'
Читаєте зараз
У Білорусі посадили головного редактора Telegram-каналу Nexta: через два тижні помилували

У Білорусі посадили головного редактора Telegram-каналу Nexta: через два тижні помилували

Ilona Kivva
Автор:
  • Роман Протасевич є співзасновником та головним редактором Nexta. Воно стало одним із головних проактивіських видань у період протестів в РБ 2020-2021 років.
  • Через переслідування журналіст виїхав до Вільнюса, але у 2021 році його арештували, попередньо примусово посадивши літак.
  • 3 травня 2023 року чоловіка засудили до восьми років колонії. 22 травня стало відомо про помилування.

Білоруського опозиційного журналіста звинуватили за 11 статтями Кримінального кодексу. Половина з них стосується тероризму, держзради та організації масових заворушень. За ці статті йому загрожувало до 25 років за ґратами, але вирок пом’якшили через співпрацю зі слідством, найімовірніше, під тиском.

Заборона розповідає про білоруського медійника, а також обставини його арешту.


Роман Протасевич: хто це

Медійник з 2010-х років активно виступав проти режиму Олександра Лукашенка. Як учасника протестних акцій та адміністратора опозиційних сторінок у соцмережах його неодноразово затримували силовики, пише BBC.

Він працював журналістом у низці білоруських медіа, зокрема на Єврорадіо, яке базується у Варшаві, та у місцевій редакції «Радіо Свобода». Як фрілансер та фотокореспондент він працював в Україні під час Революції Гідності, а після російського вторгнення у 2014 році — на Донбасі. У 2015 році він разом із другом Степаном Путилою заснував YouTube-канал NEXTA, який згодом перейшов у менш цензурований Telegram. 

«Спочатку проєкт розвивався і зароджувався з блогу і плавно переходив до ЗМІ — сучасного, децентралізованого, яке використовує кілька майданчиків, але не сайт. Наш канал правильно називати не “некст”, як дехто каже, а “нехта” — у перекладі з білоруської “хтось”. Це відображає суть проєкту: тисячі, десятки тисяч білорусів абсолютно анонімно і безпечно надсилають нам інформацію: від звичайних людей до чиновників з силових відомств і адміністрації президента», — розповідав BBC Роман.

Читати більше новин в Telegram

За рік до початку протестів у Білорусі Протасевич виїхав разом з сім’єю до Польщі через стеження спецслужби. Там він отримав статус політичного біженця, але продовжив виконувати функції головного редактора NEXTA.

Після оголошення Олександра Лукашенка переможцем на президентських виборах у серпні 2020 року видання стало одним з тих, хто заговорив про фальсифікацію голосів. Вони активно висвітлювали всі події, публікуючи відео та фото людей, що надсилали їх анонімно, а також регулярно робили анонси протестних акцій, навіть коли більшість інших видань блокувалися.

Того ж року на Протасевича та його колегу Путилу відкрили кілька кримінальних справ. Сумарно кожному загрожувало по 25 років ув’язнення. Серед іншого, їм інкримінували розголошення держтаємниці, образу президента та підбурювання до масових заворушень. пізніше обох ще й внесли у список підозрюваних у причетності до терористичної діяльності.

Практично одразу після цього журналіст пішов з NEXTA і очолив інший опозиційний Telegram-канал — «Беларусь головного мозга». Пізніше білоруська влада визнала обидва ресурси екстремістськими.

Головний редактор NEXTA: арешт і вирок

Роман і його дівчина — громадянка Росії Софія Сапега — 23 травня 2021 року летіли до Вільнюса з Афін на літаку компанії Ryanair. У Греції вони разом проводили відпустку (за неперевіреною інформацію, в Афінах Протасевич зустрічався з Світланою Тихановською, у команді якої нібито працював). 

Коли авіасудно пролітало у повітряному просторі Білорусі, пілоти отримали від диспетчерів мінського аеропорту повідомлення про бомбу на борту. У повітря підняли військовий винищувач МіГ-29, який супроводив лайнер на посадки в Мінську. 

У результаті Протасевича і Сапегу затримали прямо в аеропорту. Перші тижні після цього вони провели в СІЗО №1, яке, за даними кількох різних ЗМІ, є слідчим ізолятором у підпорядкуванні білоруському КДБ.

Пізніше білоруський авіадиспетчер, який брав участь у посадці літака з Протасевичем, виїхав у Варшаву. Вже там він розповів, що операцією по посадці літака керував КДБ Білорусі і ніякої бомби на борту точно не було.

.

Згодом журналіста перевели під домашній арешт. Він також дав кілька інтерв’ю, у яких вибачався за свою опозиційну діяльність. При цьому на деяких інших відео чітко видно ​​синці та сліди від наручників на зап’ястях чоловіка. 

А вже у січні 2022 року він оголосив, що починає співпрацювати з центром «Системний правозахист» — організація зареєстрована одним із проросійських активістів під час міграційної кризи на кордоні Білорусі та ЄС. Приблизно у цей же час Сапегу засудили до шести років увʼязнення. Вона вела Telegram-канал «Черная книга Беларуси», де публікувалися персональні дані держслужбовців країни.

Судовий процес у справі самого Протасевича почався 16 лютого 2023 року у Мінському суді. На слуханнях журналіст дав свідчення проти своїх колишніх соратників: редакторів Nexta Степана Путили і Яна Рудика, а також проти блогера Едуарда Пальчиса і політологині Валерії Костюгової (у березні-2023 її засудили до 10 років позбавлення волі).

Остаточний вирок йому винесли 3 травня за порушення одразу 11 статей кримінального кодексу, серед яких найвагоміші:

  • організація масових заворушень;
  • розпалювання ворожнечі;
  • публічні заклики до терористичних актів;
  • створення екстремістського формування (NEXTA);
  • змова з метою захоплення влади;
  • публічна образа президента.

Протасевичу дали вісім років колонії. При цьому під варту у залі суду його не взяли. За даними правозахисної організації «Вясна», до набуття вироком чинності Протасевич залишатиметься під домашнім арештом.

22 травня 2023 року Протасевича було помилувано.

Раніше Заборона розповідала про затримання у Росії американського журналіста Евана Гершковича. Федеральна служба безпеки РФ звинуватила американця в шпигунстві. В той же день Лефортовський суд Москви дозволив арешт.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій