'
Читаєте зараз
Судді Чаусу винесли вирок: що треба знати про цю справу

Судді Чаусу винесли вирок: що треба знати про цю справу

Ilona Kivva
Автор:
  • Детективи НАБУ 9 серпня 2016 року викрили суддю на отриманні хабаря у $150 000 (понад 3.7 млн грн за тодішнім курсом НБУ).
  • Він довгий час переховувався у Молдові, потім зник, але зрештою його таки заарештували у селі на Вінниччині.
  • 14 червня 2023 року ВАКС виніс вирок у справі.

Миколу Чауса визнали винним в одержанні неправомірної вигоди з вимаганням. Вирок передбачає ув’язнення на 10 років з конфіскацією майна, але його ще можуть оскаржити.

Заборона розповідає про справу київського екссудді.


Хабар у $150 000: розслідування проти судді Дніпровського суду

Микола Чаус — колишній суддя Дніпровського районного суду Києва. Він відомий кількома вкрай суперечливими рішеннями. Серед іншого, він виніс два вироки проти активістів Майдану, а також скасував розшук соратника Віктора Януковича — колишнього регіонала Юрія Іванющенка,  зазначають в Transparency International Ukraine.

Детективи Національного антикорупційного бюро ще 9 серпня 2016 року викрили суддю на отриманні хабаря у $150 000 (понад 3.7 млн грн за курсом НБУ на момент вчинення злочину). Гроші призначалися за ухвалення вироку про умовне покарання для 74-річної жінки, яка торгувала наркотиками. 

Банка з частиною зі $150 000, які отримав Чаус як хабар. Фото: НАБУ

Читати більше новин в Telegram

Отримані гроші Чаус закопав у скляній банці на своєму подвір’ї, але вже наступного дня отримав повідомлення про підозру. Затримати суддю не вдалося — він мав суддівський імунітет. Згодом чоловік взагалі зник.

Арештувати його дозволила Верховна Рада тільки у вересні-2016, згодом Інтерпол оголосив у міжнародний розшук.

Суддю знайшли у Кишиневі. Україна попросила у Молдови екстрадувати Чауса, але влада країни відмовила. Річ у тім, що чоловік на той момент вже подався на політичний притулок. За кордоном він прожив до весни 2021 року, а коли врешті решт отримав відмову про надання прихистку, знову втік.

У результаті його знайшли у селі Мазурівка Вінницької області. Він заявляв, що його викрали і намагалися вбити. Нібито викрадення і було причиною його зникнення у Модові.

Після арешту Антикорупційний суд призначив йому запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту, а також зобов’язав здати закордонні паспорти та носити електронний браслет, а справу передали до ВАКС.

Микола Чаус після того, як його знайшли у Мазурівці. Він заявляв про своє викрадення, яке нібито і було причиною його зникнення з Молдови. Фото: Андрій Цаплієнко/Telegram

Вирок Миколі Чаусу: рішення ВАКС

Розгляд справи рухався повільно — засідання часто переносили або проводили у закритому режимі. Чаусу у лютому-2022 навіть змінили запобіжний захід на заставу у 717 000 грн, які внесла його дружина.

Після початку повномасштабного вторгнення роботу призупинили і відновили тільки у травні-2022.

Читайте також
Микола Чаус на оголенні вироку ВАКС. Скріншот: Вищий антикорупційний суд/YouTube

Справу розглядали за частиною четвертою статті 368 Кримінального кодексу —  одержання неправомірної вигоди службовою особою, поєднане з вимаганням. Вона передбачає покарання від восьми до 12 років позбавлення волі.

Вирок колегія суддів ВАКС оголосила 14 червня 2023 року: суд підтримав позицію прокурора (сторона обвинувачення) та визнав Чауса винним.

Йому призначили покарання у вигляді 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Також екссуддю позбавили права обіймати посади у судовій гілці влади строком на 3 роки після відбуття основного покарання.

Вирок, як зазначили у Спеціальній антикорупційній прокуратурі, може бути оскаржений впродовж 30 днів.

Раніше Заборона розповідала про масштабне розслідування справи про корупцію у Верховному суді України. На хабарі затримали голову установи Всеволода Князєва.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій