Що залишають по собі «визволителі» у звільнених від них містах? Красномовні фото
Що залишають по собі «визволителі» у звільнених від них містах? Красномовні фото

Що залишають по собі «визволителі» у звільнених від них містах? Красномовні фото

PAVLO BISHKO

З початку контрнаступу українська армія звільнила від російських окупантів 88 населених пунктів у Херсонській області та 551 населений пункт у Харківській області, судячи з даних, озвучених заступником голови Офісу президента України Кирилом Тимошенком. За його словами, на звільнених територіях зафіксовано вже понад 1685 воєнних злочинів, скоєних армією РФ.

Команда Заборони побувала у містах Харківщини, які місяцями перебували під російською окупацією. Подивіться, як виглядають колись мирні, охайні містечка після того, як Росія принесла туди війну під виглядом «визволення».

На початку вторгнення, в лютому 2022 року, російська армія захопила території Харківської області за кілька днів. Більшість відносно великих міст, таких як Куп’янськ, Балаклія та Ізюм, перебували під окупацією понад 7 місяців. Про те, що відбувалося з цивільними мешканцями, можна було судити лише зі свідчень людей, яким вдалось звідти виїхати. Наприклад, аспірант Ілля Пунусов, який провів в окупованому Ізюмі більше трьох місяців, в розмові з Забороною розповідав, що з самого початку захоплення міста росіянами він бачив мародерство, обстріли житлових кварталів і масові поховання мешканців прямо у дворах. 

Але масштаби злочинів російської армії відкриваються вже після того, як українська армія звільняє міста від «визволителів». Наприклад, після звільнення Київщини стало відомо про те, що російські солдати вбивали мирних жителів просто на вулицях, арештовували волонтерів і колишніх військовослужбовців, катували та вбивали їх. Також стало відомо і про десятки випадків зґвалтувань.

Крім того, російська армія руйнує цивільну інфраструктуру і житлові будинки. За даними Офісу президента України, в одній тільки Харківській області зруйновано понад 12 тисяч об’єктів: 3155 багатоповерхівок, 5410 приватних будинків, 1638 об’єктів життєзабезпечення, 263 лікарні, 229 шкіл. 

Під час окупації сотні людей загинули і були поховані в братських могилах. Тільки в Ізюмі за час окупації, тобто з весни 2022 року, в лісовій частині цвинтаря з’явилося понад 460 нових поховань. Зокрема, було знайдено братську могилу українських військових, де поховано до 25 захисників.

Опрацювання того, що сталося з людьми в російській окупації, продовжується.