'
Читаєте зараз
Щоб відрізати ворогу зв’язок: ЗСУ отримали невелику, але мегаефективну зброю

Щоб відрізати ворогу зв’язок: ЗСУ отримали невелику, але мегаефективну зброю

Ilona Kivva
Автор:
  • Українські захисники встановлюють частини від РСЗВ на пікапи або роблять їх самостійними причіпними установками. Це свідчить про потребу у подібних системах на фронті.
  • В Україні помітили також заводські причіпні установки RAK-SA-12, про передачу яких не оголошувалося.
  • 128-міліметрова система є на озброєнні Хорватії, Азербайджану та Сирії.

Реактивні системи залпового вогню RAK-SA-12 — вкрай універсальна легка зброя, яка здатна працювати практично у будь-яких погодних умовах. Вона високомобільна, далекобійна і вкрай точна, тому ідеально підходить для знищення навіть прихованих спостережних пунктів і вузлів зв’язку ворога.

Заборона розповідає про РСЗВ на озброєнні українських захисників.


RAK-SA-12: що за техніка

Державна прикордонна служба України опублікувала у своїх соціальних мережах знімки з особовим складом та деякими видами техніки, що мають на озброєнні. Серед них було кілька світлин із причіпною реактивною системою залпового вогню, якої офіційно немає на озброєнні української армії.

Виявилося, що це RAK-SA-12 — хорватська 128 мм РСЗВ. Зброю помітили в Україні вперше, тож скільки саме їх є у ДПСУ та ЗСУ, невідомо, пише Defense Express.

«Це причіпна реактивна система від компанії Madlerd. Вона призначена для ураження низки цілей, зокрема, живої сили та техніки противника як на відкритій місцевості, так і в укритті: піхоти, артилерії, командних пунктів, вузлів зв’язку та спостережних пунктів», — кажуть експерти з озброєння.

Читати більше новин в Telegram

Зброя, вказує Мілітарний, була розроблена на початку 1990 років і є значно полегшеною версією югославської РСЗВ M-63 Plamen. Саме у модифікації RAK-SA-12 вона стоїть на озброєнні армій Хорватії, Азербайджану, а також неодноразово була помічена у Сирії.

Техніка стріляє 128 мм ракетами М91, М91А1 і М91А2, які можна використовувати від -30 до +50°С. Від типу снаряда залежить дальність ураження:

  • від 800 м — М91;
  • до 8.5 км — М91А1 і М91А2.
Пускові РСЗВ RAK-SA-1. Фото: Madlerd

Пускова установка має 12 направляючих довжиною 1200 мм (120 см) і може стріляти як залпом (12 ракет за 9.6 с), так і одиночними пострілами (одна ракета/секунду). Є також опція дистанційного управління. Воно здійснюється за допомогою кабелю з відстані 25 м від установки.

На зарядку пускової завчасно підготовленими ракетами потрібно 80 секунд. Приводиться у бойове положення:

  •  за 1.5 хв — якщо вже заряджена;
  • за 3.5 хв — з порожніми пусковими.

А от на згортання знадобиться не більше як хвилина. Такі показники, а також невелика вага, суттєва як для причіпного РСЗВ дальність і точність роблять її універсальною для дій на різних типах місцевості та в будь-яких погодних умовах.

«Загалом поява такої мобільної причіпної РСЗВ в Україні — позитивна новина, бо з урахуванням того, що на фронті вже була помічена не одна саморобна система на базі пікапах у різних варіаціях, існує потреба у таких мобільних невеликих за розмірами установках. В ідеалі системами на кшталт хорватських RAK-SA-12 можна було б повністю закрити потребу в невеликих РСЗВ», — зазначили у Defenxe Express.

Саморобні РСЗВ у ЗСУ

Українські захисники вигадують оригінальні засоби, щоб нищити ворога. Одним з таких є саморобні реактивні системи залпового вогню. Вони в основному встановлюються на легковики або ж робляться причіпними.

Кілька прикладів створених в Україні РСЗВ:

  • «Відьмак» — зброю створили у Кривому Розі. Це легка причіпна установка, яку можна кріпити навіть до легкових автівок. На колісному шасі встановлено дев’ять направляючих від РСЗВ БМ-21 «Град», які, найімовірніше, були зняті з пошкоджених артсистем. Вона оснащена простою системою стабілізації, наведення та керування запуском. Стріляє 122-мм стандартними градівськими снарядами з уламково-фугасною боєголовкою HE-FRAG. Направляючі також підходять для запуску снарядів, оснащених запальними, хімічними, димовими, освітлювальними або касетними боєголовками. Останні можуть містити протитанкові або протипіхотні суббоєприпаси;
  • РСЗВ на пікапах — використовуються як пускові від реактивної артилерії, так і з вертольотів. Приміром, моніторингові групи неодноразово помічали РСЗВ на автівках типу Mitsubishi L200, призначені для запуску ракет НАР класу С-8. Ці снаряди створені для штурмовиків, бомбардувальників та військових гелікоптерів різних типів. Імпровізована реактивна система має додаткову стабілізацію, а ракета випускається із декількома видами бойових частин. Управління вогнем здійснюється безпосередньо із салону. Щоб це реалізувати, потрібно було підвести електроспуск до багажника, на якому встановлена установка.

Раніше Заборона розповідала про оборонний план країни-членкині Північноатлантичного Альянсу, який розробили, проаналізувавши використання Збройними силами України реактивних систем залпового вогню.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій