'
Читаєте зараз
Сноуден отримав громадянство Росії: ЦРУ висунуло вимоги

Сноуден отримав громадянство Росії: ЦРУ висунуло вимоги

Ilona Kivva
Автор:
  • У 2013 році Едвард Сноуден передав ЗМІ матеріали, які викрили таємну програму збору даних американців, яку проводили спецслужби США.
  • Ексспецагента оголосили у розшук, коли він перебував у РФ. Йому надали там притулок.
  • Сноуден нібито не підлягає частковій мобілізації, яку Путін оголосив 21 вересня 2022 року.

Колишній співробітник Агентства національної безпеки та Центрального розвідувального управління США Едвард Сноуден став громадянином Російської Федерації. Попри це у Сполучених Штатах вимагають екстрадиції для ексспецагента, який перебуває у розшуку з 2013 року.

Заборона розповідає про скандальновідомого ексрозвідника та про обставини отримання російського громадянства.


Путін дав Сноудену громадянство РФ

Ексспівробітник американської розвідки, який перебуває у розшуку, подав документи на російське громадянство у 2020 році. Це сталося після того, як йому надали у Росії право на постійне проживання. Але відповідний указ про отримання паспорта РФ Володимир Путін підписав тільки 26 вересня 2022 року. Заяву на отримання громадянства планує подавати також дружина Сноудена Ліндсі Міллс, яка проживає з ним у країні та народила там сина.

На ситуацію вже відреагували у Державному департаменті США:

«Нам невідомо про будь-які зміни в статусі американського громадянства Едварда Сноудена. Позиція Вашингтона щодо колишнього співробітника розвідки США не змінилася: Сноуден має повернутися в країну, щоб постати перед судом, як і будь-який інший громадянин США. Мабуть, єдине, що змінилося, це те, що внаслідок його російського громадянства, очевидно, тепер його цілком можуть призвати воювати у війні Росії в Україні», — сказав речник Держдепартаменту Нед Прайс.

Читати більше новин в Telegram

Після оприлюднення документа не тільки у Держдепі США, а й у соціальних мережах користувачі зацікавилися, чи підлягає Едвард Сноуден мобілізації, яка була оголошена в РФ 21 вересня 2022 року. 

Призов чоловіку не загрожує, каже його адвокат Анатолій Кучерена, адже той не служив у російській армії та не має військового досвіду. Однак інформація, отримана СБУ та ГУР МО України від російських військовополонених свідчить, що на фронт Кремль часто відправляє і непідготовлених призовників.

Хто такий Едвард Сноуден

Чоловік працював спецагентом у Агентстві національної безпеки (АНБ) та Центральному розвідувальному управлінні США (ЦРУ). У 2013 році він передав виданням The Washington Post і The Guardian інформацію про таємну програму PRISM, яка займалася збиранням та обробкою даних із телефонів людей, пише DW.

Відповідно до наданих Сноуденом даних PRISM мала доступ до електронної пошти, акаунтів у соцмережах, електронних пристроїв і телефонних дзвінків усіх американців.

Після оприлюднення секретних матеріалів ексагента звинуватили у шпигунстві. Він виїхав до Гонконгу, а звідти дістався Москви. У цей час його паспорт анулювали, тому близько місяця він прожив у транзитній зоні аеропорту Шереметьєво. Пізніше Росія надала Сноудену притулок, а у 2014 році тимчасову посвідку на проживання. З 2020 року він отримав вже безстрокову дозвіл. 

Чоловік випустив мемуари восени 2019 року під назвою «Permanent Record» (Особиста справа). У книзі він описав події, які сталися з ним після 2013 року. Американський суд вже у грудні того ж року позбавив його права на отримання прибутку від її продажу. 

Російське вторгнення в Україну Сноуден публічно не коментує.

Раніше Заборона розповідала про скандальне рішення британського МВС щодо відомого інтернет-активіста та медійника Джуліана Ассанжа.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій