Швеція дозволила спалити Коран на велике свято. Анкара прокляла вчинок
- В один із найсвященніших днів для мусульман — свято Курбан-Байрам — антиісламісти розгорнули чергову акцію протесту у Швеції.
- Поліція країни не змогла заборонити демонстрацію через рішення суду, який спирався на свободу слова.
- Спалення священної книги у січні 2023 року викликало протести мусульман та відстрочило вступ Швеції в НАТО: Туреччина блокувала рішення.
Новий акт зневаги до мусульманських традицій з боку протестувальників нівелював успіхи у примиренні Анкари та Стокгольму. Та попри тривалу опозицію з боку Туреччини, прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон впевнений, що країна зможе приєднатися до Північноатлантичного альянсу.
Заборона розповідає про наслідки порушення релігійних канонів.
Акція на Курбан-Байрам: рішення суду
В Швеції провели акцію протесту зі спаленням Корану 28 червня під час мусульманського свята Курбан-Байрам. Дійство обурило турецьку владу, пише The Guardian.
Організатором акції є 37-річний Салван Моміка, який втік до Швеції з Іраку. Проти нього вже відкрита справа щодо підбурювання до злочинів та незаконного підпалу.
«У перший день Курбан-байраму я проклинаю мерзенний вчинок, скоєний у Швеції проти нашої Священної Книги. Неприйнятно — допускати ці антиісламські дії під прикриттям свободи слова. Закривати очі на таку жорстокість означає бути співучасником», — написав у Twitter міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан.
Читати більше новин в TelegramMübarek Kurban Bayramı’nın ilk gününde Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim’e yönelik #İsveç’te yapılan aşağılık eylemi lanetliyorum!#İslamkarşıtı bu eylemlere ifade özgürlüğü bahanesiyle izin verilmesi kabul edilemez.
— Hakan Fidan (@HakanFidan) June 28, 2023
Bu tarz menfur eylemlere göz yummak suça ortak olmaktır.
Запити на проведення протесту спочатку були відхилені, але Апеляційний суд Стокгольма скасував заборону, посилаючись на порушення права на свободу слова. Ризики для безпеки нібито не були достатніми для відмови. У країні рідко забороняють акції протесту, навіть ті, які в інших державах розглядаються як форми підбурювання. Прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон відмовився говорити про можливі наслідки демонстрації: він не побачив в ній порушень закону, але назвав недоречною.
Ввечері 29 червня свою оцінку сказав президент Туреччини: «Зрештою ми навчимо західні пам’ятники зарозумілості, що образа мусульман не є свободою думки. Ми будемо демонструвати нашу реакцію найрішучішим способом, поки терористичні організації та вороги ісламу не будуть рішуче поборені», — сказав Ердоган.
Вступ Швеції в НАТО: позиція Туреччини
Анкара довгий час блокувала членство Швеції в Північноатлантичному альянсі, вимагаючи зробити більше для боротьби з тероризмом. Турецький уряд звинувачував шведський у приховуванні терористів, які організовують демонстрації, і наполягав на екстрадиції активістів, які виступали на підтримку курдів.
У січні 2023 року, після однієї з акцій, Туреччина призупинила переговори зі Швецією щодо вступу в НАТО. Тоді шведсько-данський активіст Расмус Палудан, який має зв’язки з проросійськими силами, спалив копію Корану біля турецького посольства в Стокгольмі. У відповідь було спалено шведський прапор біля посольства Швеції в Анкарі.
Навесні країнам все-таки вдалося домовитися про умови, за яких Туреччина підтримає вступ: Швеція ухвалила новий закон про боротьбу з тероризмом, що набув чинності 1 червня 2023 року.
Раніше Заборона розповідала про майже успішну реалізацію вимог, які президент Туреччини висунув до Стокгольма задля вступу в НАТО.
Читати більше новин в Telegram