Ситуація на Харківщині покращується: головні події на фронті за тиждень
Раз на тиждень Заборона аналізує, що відбувалося на фронті та чого, ймовірно, слід очікувати далі. Публічно доступну інформацію редакція звіряє зі зведеннями аналітичних центрів і нашими постійними воєнними експертами. Зараз основна увага сконцентрована на Харківщині та Донеччині.
Наприкінці травня 2024 року ворог атакує на вовчанському та роботинському напрямках.
Північний напрямок: Липці, Вовчанськ
Цього тижня російські війська продовжили тиснути та штурмувати українську лінію оборони на півночі Харківщини із застосуванням значної кількості живої сили та техніки. Велику кількість ворог залучив у намаганні прорватись до населеного пункту Липці, що розташований на західному фланзі російського наступу на Харківщину.
На початку тижня українські військові пабліки почали повідомляти, що росіяни збирають резерви на цьому напрямку та готуються до штурму:
«В напрямку Липців р**ня стягує резерви, ми їх тримаємо на контролі, перед селом є укріплення, які ми ще навіть не задіяли. Тобто якщо буде все дуже погано, нам є куди відступити без втрати території. Також побачили, як сьогодні у ліс заїхали два ворожих танки: на цей випадок у мене для них є чотири “Джавеліни”, нехай тільки е*ало висунуть!»
Читати більше новин в TelegramПротягом кількох днів росіяни намагались штурмувати українські позиції, однак своїх цілей не досягли: оборонці не лише не втратили позиції, але й завдали противнику серйозних втрат у живій силі та техніці.
Схожа ситуація і на східному фланзі російської атаки, де раніше окупантам вдалося зайти у місто Вовчанськ. Весь минулий тиждень тривали бої у міській забудові: ЗСУ відбили атаки та не дали ворогу просунутись.
Варто зазначити, що українським захисникам доводиться оборонятись під постійними атаками російської авіації, яка продовжує безкарно скидати крилаті авіабомби (КАБи) на українські міста та села. Попри важкі умови, оборонцям вдається не лише відбивати російські атаки, але й покращувати власні позиції. Ось як описує ситуацію на цій ділянці наприкінці тижня один з військових пабліків:
«На харківському напрямку є поступові успіхи. Просили заздалегідь не казати, але скажу одне — ситуація покращується, дуже багато 300-х, які вже не зможуть повернутися та будуть повільно вмирати. Завдання нам поставлено одне — щоб цієї пи**оти нога ніколи сюди не ступила! Наші козаки потужні та незламні, з нами честь та наша кров, яку ми збережемо заради існування нашої Нації та роду!»
Важливо зазначити, що цей тиждень став першим з початку російського наступу на цьому напрямку, коли ресурс DeepStateMap не зафіксував значного просування окупантів на жодній із ділянок. Це частково підтверджує слова військових про стабілізацію ситуації.
Східний напрямок: Часів Яр, Уманське
На сході України російські підрозділи продовжують штурмові дії у районі Часового Яру. Південніше міста ворожі підрозділи намагаються прорвати українську лінію оборони у районі каналу Сіверський Донець. Також росіяни продовжують йти в лобові атаки на східну частину міста, що лежить на лівому березі каналу та фактично повністю зруйнована внаслідок російських обстрілів. Згідно з ресурсом DeepStateMap, там російським військам вдалося впритул наблизитись до забудови по вулиці Горбатова.
Південніше, у районі раніше окупованої Авдіївки, росіяни поступово продовжують рухатись на захід. На півночі, в районі населеного пункту Очеретине, ворог розширив плацдарм в районах Соловйового та Архангельського.
Також росіянам вдалося суттєво просунутись та окупувати населений пункт Уманське і його околиці. Ще 24 травня українські військові пабліки повідомили таку інформацію:
«Ворог встановив червону ганчірку на одній із будівель західної околиці Уманського, підтверджуючи повний контроль над населеним пунктом».
Одночасно з тим ворог пройшов південніше, по гирлу Водяної ріки у районі окупованого Нетайлового. Таким чином, українські захисники у Яснобродівці опинилися у складному становищі, і тепер змушені оборонятись у напівоточенні.
Південний напрямок: Старомайорське
Цього тижня росіяни здійснювали штурми у районі населеного пункту Старомайорське та мали певне просування. Як демонструє ресурс DeepStateMap, ворогу вдалось просунутись у самому населеному пункті та окупувати його більшу частину. Ось що каже про ситуацію на ділянці один з українських військових пабліків:
«Штурмові групи підходять до Старомайорського з висот на захід, просуваються по селищу. Пі**ри досягли північної частини і продовжують подальший рух, св*ні просунулися на 300 метрів».
Вибухи у тилу армії РФ 23–30 травня 2024 року
23 травня пролунали вибухи на території окупованого Криму — їх було чутно одразу у декількох містах. Згодом стало відомо, що удару було завдано по російському вузлу зв’язку та військовій частині прикордонного управління ФСБ, що розміщувалися біля Алушти. Виходячи з дальності ураження, можна стверджувати, що для удару застосовувались американські ракети ATACMS.
У ніч проти 27 травня безпілотники ГУР МО України атакували радіолокаційну станцію (РЛС) «Воронеж-М» в Оренбурзькій області РФ. Тобто БпЛА дістали об’єкт на відстані понад 1800 км від кордону з Україною. «Воронеж-М» є частиною російських стаціонарних надгоризонтних РЛС великої дальності. Вони призначені для виявлення космічних і аеродинамічних об’єктів, в тому числі балістичних і крилатих ракет.
27 травня вибухи пролунали на території аеродрому в окупованому Луганську. На місці влучання розпочалась масштабна пожежа. Як стало відомо завдяки супутниковим знімкам, на місці пожежі раніше був помічений радіолокаційний комплекс «Небо-М» російських окупаційних військ.
29 травня в окупованому Донецьку пролунав потужний вибух у колишній будівлі «Донбасцивілпроект». Що саме було в цьому приміщенні та що стало причиною, достеменно не відомо. ЗМІ припускають, що у цьому місці могли розміщуватись російські військові.30 травня вибухи пролунали в місті Керч. Як стало відомо згодом, у результаті атаки спецпідрозділу ГУР МО України Group 13 за допомогою морських дронів Magura V5 знищено два катери РФ — швидкісні транспортно-десантні КС-701 «Тунєц».
Читати більше новин в Telegram