Читаєте зараз
Cкіфське золото повернуть в Україну: вся історія боротьби за артефакти

Cкіфське золото повернуть в Україну: вся історія боротьби за артефакти

Iryna Troian
Автор:
Музей Алларда Пірсона
  • В жовтні 2021 року суд в Нідерландах постановив про повернення скіфського золота в Україну.
  • Йдеться про експонати з кримських музеїв, які у 2013 році відправили на виставку в Європу.
  • В січні 2022 року РФ від імені анексованих установ подала касаційну скаргу.

Непередбачено врятовані безцінні артефакти належать виключно Україні. Росія, яка окупувала півострів в 2014 році, не має права на культурну спадщину.

Заборона розповідає про спроби Росії присвоїти українську колекцію артефактів, які обернулися нічим для агресора.


Артефакти з Криму повернуть Україні: угода з Нідерландами

Українське Міністерство культури та Музей Алларда Пірсона 22 листопада домовилися про повернення скіфського золота Україні, його мають перевезти у Київ.

Йдеться про предмети з колекції Кримських республіканських установ:

  • «Центральний музей Тавриди»;
  • «Керченський історико-культурний заповідник»;
  • «Бахчисарайський історико-культурний заповідник»;
  • національний заповідник «Херсонес Таврійський». 

Нідерланди списали Україні борг за дев’ятирічне зберігання музейних експонатів. 

Читати більше новин в Telegram

«Колекція повернеться в Україну найближчим часом. Про деталі я не можу казати з міркувань безпеки. Перевезення цінностей такого масштабу, їхнє повернення є політичним актом. У культурно-історичному аспекті — це наша значима перемога у визнанні у європейських судах права України на володіння українськими культурними цінностями. Це прецедент», — сказав в. о. міністра культури України Ростислав Карандєєв.

Також Україна найближчим часом планує ратифікувати Конвенцію Ради Європи про правопорушення, пов’язані з культурними цінностями. Це, серед іншого, вплине на захист культурної спадщини, яка знаходиться на тимчасово захоплених територіях.

9 червня 2023 року рішенням Верховного суду цей спір припинено: касаційну скаргу відхилено, а тому постанову Апеляційного суду залишено без змін. Музей Алларда Пірсона має передати художні скарби державі Україна, а не музеям Криму.

Скіфське золото: як потрапило у Європу

Спірна, на думку країни-агресора, колекція скіфського золота — це 565 музейних експонатів. Страхова вартість артефактів становить €10 мільйонів.

Колекцію зібрали ще у 2013 році з п’яти українських музеїв: один розташований у Києві, а інші чотири в Криму. Вона була тимчасово переміщена для експонування в європейські музеї як виставка під назвою «Крим. Золотий півострів».

«Колекцію показували в Німеччині, а потім в Нідерландах, де вона опинилася на момент початку окупації Росією Криму. Після цього і розпочалась боротьба за українську культурну спадщину. Адже російська влада вивозила з Криму культурні цінності в російські музеї», — пояснив в. о. міністра культури України Ростислав Карандєєв.

Нідерланди не визнали російську окупацію Криму, тому виникло питання, куди повертати колекцію після виставки. Країна-окупант заявила про свої права на експонати української виставки «Крим. Золотий острів у Чорному морі». Україна виступила проти незаконної передачі артефактів РФ. 

Повернення артефактів з Криму: рішення Верховного суду Нідерландів

Музеї Криму в січні 2022 року подали касаційну скаргу на рішення Апеляційного суду Амстердама щодо повернення скіфського золота Україні. Цей крок вони зробили в день, коли спливав термін оскарження рішення суду, повідомила заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова.

«Ми не здивовані, що російський окупант хоче продовжити свою брудну гру, щоб на якомога довше затягнути судовий процес, який вже триває сім років. Але скільки б це не тривало в часі, ми продовжимо захист своїх інтересів. Ми готові втретє довести приналежність артефактів до музейного фонду України вже у Верховному суді Королівства Нідерланди», — наголосила заступниця міністра МЗС України.

Так званий речник російського парламенту в Криму Володимир Константинов назвав рішення Апеляційного суду Амстердама «актом міжнародного розбою». «Ми будемо домагатись справедливості. Поки що — у європейських судах, на об’єктивність яких особливих надій немає», — заявив Константинов.

Боротьба за скіфське золото: що відомо

14 грудня 2016 року Окружний суд Амстердама постановив про повернення експонатів з кримських музеїв в Україну. Таке рішення ухвалили на основі конвенції ЮНЕСКО, за якою художні цінності повинні повернути суверенній державі, яка надала їх для тимчасової експозиції. 

28 березня 2017 року до Апеляційного суду Амстердама надійшла апеляція на рішення суду від представників тимчасово окупованих Росією кримських музеїв.

26 жовтня 2021 року, після років судового процесу, Апеляційний суд Амстердама підтвердив перше судове рішення, винесене в грудні 2016 року про те, що скіфське золото із чотирьох кримських музеїв мають повернути Україні. 

Після нової скарги, яку подали музеї тимчасового окупованого Криму 26 січня 2022 року, МЗС України заявило про готовність продовжувати боротьбу за експонати. Під час судових розглядів скіфське золото перебуває в музеї Алларда Пірсона в Амстердамі.

Раніше Заборона розповідала про допити слідчого комітету РФ щодо пошуку винних у факті вивезення скіфського золота з українського Криму до Європи.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій