Читаєте зараз
Сузір’я Плеяди, Місяць і Юпітер 14 липня опиняться поруч на неосхилі: як побачити 

Сузір’я Плеяди, Місяць і Юпітер 14 липня опиняться поруч на неосхилі: як побачити 

Ilona Kivva
Автор:
  • Плеяди, або Стожари — це порівняно молоде скупчення зірок, яке є одним із найближчих до Землі й найпомітніших.
  • Зустріч з Місяцем відбудеться у сузір’ї Тельця, Юпітер буде вище на сході. Як бонус можна буде спостерігати за Альдебараном та навіть Ураном (якщо пощастить).
  • Головна умова — безхмарне небо, але більшість зірок Плеяди без бінокля буде важко розгледіти.

Хоча рідкісне космічне явище видно і вдень, з України найкраще слідкувати вночі. Найяскравішими об’єкти будуть ближче до 3:00, але варто бути обачними, адже невдовзі після піку вони майже повністю згаснуть на небосхилі.

Заборона розповідає про дивовижне космічне видовище вночі 14 липня.

Зустріч супутника Землі з Плеядами

Спостерігати за космічним явищем можна буде у ніч з 13 на 14 липня. Місяць підійде максимально близько до зоряного скупчення Семи сестер, або Плеядами. В той самий час яскраво помітними будуть Юпітер, який ніби супроводжуватиме сузір’я та супутник Землі під час руху небосхилом, пише Space.

Космічні тіла зійдуть у сузір’ї Тельця, тож як бонус можна буде побачити Альдебаран — найяскравішу зорю цього скупчення. Стежити за цим можна буде неозброєним оком, але щоб роздивитися зірки у Плеядах, краще взяти бінокль чи телескоп.

Дивитися треба на схід. Час залежить від того, у якій точні світу ви знаходитеся. В Україні, згідно з даними Stellarium, першим зійде Юпітер — після першої ночі, за ним на небосхилі з’явиться Плеяди (близько 1:20 ночі), а після 2-ї години на горизонті почне виглядати Місяць. Він перебуває у стадії спадання, тож буде у формі серпа. Альдебаран з’явиться ближче до 3:00 — у цей час світіння усіх об’єктів буде найсильнішим. У цей час між Юпітером та Плеядами може бути помітно ще й Уран, але, ймовірно, тільки з бінокля. Після цього яскравість піде на спад.

Читати більше новин в Telegram
Розташування Місяця під час зустрічі з Плеядами та Юпітером станом на 3:18, якщо спостерігати з України. Інфографіка: Stellarium
Де між Юпітером і Плеядами знаходитиметься Уран станом на 3:18, якщо спостерігати з України. Інфографіка: Stellarium

Сім космічних сестер: що за сузір’я

Плеяди, Сім космічних сестер, або Стожари — це порівняно молоде скупчення зірок, яким лише близько 20 мільйонів років. Воно є одним із найближчих до Землі й найпомітніших. Знаходиться у Тельці і налічує близько 500-1000 об’єктів. Серед них неозброєним оком в залежності від пори року (найкраще восени) видно шість або дев’ять зірок. Ці зорі утворюють на небосхилі невеликий ковш.

Їх назвали на честь персонажів давньогрецьких міфів: Атланта, Плейони та семи їх дочок семи, яких, за легендою, і перетворили на зірки:

  • Алкіона — найяскравіша зірка з усіх, що належать до Плеяд. Знаходиться на відстані приблизно 440 світлових років від нашої планети. Вона майже в 1000 разів світліша і у 10 разів більша за Сонце;
  • Атлас — друга за яскравістю зірка в скупченні. Знаходиться на відстані 440 світлових років, як і Алкіона;
  • Електра — третя за яскравістю. Перебуває на тій же відстані, що і попередні;
  • Майя — відрізняється від решти більш блакитним кольором, який відливає у білий;
  • Меропа — п’ята за яскравістю. Має синювато-білий колір, розташована на приблизно тій же відстані;
  • Тайгета — бінарна зірка, яка дещо ближча до Сонячної системи — на відстані 422 світлових років.
  • Плейоне — знаходиться за приблизно 440 світлових років. В 190 разів світніша та у 3.2 рази ширша за Сонце;
  • Селено — бінарна зірка з блакитно-білим кольором. Знаходиться на відстані 440 світлових років.

Раніше Заборона розповідала про відкриття, що розкаже більше про поведінку загадкових чорних дір. З’ясувалося, як довго вони перебувають у сплячому стані.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій