'
Читаєте зараз
У Молдові ввели надзвичайний стан через газову кризу

У Молдові ввели надзвичайний стан через газову кризу

Markiian Oliiarnyk
 • У Молдові ввели 30-денний режим надзвичайної ситуації.
 • Країні не вистачає понад 16 мільйонів кубометрів газу.
 • Кишинів вимушений вести переговори з російським «Газпромом».

З 22 жовтня 2021 року у Молдові почав діяти режим надзвичайної ситуації. Відповідне рішення прийняв молдовський парламент через погіршення ситуації із забезпеченням країни природним газом. Надзвичайний стан триватиме до 20 листопада.

Заборона розповідає про газову кризу у сусідній Молдові, та пояснює, до чого тут «Газпром».


Впровадження надзвичайного стану в Молдові

22 жовтня 2021 року прем’єр-міністерка Молдови Наталія Гаврилиця подала до парламенту пропозицію про впровадження в країні режиму надзвичайної ситуації (НС) через дефіцит газу, передає видання News Maker

За її словами, режим НС дозволить уряду обійти певні процедури, передбачені законодавством, для прискорення процесу закупівлі газу в альтернативних постачальників. Наприклад, тепер держава може одразу виділити з бюджету необхідну суму для підприємства Energocom, а не чекати цілий місяць, як цього вимагає закон. 

Парламент Молдови схвалив пропозицію уряду і запровадив режим надзвичайного стану на 30 днів, з 22 жовтня до 20 листопада 2021 року. Згідно з прийнятим рішенням парламенту, було створено спеціальну комісію з надзвичайних ситуацій, яка має право:  

Читати більше новин в Telegram
 • встановлювати спеціальний режим закупівлі натуральних газів;
 • виділяти кошти на закупівлю необхідної кількості газу;
 • вживати термінових заходів для забезпечення населення газом, зокрема відхилятися від чинних норм газопостачання;
 • за необхідності скорочувати витрати газу;
 • наділяти повноваженнями постачальників купувати та поширювати газ по всій території країни;
 • інформувати населення про стан справ в енергетичній галузі;
 • створювати оперативні інструменти збору платежів за використання природного газу;
 • виконувати інші дії для запобігання та ліквідації наслідків дефіциту природного газу в країні.

Причини газової кризи в Молдові

На початку жовтня 2021 року «Молдовгаз» продовжив дію угоди з російським «Газпромом» про постачання газу лише на місяць, що призвело до того, що зараз компанія змушена закуповувати газ за індексною ціною — $800 за тисячу метрів кубічних. Для населення вартість газу зросла до 6 леїв (понад 9 грн) за кубометр газу.

Згодом компанія звернулася до населення з проханням споживати менше газу, оскільки рівень споживання в країні більший, ніж його імпорт. Зрештою на молдавському газовому ринку виник дефіцит газу в 16 мільйонів метрів кубічних, розповіла Наталія Гаврилиця на засіданні парламенту. 

Вона наголосила, що країні потрібно вжити екстрених заходів, оскільки тиск в газорозподільній мережі падає, а постачальники досі не можуть запропонувати адекватного рішення. Наразі представники Молдови активно домовляються з іноземними партнерами, зокрема і з українськими, про шляхи вирішення газової кризи. Втім, як і раніше, усі домовленості зав’язані на «Газпромі».

«Вчора [21 жовтня] у Москві відбувся новий раунд переговорів. Ситуація дещо змінилася, але наразі у нас немає остаточної домовленості, а також упевненості, що вона взагалі буде досягнута», — заявила прем’єр-міністерка. Трохи згодом голова уряду Молдови розповіла, що «Газпром» таки погодився збільшити об’єми постачання газу.

Раніше Заборона розклала по поличках історію зі зрадою Угорщиною домовленостей з Україною щодо використання нашої ГТС на користь газового монополіста з країни-окупанта.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій