'
Читаєте зараз
Туреччина затримала судно РФ з краденим українським зерном. Лазівку закрили назавжди?

Туреччина затримала судно РФ з краденим українським зерном. Лазівку закрили назавжди?

Markiian Oliiarnyk
Суховантаж
  • Рашисти намагалися продати у Туреччині українське зерно, незаконно вивезене з тимчасово окупованого Бердянська.
  • Україна розраховувала, що турецька влада арештує та конфіскує майно з російського суховантажу Zhibek Zholy, але Анкара вирішила його відпустити.
  • Турецького посла викликали до Міністерства закордонних справ України для роз’яснень.

Від початку повномасштабного вторгнення Російська Федерація постійно вивозить з окупованих територій українську продукцію, зокрема стратегічно важливе зерно. Країна-агресорка намагається продавати крадене у лояльних до себе Сирії та Лівії, однак деколи російські кораблі заходять і до турецьких портів.  

Заборона розповідає про затримання суховантажу з українським зерном у Туреччині і що з ним було далі.


Zhibek Zholy: вивезення Росією зерна з України

3 липня 2022 року у порту Курасу турецька митниця затримала російське вантажне судно Zhibek Zholy з краденим українським зерном. В порт воно прибуло з тимчасового окупованого Бердянська ще 1 липня. За словами посла України у Туреччині Василя Боднара, Київ розраховує, що суховантаж арештують, майно конфіскують і притягнуть до відповідальності всіх причетних.

«З цим судном особлива ситуація, оскільки воно вперше намагалося використати тимчасово окупований порт Бердянська і за його документами зайти до турецького порту. Це нелегально і чесно кажучи це велика наглість і спроба фактично пробити такий коридор, щоб користуватися нагодою і вивозити майно», — повідомив український дипломат.

30 червня гауляйтер тимчасово окупованих районів Запорізької області Євген Балицький заявив, що з Бердянського порту суховантаж вирушив з 7000 тонн зерна. Утім скільки саме його прибуло до Курасу наразі невідомо. Його долю має вирішити турецька сторона на міжвідомчій нараді.

Читати більше новин в Telegram

Василь Боднар зазначив, що Україна також звернулася до Анкари щодо затримання кораблів, які перевозять крадені зернові з Кримського півострова, утім з цим є певна складність. «Кораблі з окупованого Криму виходять із фальсифікованими документами російських портів. У них зазначається, що вони йдуть з території РФ та перевозять російське майно. Анкара вже активізувала з цього приводу слідчі дії. Незабаром ми очікуємо аналізу цього зерна, щоб взагалі припинити його постачання через територію окупованого півострова», — розповів український посол.

Проте 7 липня стало відомо, що затриманий раніше суховантаж покинув турецький порт. В МЗС України різко засудили таке рішення Анкари. «Ми шкодуємо, що російському судну Zhibek Zholy, наповненому краденим українським зерном, дозволили покинути порт Карасу, незважаючи на кримінальні докази, представлені турецькій владі. Посол Туреччини у Києві буде викликаний до Міністерства закордонних справ України, щоб прояснити цю неприйнятну ситуацію», — заявив речник МЗС України Олег Ніколенко.

Допомога Туреччини у розблокуванні українських портів

Анкара ще з травня 2022 року бере активну участь у переговорах між Україною та Росією щодо відновлення експорту українського зерна морським шляхом. Спільно з ООН три країни розробляють стратегію створення безпечного коридору та розмінування портів.

У першій декаді червня повідомлялося, що Туреччина готова стати арбітром у розблокуванні чорноморського узбережжя за 25% знижку на імпорт сільськогосподарської продукції з України.

За словами Василя Боднаря, переговорний процес досі триває і у ньому прослідковується прогрес. Посол деталей не розкриває, але зазначає, що українська сторона добивається того, аби інтереси України були максимально враховані у фінальному рішенні.

Раніше Заборона розповідала про план США з відновлення експорту українського зерна залізничним шляхом, який передбачає будівництво додаткових зерносховищ у прикордонних районах України.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій