'
Читаєте зараз
Сигнал всім? Що насправді означає відсторонення Венедиктової та Баканова

Сигнал всім? Що насправді означає відсторонення Венедиктової та Баканова

Ilona Kivva
Автор:
  • Проти генеральної прокурорки України та очільника СБУ розпочато службове розслідування.
  • На цей час топ-посадовців відсторонено. Питання про звільнення буде піднято за результатами перевірки. 
  • Виконувати обов’язки будуть заступники (розписали, чим цікаві).

Президент України 17 липня 2022 року тимчасово усунув з посад генеральну прокурорку Ірину Венедіктову та голову Служби безпеки України Івана Баканова. Реальні причини публічно невідомі, офіційна — забагато зрадників в правоохоронних органах. 

Заборона розповідає про процедуру звільнення керівників СБУ та ОГП під час воєнного стану.


Відсторонення Венедіктової і Баканова

Керівників ОГП та СБУ усунено на 100 днів, поки буде проводитися перевірка. В підсумки хочуть дізнатися, чому ключові органи не дали очікуваних результатів у боротьбі зі зрадниками.

«Мова про звільнення цих двох посадовців поки що не йде. Мова йде про те, що генерального прокурора відсторонено від посади, а голову СБУ тимчасово усунено від виконання покладених на нього обов’язків. Це пов’язано з тим, що президент і ми всі достатньо довго чекали більш конкретних і, можливо, радикальних результатів від керівників цих органів по очищенню від колаборантів і державних зрадників», — розповів заступник керівника Офісу президента Андрій Смирнов.

За його словами, навіть у цих правоохоронних органах виявляють колаборантів. Тому, «щоб унеможливити потенційний вплив посадовців на кримінальні провадження, які розслідуються відносно працівників СБУ та прокуратури», президентом були прийняті відповідні рішення.

Читати більше новин в Telegram

Зеленський у своєму виступі озвучив, що станом на 17 липня 2022 року:

  • зареєстровано 651 кримінальне провадження щодо державної зради та колабораційної діяльності працівників органів прокуратури, органів досудового розслідування, інших правоохоронних органів;
  • у 198 кримінальних провадженнях відповідним особам повідомлено про підозру;
  • понад 60 працівників органів прокуратури та СБУ залишилися на окупованій території та працюють проти нашої держави.

Верховна Рада України 19 липня 2022 року 265 голосами звільнила Івана Баканова з посади голови СБУ.
В залі він присутнім не був, але комунікаційні канали СБУ розповсюдили його звернення. Основний меседж полягає в тому, що «СБУ – не політична структура, а її голова – не політик. Ми займалися справами, а не піаром».

Голова СБУ та генпрокурорка: чи є усунення законним

В указі президента йдеться, що Венедіктову відсторонили відповідно до частини другої статті 11 закону України «Про правовий режим воєнного стану».

«Президент України у період дії воєнного стану може ухвалити рішення про відсторонення від займаної посади посадової особи, призначення на посаду та звільнення з посади якої віднесено до його повноважень, та покладення на відповідний період виконання обов’язків на іншу особу», — зазначається у статті закону.

Тобто так, відсторонення законне, але не означає звільнення. 

Згідно з Конституцією України (стаття 131 1), дострокове звільнення з посади здійснюється президентом виключно за згодою Верховної Ради.

Процедура саме звільнення під час воєнного стану не відрізняється від тієї, що застосовується у мирний час:

  1. парламент голосує за висування недовіри генеральному прокурору;
  2. президент ухвалює остаточне рішення і підписує відповідний указ.

Підстави для звільнення, відповідно до статті 42 закону «Про прокуратуру»:

  • заява генерального прокурора про звільнення за власним бажанням;
  • на підставі подання відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, або Вищої ради правосуддя;
  • у разі наявності заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини;
  • висловлення ВРУ недовіри генеральному прокурору;
  • закінчення строку перебування на посаді Генерального прокурора.

Очільника СБУ Івана Баканова було усунено від виконання обов’язків на підставі статті 47 Дисциплінарного статуту ЗСУ від 24 березня 1999 року. Річ у тім, що голова Служби безпеки є військовослужбовцем, тому до нього дійсно можливе застосування норм, передбачених саме для усунення та звільнення військових.

«Невиконання (неналежне виконання) службових обов’язків, що призвело до людських жертв чи інших тяжких наслідків або створило загрозу настанню таких наслідків, є підставою для усунення такого військовослужбовця від виконання службових обов’язків», — йдеться у статті статуту.

Рішення ухвалюється командиром/начальником, тобто під час дії воєнного стану — президентом України, який є головнокомандувачем Збройних сил. Усунення відбувається на період проведення службового розслідування. У випадку, якщо провини військовослужбовця не доведуть, воно повинно бути скасоване. Безпосередньо звільнити з посади голову СБУ може тільки президент.

Хто замінить Баканова та Венедиктову

Поки ведуться перевірки, обов’язки генерального прокурора України, відповідно до указу президента, тимчасово виконуватиме заступник Венедіктової Олексій Симоненко.

З травня 1998 року по березень 2006 року він працював в органах прокуратури Києва, а пізніше — Київської області. З травня 2010 року по червень 2018 року Симоненко працював в СБУ на офіцерських посадах. У 2020 році став заступником генеральної прокурорки, підписував підозри Порошенку і керував розслідуванням вбивства Павла Шеремета.

За інформацією Української правди, посадовець також причетний до гучної корупційної справи щодо заступника керівника Офісу президента Олега Татарова, якого підозрювали у хабарництві. У 2021 році Симоненко, будучи заступником генеральної прокурорки, нібито посприяв швидкому закриттю цієї справи без наслідків для Татарова — він передав її розгляд СБУ, відсторонивши НАБУ. Вважається, що таким чином справу просто зам’яли, адже той не поніс жодного покарання.

Виконувати обов’язки голови СБУ президент тимчасово призначив Василя Малюка. Він є бригадним генералом, працював у регіональних управліннях СБУ на різних посадах, а з 2020 року перейшов до центрального управління. До липня 2021 року був начальником Головного управління СБУ по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю. З 16 лютого 2022 року був заступником міністра внутрішніх справ, а вже з березня — першим заступником Баканова.

Раніше Заборона опублікувала своє велике розслідування щодо можливих підозрюваних у вбивстві Шеремета. Вони були фігурантами справи, але з часом слідство переключилося на інших людей.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій