Сили оборони можуть заблокувати армію Росії в Криму: що потрібно у 2024 році
- Силу окупаційних військ на території української автономії реально знешкодити вже протягом кількох місяців.
- Головною умовою для багатокрокової операції є наявність потужного озброєння.
- Експерти не виключають, що Путін використовуватиме карту ядерного шантажу.
Одним з ймовірних варіантів розвитку подій задля звільнення Криму у 2024 році є блокада. По-перше, це дозволить зупинити регулярні ракетні обстріли з бухт та запуск дронів-камікадзе. По-друге, це призведе до звільнення анексованої 2014 року території.
Заборона розповідає про фактори, які допоможуть реалізувати блокування окупантів на українському півострові. Повний текст про ймовірні сценарії розвитку подій в Криму читайте тут.
Ракети TAURUS та F-16: шах і мат РФ
Росія опиниться безсилою у забезпеченні своїх військ на анексованому півострові, якщо Силам оборони України вдасться:
- прорватися до Азовського моря з запорізького або херсонського напрямку;
- вийти на адмінмежу з Кримом;
- уразити Керченський міст.
В коментарі Забороні військовий експерт Владислав Селезньов зазначає, що очевидно, для успішності операцій для реалізації сценарію з блокадою ЗСУ мають отримати більше ресурсів.
«Про що конкретно йде мова? Це ракети типу Storm Shadow та SCALP, але більше потрібні німецькі TAURUS. Вони певною мірою є аналогом британських та французьких ракет, але мають дещо іншу бойову частину, яка є бетонобійною. Отже, цими ракетами точно можна розвалити бетонну споруду Керченського мосту», — каже експерт.
Читати більше новин в TelegramСелезньов зазначає, що потужною супровідною силою стануть винищувачі F-16. Літаки зможуть прикривати дії українських військ як на суходолі, так і над акваторіями Чорного та Азовського морів. «Вони є основою для різних типів ракет, зокрема протикорабельних ‘Гарпунів’, які ми зараз використовуємо з наземних пускових установок, а також ракет класу ‘повітря-повітря’ та ‘повітря-земля’ для завдавання високоточних ударів по ворожих об’єктах», — пояснює фахівець.
Разом з далекобійними ракетами та американськими винищувачами, українським військам необхідне комплексне застосування різних елементів впливу на ворога. Це і вогневий тиск, збільшення засобів РЕБ для придушення ворожих дронів, сталий зв’язок та вчасна та всебічна розвідувальна інформація. Поєднання усіх складових стане визначальною на полі бою.
Наступним кроком після військової блокади Криму може стати спроба домовитися з Кремлем про вивід російських військ з півострова та повернення його під контроль України. Це було б цілком логічно, каже голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
Блокада Криму: Путін погрожує ядерною зброєю
Однак втрата Криму для Путіна може означати крах його режиму, тому російський президент може вдатися до ядерного стримування.
«Не забуваємо, що Росія має один з найбільших арсеналів ядерного озброєння. І якщо Збройні сили України підійдуть до півострова, РФ може почати шантажувати ядерною зброєю. Я не стверджую, що вона її використає, але у разі оточення Криму у Росії буде два виходи — або покинути Крим, що далі веде її до повної військової поразки, або напряму шантажувати світ», — прогнозує Чубаров.
А от міністр закордонних справ України у 2007-2009 роках Володимир Огризко вважає побоювання щодо використання ядерної зброї Росією перебільшеними. За його словами, Путін і до цього говорив, що напад на окуповані території буде рівноцінним нападу на РФ. А російська військова доктрина у такому разі передбачає завдання ядерного удару.
«Минулого [2023] року Сили оборони звільнили правобережжя Херсонщини, і в російський реальності Херсон зараз знаходиться під владою “неонацистів”. Але ніяких рухів в цьому плані немає і бути не може, тому що там розуміють, що це означатиме для путінському режиму. Путіна та його найближче оточення попередили, що у разі використання тактичної ядерної зброї, російська армія та їхній ВПК будуть знищенні конвенційною зброєю», — сказав Огризко.
Конвенційна зброя: що це таке
Конвенційна зброя (Conventional Weapons) — це найпоширеніший вид озброєння в усьому світі, історично його найчастіше використовують у конфліктах. Вона включає артилерію, боєприпаси (в тому числі і касетні), наземні міни, стрілецьку зброю; бойові кораблі, гелікоптери, літаки, броньовані машини (танки, самохідні артустановки, бронетранспортери, зенітні ракетні комплекси тощо). В регіональних центрах миру та роззброєння ООН зазначають, що глобальні норми щодо поставок зброї існують. Зокрема це Конвенція про касетні боєприпаси та Договір про торгівлю зброєю. Крайній має на меті заборонити безвідповідальні передачі зброї та перешкодити постачанню її в зони конфлікту, де вона може посилити насильство та сприяти репресіям і порушенням прав людини. Але норми, по-перше, нечіткі, по-друге, їх дотримуються не усі.
Водночас союзники України в обороні проти російського вторгнення регламентують поставки конвенційної зброї. В угодах записано, які саме види озброєння можуть застосовувати ЗСУ, на яких територіях і в яких цілях.
Раніше Заборона розповідала про топ-5 міфів про Крим, які розповсюджує кремлівський режим на своїй та тимчасово окупованих територіях.
Читати більше новин в Telegram