У ТЦК на Дніпропетровщині помер військовозобов’язаний: що робити, якщо військкомати порушують права людей

Анастасія Могилевець
  • На території Саксаганського ТЦК Кривого Рогу помер чоловік – попередньо в нього стався епілептичний напад.
  • Лікарі констатували біологічну ненасильницьку смерть, повідомили у терцентрі. Рідні потерпілого кажуть, що напередодні помітили в нього ознаки побиття.
  • Чіткого алгоритму дій у таких випадках не випрацювано, однак у Міноборони дали кілька порад на випадок порушень збоку ТЦК. 

Лише з лютого 2024 року на територіях військкоматів раптово померли щонайменше четверо людей. Принаймні одного з них раніше визнали придатним до служби. У ТЦК та СП призначили службові перевірки, проте їхні результати поки невідомі.

Заборона розповідає про окремі кейси, а також про те, що робити у випадках, якщо військкомати порушують права людей. 

Інцидент на території ТЦК у Кривому Розі: що відомо

Про смерть військовозобов’язаного 5 травня йдеться в заяві Дніпропетровського обласного ТЦК та СП. Постраждалий нібито відчув різке погіршення стану здоров’я, що супроводжувалось ознаками епілептичного нападу.

«Була негайно викликана швидка медична допомога, до прибуття якої  військовозобов’язаному надавалась домедична допомога. Співробітники поліції, які прибули за викликом, констатували біологічну смерть без  ознак фізичного впливу», – кажуть у військкоматі.  

Там запевнили, що за фактом смерті громадянина вже тривають слідчі дії правоохоронних органів. До їхнього завершення просять утриматись від емоційних і неперевірених заяв та суджень.

Читати більше новин в Telegram

Пізніше журналісти hromadske звернули увагу на публікації доньки померлого чоловіка у соцмережі. Вона заявила, що її батько не страждав на епілепсію, а лише мав проблеми із зором, через які був непридатним до служби. Його смерть наступила через побиття з боку працівників ТЦК, стверджує дівчина.

За її версією, потерпілого забрали у військкомат, щоб мобілізувати. Там його двічі навідувала його мати, яка хотіла передати синові гроші на військове спорядження. Під час перших її відвідин чоловік був у нормі, проте наступного разу вона нібито помітила сліди побоїв. 

Бучач, Чортків тощо: що відомо про смерть у військкоматах

Відомі й інші схожі випадки. Наприкінці лютого 49-річний чоловік прибув до ТЦК міста Бучач на Тернопільщині, щоб звірити документи та пройти ВЛК. Однак через алкогольну інтоксикацію медкомісію він не проходив. Потерпілий пробув у ТЦК до 27 лютого: ввечері цього дня у нього почалися судоми. Він помер у лікарні.

Медики констатували смерть, причиною якої стала черепно-мозкова травма. Тіло доставили до Тернопільського обласного бюро судово-медичної експертизи. Виявилося, що військовозобов’язаний хворів на епілепсію, а на його тілі виявили забої та синці.

Військовослужбовців Чортківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підозрюють у перевищенні своїх повноважень. Правоохоронці зареєстрували відповідне кримінальне провадження, попередньо за ч. 5 ст. 426-1 ККУ. Санкція статті передбачає від 8 до 12 років позбавлення волі.

У березні в будівлі Закарпатського обласного ТЦК та СП чоловік спробував накласти на себе руки. Військовозобов’язаного нібито затримали прикордонники при спробі незаконного перетину кордону. Надалі його доставили до ТЦК та СП для уточнення даних.

«Громадянин зайшов до вбиральні, де через деякий час його знайшов представник Хустського ТЦК та СП. Чоловік сидів на підлозі зі слідами крові та порізами на руках. Військовослужбовці надали невідкладну домедичну допомогу та викликали поліцію та карету швидкої допомоги, яка доставила чоловіка до Хустської міської лікарні», – розповіли у пресслужбі.

Натомість дівчина постраждалого заявила, що її хлопця викрали та побили у Хустському районному територіальному центрі комплектування. Після цього його нібито довели до спроби покінчити з життям.

«Як я згодом дізналася, Євгена відвезли до прикордонного пункту пропуску Вилок і там почали звинувачувати у спробі незаконно перетнути кордон. У нього забрали телефон, документи та гроші. При проханні зателефонувати та надати адвоката його ігнорували», – стверджує дівчина.

Керівник Хустської лікарні Михайло Пристая повідомив, що пацієнт мав травми середньої важкості. Рідні забрали його з медзакладу 16 березня. Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом доведення до самогубства.

Вже у квітні 2024 року чоловік призовного віку помер дорогою до навчального центру. Згідно з версією Закарпатського ОТЦК, у мобілізованого потерпілого стався епілептичний приступ. Офіцер супроводу начебто надав йому першу домедичну допомогу та викликав карету швидкої. Однак медики не встигли врятувати чоловіка. За даним фактом традиційно призначили службову перевірку.

Пізніше омбудсмен повідомив, що згідно з довідкою ВЛК потерпілий був визнаний придатним. Тим часом спецпрокуратура зареєструвала кримінальне провадження. Попередня кваліфікація – перевищення службових повноважень.

Порушення з боку ТЦК та СП: куди звертатись

Робочі групи від Міністерства оборони перевіряють військкомати України, наголошував ще влітку 2023 року перший заступник міністра оборони, генерал-лейтенант Олександр Павлюк. Також ТЦК та СП додатково мають перевіряти правоохоронні органи.

«Всі повинні розуміти, що сьогодні питання військового обов’язку і військової служби, мобілізації, соціального захисту воїнів надзвичайно важливі. Відтак, ретельно та виважено перевіряємо якість виконання центрами комплектування своїх функцій, усуваємо проблемні моменти, аналізуємо звернення громадян», – додав заступник очільника відомства.

Українців, які стикалися з проблемами та правопорушеннями під час спілкування з уповноваженими особами ТЦК та СП, просять надіслати інформацію за цими контактами:

  • за номером 0 800 31 01 79;
  • на електронну пошту tckreport@gmail.com;
  • на чат-бот в телеграм: https://t.me/tck_report_bot.

Раніше Заборона розповідала про ухвалення закону про мобілізацію. Положення про ротацію та демобілізацію з нової версії закону були виключені.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій