, що Дональд Трамп не буде робити ніяких кроків щодо виведення країни з Північноатлантичного альянсу. Експерт також нагадав, що 45-й президент і раніше критикував європейських союзників по Альянсу за те, що вони не виконують рекомендацію Уельського саміту НАТО 2014 року щодо виділення 2% свого ВВП на потреби оборони. 

«Я вважаю, що з боку Трампа це певний епатаж. Не думаю, що дійде до якихось кроків щодо виходу США з НАТО. Принаймні одного бажання президента для цього замало: потрібна згода Конгресу. Тому я не вірю в такий сценарій, хоча ізоляціоністські тенденції, які завжди були в США, залишаються, і це ставить під питання глобальне лідерство цієї країни», — каже експерт.

Та при цьому може йтися про створення альтернативного союзу, який існуватиме паралельно з Альянсом. І Кузан каже, що цей процес вже розпочався.

«Ті безпекові договори, які Київ укладає з різними країнами Європи, є, по суті, формуванням нового союзу поза НАТО довкола України. Це неформальний союз, він не оголошений, але фактично все це відбувається», — вважає експерт. 

Водночас Тодоров нагадує, що безпекові зобов’язання країн-членів НАТО пов’язані саме з Альянсом, тому малоймовірно, що якась країна візьме на себе зобов’язання стати саме союзницею, а не партнеркою України, як це є зараз. Тобто союзників ми можемо отримати, лише вступивши до НАТО.

«Нам потрібно домагатися запрошення України до Альянсу. Так, від запрошення до офіційного членства може пройти час, але нам потрібен цей перший крок. На мій погляд, при всій агресивності Росії вона в реальності не готова до прямого протистояння з НАТО. Хоч і Альянс також реально не готовий, але для РФ це становить більшу загрозу. Зупинити цю війну на вигідних для нас умовах можна тільки через членство у НАТО», — переконаний він.

Однак Кузан не має такої впевненості щодо бажання усіх країн-членкинь НАТО воювати за Україну у разі її прийняття до Альянсу. «До блоку входять і такі країни як Угорщина чи Словаччина, тому не потрібно на це розраховувати. Натомість маємо вибудовувати свою систему безпеки», — заявив військовий експерт.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій