У Росії зі шкільних підручників викидають згадки про Київ та Україну
- Одному з найбільших видавництв Росії наказали прибрати усі «некоректні» згадки про Київ та Україну зі шкільних підручників.
- Цензорування на тему України почалося ще у 2014 році, однак після повномасштабного вторгнення РФ в Україну стали жорсткішими.
- Окупанти також знищують підручники з історію України на тимчасово окупованих територіях.
Після повномасштабного вторгнення в Україну у Росії наказали прибирати усі незручні для Кремля згадки про Київ та нашу державу зі шкільних підручників з історії, географії та літератури. Редакторам одного з найбільших у РФ видавництв «Просвещение» доручили заміняти та просто викреслювати столицю України скрізь, де це можливо.
Заборона розповідає про те, як у РФ стирають згадки про нашу державу з книжок.
Київ та Україна: цензура у видавництві «Просвещение»
24 лютого 2022 року після вторгнення Російської Федерації в Україну одне з найбільших і найстаріших видавництв педагогічної літератури Росії «Просвещение» отримало неофіційний наказ прибрати усі «некоректні» згадки про Україну та Київ зі шкільних підручників, повідомляє російське видання «Медиазона».
Співробітники редакції «Просвещения» розповіли, що завдання підчистити підручники з історії, географії та літератури було отримано безпосередньо «зверху». За невиконання пригрозили звільненням. Так само скорочення редакторам загрожує за будь-який прояв антивоєнної позиції.
«Найскладніше всього тим, хто працює над підручниками з історії: часто прибрати згадки про Україну і Київ без шкоди для контексту просто неможливо, тоді доводиться міняти формулювання на більш “безпечні”. Київ дозволено згадувати тільки як столицю Київської Русі, а також що ми звільняли Київ», — розповів один з редакторів видавництва.
Читати більше новин в TelegramКиївську Русь також було наказано заміняти просто на Русь, а рядок про те, що Володимир хрестив Київ — на «…хрестив столицю».
Також, за словами редакторів, у 2023 році в одному з російських підручників (у якому конкретно, не вказують) взагалі приберуть з обкладинки ім’я автора, тому що він громадянин України.
«Всередині, на звороті, де дрібним шрифтом написано, автора ми, звичайно, називаємо, але з обкладинки прибрали», — зізналися співробітники видавництва «Просвещение».
Курс на вичистку згадок про Україну Росія взяла ще у 2014 році, однак тоді рівень цензури був меншим. За словами одного з працівників, згадувати про Україну тоді наказали менше й обережніше, але не заборонили повністю. Та навіть попри восьмирічне «редагування» після 24 лютого довелося «вичищати» близько 15% текстів, кажуть редактори.
Окупанти знищують українські книжки
На окупованих територіях російські фашисти вже протягом тривалого часу обкрадають місцеві бібліотеки та школи й вилучають у них українську літературу, зокрема підручники з історії.
Найбільше росіяни вишукують книжки про українські Майдани, АТО/ООС, українські визвольні змагання, а також шкільні підручники з історії України та наукову літературу.
Крім того, рашисти мають цілий перелік заборонених до згадування імен, серед яких: Мазепа, Петлюра, Бандера, Шухевич, Чорновіл. Також відомо про випадки вилучення книжки «Справа Василя Стуса» Вахтанга Кіпіані. Вкрадені книжки знищуються на місці або вивозяться у невідомому напрямку.
Раніше Заборона розповідала про розслідування російського видання «Проект» щодо ймовірності онкологічної хвороби у Володимира Путіна.
Читати більше новин в Telegram