'
Читаєте зараз
Там хворіють й помирають: нобелівські лауреатки написали сильний лист щодо мігрантів на кордоні

Там хворіють й помирають: нобелівські лауреатки написали сильний лист щодо мігрантів на кордоні

Yevhen Koziarin
Мігранти на кордоні
  • Світлана Алексієвич, Ельфріде Єлінек, Герта Мюллер та Ольга Токарчук написали відкритий лист.
  • Письменниці закликали надати доступ до кордону журналістам, медикам та юристам.
  • Лист стосується ситуації на польсько-білоруському кордоні: там мігранти приречені на голод та переохолодження.

Лауреатки Нобелівської премії з літератури написали відкритого листа Європейської Ради та Європейського парламенту щодо ситуації на кордоні між Польщею і Білоруссю. Письменниці заявили, що там відбувається гуманітарна катастрофа й закликали пустити на місце подій медійників, юристів та медиків.

Заборона розповідає, про що йдеться в листі та якими словами писемниці намагаються переконати чиновників втрутитися.

Письменниці вимагають допустити на кордон гуманітарні організації

Лауреатки Нобелівської премії з літератури Світлана Алексієвич, Ельфріде Єлінек, Герта Мюллер та Ольга Токарчук написали відкритий лист очільнику Євроради Шарлю Мішелю, президенту Європарламенту Давиду Сассолі та євродепутатам.

«Польський уряд запровадив надзвичайний стан у зоні кордону між Польщею та Білоруссю, в результаті чого тим, хто хворіє та помирає на кордоні, не дозволено доправляти жодну медичну допомогу, а медіям заблоковано доступ до трагедії, яка там розгортається», — йдеться у листі.

Письменниці зазначають, що навіть та інформація, яка є, «дає уявлення про величезні масштаби гуманітарної катастрофи».

Читати більше новин в Telegram

«Ми знаємо, що людей, які перебувають там, піддають безжалісній процедурі пуш-беку [виштовхування на інший бік кордону], прирікаючи їх на переохолодження, голод і виснаження у лісах та болотах», — заявили лауреатки. Вони пишуть, що білоруські турагенції, контрольовані режимом Лукашенка заманюють «біженців, які перебувають у розпачі, обіцяючи їм транзит до Євросоюзу за високу ціну». Потім їх організовано транспортують до кордону, де їх «намагаються силою випхати на територію Польщі».

«Польські прикордонники та військові теж застосовують силу, аби повернути їх назад до Білорусі. У найгірших випадках це закінчується смертю. Декого з померлих ми знаємо на ім’я, інші помирають анонімно», —  йдеться у листі.

Підписантки закликали до:

  • якнайшвидшого вирішення кризи з дотриманням норм Женевської Конвенції, а передовсім — почати біженську процедуру для всіх, хто просять про це, і кого зараз утримують на кордоні;
  • широкомасштабної дипломатичної ініціативи у країнах Близького Сходу для спростування заяв білоруського режиму, спрямованих на заманювання біженців на польсько-білоруський кордон;
  • надати доступ до прикордонної зони гуманітарним організаціям, аби вони надали медичну та юридичну допомогу біженцям;
  • дозволити журналістам працювати у прикордонних районах Польщі, щоб суспільство отримало повну та достовірну інформації з місця подій.

Диявольські практики: чиновникам ЄС нагадали про європейські цінності

«Ми маємо усвідомлювати той факт, що цих людей використовують як заручників. Ці диявольські практики увійдуть до історії як приклад сучасного різновиду звірства. Надто часто в історії ми дозволяли собі залишатися у невіданні. Ми заплющували очі й затуляли вуха. Ми мовчали. По досвідові ХХ століття ми знаємо, що існує незручне і виснажливе знання. Аби захистити власне відчуття добробуту, більшість людей відмовлялася помічати його. Сьогодні ця ситуація повторюється», — зауважили нобелівські лауреатки. 

Письменниці закликали керівництво ЄС зайняти однозначну позицію з цього питання. За текстом листа, те, чому ми дозволяємо відбуватися на цих кордонах, є несумісним із нашими засадничими європейськими цінностями.

«Сьогодні ми почуваємося болісно безпомічними, але знати факти – означає усвідомлювати зло, яке чиниться. Це знання має призводити до дії», — резюмували у листі Світлана Алексієвич, Ельфріде Єлінек, Герта Мюллер та Ольга Токарчук.

Раніше Заборона розповіла про перші спроби прориву кордону ЄС мігрантами, яких завіз Лукашенко.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій