У Раді хочуть заборонити самостійно виїжджати за кордон з 16 років

Анастасія Бодюл
 • У більшості країн Євросоюзу самостійно перетинати кордон дозволено лише з 18 років: до цього віку лише із дорослим представником.
 • Наразі українські підлітки з 16 років мають право їхати за кордон без супроводу чи дозвільних документів.
 • В парламенті пропонують узагальнити правила виїзду для всіх неповнолітніх.

Українське законодавство в питанні прав підлітків відрізняється від європейських. В ЄС вони вважаються дітьми, які потребують нагляду. Тож стається багато ситуацій, коли соціальні служби закордоном направляють українців в притулки.

Заборона розповідає про ініціативу в ВРУ.


Виїзд підлітків з України: зміни

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №9480, що передбачає заборону на самостійний перетин кордону для підлітків. Його ініціювала група народних депутатів від партій «Слуга народу», «Батьківщина», «За майбутнє». Наразі всі діти від 16 до 18 років не потребують спеціальних дозволів для виїзду. 

«У більшості країн Європи громадяни до 18 років вважаються дітьми і не можуть вільно виїжджати за кордон без законного представника. Тому українські підлітки, які самостійно приїхали на територію Євросоюзу, підпадають під пильну увагу соціальних служб. За ними часто встановлюють нагляд поліції, поміщають у спеціальні притулки та призначають тимчасових опікунів», — йдеться у пояснювальній записці документа.

Згідно з проєктом закону, діти з 16 років зможуть перетинати кордон:

Читати більше новин в Telegram
 • у супроводі одного з батьків і за згодою іншого;
 • у супроводі довіреної людини з документами, що це підтверджують;
 • з дозволу органу опіки та піклування,  якщо йдеться про дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування.

Є й винятки, коли перетнути кордон можна буде без обмежень:

 • зареєстрований шлюб;
 • наявність власної дитини.

Станом на червень 2023 року було щонайменше 240 випадків, коли юних українців забирали соцслужби. Підлітків могли направити до притулку навіть якщо поруч були родичі: за європейським законодавством вони мають підтвердити свій родинний зв’язок документально.

Перетин українського кордону з дітьми: правила

Виїзд з України дітей до 16 років відбувається за такими правилами:

 • її має супроводжувати один із батьків, або ж бабуся, дідусь, повнолітні брат чи сестра, мачуха, вітчим чи інша людина, уповноважена одним з батьків;
 • для виїзду в супроводі мають бути в наявності документи, що підтверджують сімейні зв’язки (свідоцтво про народження, про шлюб тощо);
 • у випадку, коли дитина виїжджає не з членом родини, потрібна нотаріально посвідчена згода одного з батьків. Таку довідку необхідно завірити в органах опіки та піклування органів місцевого самоврядування.

Раніше Заборона розповідала про електронну систему для перетину кордону єЧерга: нею дозволили користуватися не тільки вантажівкам, а й автобусам та легковикам.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій