'
Читаєте зараз
Синдром Потьомкіна: військові експерти пояснили успіх бліцкригу ЗСУ

Синдром Потьомкіна: військові експерти пояснили успіх бліцкригу ЗСУ

Ilona Kivva
Автор:
  • Після просування ЗСУ на двох напрямках російське командування, ймовірно, розпорядилося не відступати на Донбасі за жодних умов.
  • Українські воїни можуть повернути Херсонську область на початку жовтня 2022 року.
  • Синдромом Потьомкіна називають спроби приховати поганий стан речей за одним позитивним кейсом.

Успіх контратак українських захисників у Харківській та Херсонській областях на початку вересня 2022 року залежав від кількох факторів. Одним з найсуттєвіших те, що російське військове командування намагається створити ілюзію постійного прогресу для Кремля на тимчасово окупованих територіях.

Заборона розповідає про помилковість стратегії росіян зі слів авторитетного військового аналітика Тома Ворнера та американського Інституту вивчення війни.


Росія швидко відступила на Харківщині: пояснення експерта

Війська держави-агресорки втратили тактичну перевагу, тому почали масовано відступати. Це сталося через зосередження керівництва на показових результатах для Кремля, вважає військовий експерт Том Ворнер.

Принцип дій росіян він назвав синдромом Потьомкіна. За вказівкою графа під час поїздки Катеини ІІ в Причорномор’я і Тавриду у 1787 році вздовж маршруту імператриці були створені штучні села або особливо прикрашені існуючі. Все робилося, аби приховати реальний стан територій і велику корупцію.

«Це виконання роботи виключно для того, щоб створити враження, що ви зробили щось корисне. Від царських часів до наших днів цей синдром охопив російське суспільство: від дрібних місцевих справ до вищого рівня правлячого двору. Для російського військового керівництва спосіб продемонструвати свою корисну роботу – це захоплення території. Тож вони ведуть війну таким чином, що більшість днів можуть звітувати своєму правителю та по телевізору про здобуту територію», — каже аналітик.

Читати більше новин в Telegram

Ворнер вважає, що РФ не планувала вивести війська з-під Харкова до контрнаступу ЗСУ. Відведення не мало б сенсу, переконаний він, адже частина Харківської області, яку звільнили ЗСУ, включала головні північні залізничні та автомобільні магістралі постачання ворога через Куп’янськ. Крім того, держава-агресорка систематично протягом літа-2022 вела обстріли та проводила спроби атак по дузі від Ізюма до Авдіївки і явно збиралася йти далі.

Карта обстрілів РФ вздовж лінії розмежування станом на 6 вересня 2022 року. Фото: скриншот Liveuamap

«Природно, що ця стратегія зазнає краху: як наступ Росії на Київ, Суми та Чернігів у квітні, як окупація нею східної Харківської області цього місяця. Але чомусь ці колапси не призводять до жодних змін у підході», — підсумував Том Ворнер.

РФ зосереджує сили на обороні Донбасу — ISW

Росія продовжує зосереджувати свою енергію на досягненні поступових успіхів у напрямку Бахмута, не вибудувавши при цьому лінію оборони за річкою Оскол — на межі Харківської і Луганської областей. У результаті ЗСУ отримали можливість підготувати плацдарм для подальшого контрнаступу вглиб тимчасово окупованих територій Луганської та Донецької областей, зазначають експерти Інституту вивчення війни (ISW).

Розташування Бахмута, у районі якого проводить невеликі наступальні дії РФ відносно річки Оскол (червона лінія) у Харківській області. Фото: скриншот Google Map

У середині вересня, вже після значних успіхів ЗСУ на Харківщині, російське командування, ймовірно, видало наказ військовим підрозділам на Донбасі не відступати за жодних умов.

«Донецька область є єдиною територією в Україні, де російські війська досі здійснюють наступальні дії. З наказу випливає, що вони  можуть побоюватися українського контрнаступу навіть у своїх останніх наступальних зусиллях. Також це демонструє глибоку недовіру до бойових можливостей підрозділів, які отримують наказ», — вважають військові експерти.

Контрнаступ ЗСУ на Херсонщині

Схожа ситуація з відступом росіян і на півдні України. Вони намагаються згрупуватися, але все одно продовжують поступово відступати. Якщо така тенденція продовжиться, ЗСУ можуть повернути майже всю західну частину Херсонської області на початку жовтня 2022 року, вважають у ISW.

«Російські війська, ймовірно, намагаються здійснити більш цілеспрямоване та контрольоване відведення в західній частині області, щоб уникнути хаотичної втечі, яка характеризувала крах на Харківщині. Контрнаступ прогресує, а російські війська, схоже, намагаються уповільнити його та відступити на більш придатні для оборони позиції, але не зупинити», — кажуть військові аналітики.

Так, підрозділи російських військ на напрямку станом на 19 вересня 2022 року опинилися затиснуті між українськими силами оборони та правим берегом Дніпра. Загарбникам запропонували вихід у вигляді переходу під егіду міжнародного гуманітарного права або повертатися додому.

Як річка Дніпро протікає у Херсонській області. Фото: скриншот Google Map

«Безперервні українські атаки на російські наземні лінії зв’язку (GLOC) через річку Дніпро, схоже, все більше впливають на російські постачання на правому березі — звіти свідчать про нестачу їжі та води в окупованому Росією місті Херсоні та на хоча б тимчасове послаблення вогню російської артилерії. Неякісні проксі-підрозділи вийшли з ладу на деяких ділянках фронту, що дозволило ще більше просуватися українцям», — пояснили у Інституті вивчення війни.

Раніше Заборона розповідала про перспективи, які відкрилися ЗСУ завдяки успіху у Харківській області. Так, звільнення більшої частини регіону фактично зупинило можливість російської армії просуватися у напрямку Слов’янська і Бахмута.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій